Asistent rozhodčího z derby: přiznal, že chyboval a sešívaným se omluvil

Praha - Že se právě o této situaci bude po nedělním 288. derby pražských "S" mezi Slavií a Spartou mluvit nejvíce, o tom bylo už jasné poté, co to ukázaly zpomalené televizní záběry. O čem je řeč? Konkrétně o momentu z 29. minuty, kdy Milan Škoda dostal míč za brankovou čáru, za kterou byl i sparťanský obránce Costa, jenž balón vykopnul pryč, přesto tento regulérní gól nebyl uznán. Píšťalka hlavního sudího Jana Jílka tak tehdy zůstala němá a to především proto, že mu nedal echo o jasném gólu Slavie jeho asistent Petr Blažej. Ten nyní přiznal, že v tomto inkriminovaném momentě chyboval a obral tak tedy domácí o branku.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie

Na twitterovém účtu Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR (FAČR) totiž byla zveřejněna reakce právě zmíněného asistenta rozhodčího Petra Blažeje. "Evidentně jsem hrubě chyboval, není se za co schovávat. Slavii se omlouvám," uvedl konkrétně Blažej a pokračoval: "V momentu, kdy míč přešel čáru, jsem měl situaci zakrytou tělem Costy. Neviděl jsem tedy, kde přesně míč je, a nemohl uznat branku."

Po derby tak přibyl další argument k tomu, proč konečně do české fotbalové ligy zavést videorozhodčího. Ten se nachází v současnosti pouze v testovací fázi a naostro by měl být do zápasů nasazen až v jarní části této sezóny. "Je zřejmé, že v těchto situacích by pomohlo video. Ale opakuji, že jsem udělal hrubou chybu především já a nechci se vymlouvat," napsal dále Blažej.

K situaci ohledně zavedení videa se vyjádřila ve svém prohlášení i Ligová fotbalová asociace (LFA), jež tuzemskou nejvyšší fotbalovou soutěž řídí. "Zavedení videorozhodčího se řídí jasnými a předem danými pravidly, které asociace plní dle daných norem mezinárodní pravidlové komise," uvedla a dodala: "V tuto chvíli probíhá testovací fáze v juniorské lize. Ve chvíli, kdy bude tato fáze úspěšně splněna a IFAB udělí povolení LFA, může být aplikován videorozhodčí i v lize. Vedení LFA chce dodržet harmonogram, tedy jedno podzimní ligové utkání v 'ostrém' on-line režimu a v jarní části sezony minimálně jedno utkání z každého kola." Není při tom rozhodně bez zajímavosti, že se uvažovalo o tom, že tím jedním podzimním duelem, ve kterém měl být videorozhodčí spuštěn "naostro", mělo být právě derby pražských "S".

LFA nakonec připomněla, že v Edenu je k dispozici systém posuzující to, zda přešel kulatý nesmysl brankovou čáru či nikoli. Takový systém mají nainstalovány všechny stadiony účastníků evropských pohárů. "UEFA rozmístila na stadiony těchto celků brankové kamery, které však nelze bez potřebného hardwaru a softwaru, jenž poskytuje UEFA dodavatel technologie jen pro utkání evropských pohárů, využít," uvedla LFA s tím, že tzv. "goal line technology" nehodlá v tuzemské lize zavést. "Projekt videorozhodčích a goal-line technology nelze spojovat v jeden a ten samý projekt. O zavedení goal-line technology LFA nepřemýšlí, především z důvodu její finanční náročnosti. Věříme, že projekt videorozhodčí tyto situace dokáže správně posoudit," napsala v prohlášení konkrétně.

Připomeňme, že si stěžovali u sudího Jílka v derby nejen slávisté, ale i  sparťané a to za to, že nevyloučil po druhé žlurté kartě, kterou měl Jan Bořil dostat za faul na unikajícího Václava Kadlece v závěru první půle, právě tohoto slávistického obránce. "Ani po zhlédnutí videa nedokážu určit, jestli to faul byl, nebo nebyl. To je zlomek vteřiny, jestli tam vůbec nějaký kontakt byl," řekl pro server deníku Sport i přesto, že opakované záběry ukazovaly, jak Bořil v roli poslední záchrany šlápl na nohu Kadlece. "Nebylo to vůbec jasné a já bych měl vstoupit do takového zápasu a vyloučit hráče? Po zápase mě překvapilo, že o tom je vůbec řeč," dodal pak sudí.

Dodejme pak, že v průběhu pondělního dne se k těmto situacím vyjádřila i sama Komise rozhodčích, jež uvedla, že chyboval jak Blažej v tom, že nezaznamenal regulérní gól Slavie, tak i Jílek v tom, že nevyloučil Bořila.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravý důvod Kozákova konce? Nejspíše řádění reprezentantů v nočním klubu

16.10.2018 17:41 Bratislava - Dalo se čekat, že nečekané odvolání kouče Jána Kozáka z pozice hlavního kouče…

Po Češích i Slováci. Po nečekaném odvolání Kozáka hledají nového trenéra

15.10.2018 18:15 Bratislava - Jen několik dní poté, co se kormidla českého fotbalového národního týmu ujal Jaroslav…

Fotbalistovi Turanovi hrozí za rvačku 12 let vězení, zpěvákovi zlomil nos

15.10.2018 16:57 Tureckému fotbalistovi Ardovi Turanovi hrozí po rvačce v nočním klubu a napadení zpěváka až 12,5…

Šilhavý zažil vítěznou premiéru. Češi v Trnavě vyhráli federální derby 2:1

13.10.2018 17:48 Trnava - Ostře sledovaná premiéra Jaroslava Šilhavého v roli kouče českého fotbalového národního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama