Ve fotbalu to vře: Tvrdík pohrozil Berbrovi a spol. neposíláním slávistů do reprezentace, na povrch vyplouvá lukrativní Jarolímova smlouva

Praha - Neúspěšná kvalifikace na fotbalové mistrovství světa a následné až nečekaně ostré vystoupení faktického šéfa Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra na úterní tiskové konferenci, kde hodnotil kouče národního týmu Karla Jarolíma, jenž i přes všechny výtky zůstává u kormidla a to údajně kvůli prapodivné smlouvě, kterou uzavřel Jarolím s bývalým šéfem tuzemského fotbalu Miroslavem Peltou a která má být údajně nevypověditelná. O smlouvě, která mimochodem podle zjištění serveru Seznam Zprávy zaručovala reprezentačnímu trenérovi měsíční plat přes 600 000 korun, ovšem později. Zpět ale k výše uvedeným událostem posledních dní a především pak tedy k hodnocení kouče Karla Jarolíma ze strany Romana Berbra. Právě to totiž rozzlobilo šéfa pražské Slavie, úřadujícího šampiona v české nejvyšší fotbalové soutěži, Jaroslava Tvrdíka na tolik, že pohrozil fotbalovému vedení, že nebude pouštět fotbalisty ze svého klubu do reprezentace a to i přesto, že by mu mohla hrozit ze strany Mezinárodní fotbalové federace FIFA pokuta.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jaroslav Tvrdík
doporučujeme

„Jestli FAČR nezajistí důstojnost reprezentace, nebudeme tam posílat hráče. Tohle si ČR, Karel Jarolím ani hráči nezaslouží. Je toho dost," napsal konkrétně Tvrdík ve středu večer na svém twitterovém účtu. Nejvyššímu bossovi z pražských Vršovic vadí podle něj neúměrná kritika ze strany FAČR na Karla Jarolíma, jenž během úterního dne musel na výkonný výbor podat svou analýzu poté, co nedokázal z kvalifikace postoupit alespoň do baráže o světový šampionát, který se bude v roce 2018 konat v Rusku. „Nestačí sportovní neuspěch. Ostuda ještě musí pokračovat. Nechutné. Jestli má jít pan Jarolím, ať se vedení FAČR přidá," napsal dále Tvrdík na twitteru a narážel tím hlavně na osobu Romana Berbra.

Tvrdíkovi by ale v případě, že by k takovému kroku přistoupil, tedy k neposílání hráčů do reprezentace, hrozily problémy v podobě sankcí. „Na případy, kdy klub odmítne uvolnit hráče pro potřeby reprezentace, pamatuje Soutěžní řád FAČR," připomíná Markéta Vochoska Haindlová, expertka na sportovní právo. A nejen ze strany FAČR, ale i ze strany FIFA tyto problémy Tvrdíkovi tyto problémy hrozí. Pamatuje i na to předpis FIFA s názvem "Regulations on the Status and Transfer of Players". Ty totiž zavazují jednotlivé kluby k tomu, aby uvolňovaly své hráče na mezinárodní duely.

Dále pak Tvrdík žádá širokou debatu nejen s fotbalovým vedením, ale i s fotbalovými experty o to, aby dokázali najít cestu ze současné situace v českém fotbale. „Chci slyšet, co uděláme s celým českým fotbalem. Diskusi expertů. Vizi budoucnosti. Odmítám hru na závist k platu trenéra," napsal Tvrdík, jenž tak reagoval na středeční informace serveru Seznam Zprávy, který získal informace o tom, který trenér trénující jednotlivé kategorie reprezentačních týmů kolik bere. O tom ale později.

Ve středu večer se na svém twitteru Jaroslav Tvrdík skutečně rozjel, a tak přidal další příspěvek, ve kterém okomentoval poslední výsledky české fotbalové jednadvacítky (ta prohrál s Chorvatskem 1:5) a dvacítky (ta pro změnu padůla s Anglií 0:4). „Za to může kdo? Jarolím? Ostuda všude, kam se člověk podívá. Chce to celé nové kredibilní vedení," byl tu hned s jasným řešením.

Své si pak ke kauze Roman Berbr vs. Karel Jarolím napsal i další člen slávistického vedení Tomáš Syrovátka, jenž napsal: "Můžem K. Jarolíma kritizovat,ale pořád je to s 567 zápasy jako hráč, 2 tituly a LM jako trenér naše legenda! A žádny eStBak ho nebude ponižovat!"

Jde smlouvu, kterou by chtěl mít asi každý, s Karlem Jarolímem vypovědět, či nikoli? A odejde nakonec Jarolím do Arábie?

Nejednoho fotbalového fanouška jistě zaujalo jedno z úterních prohlášení Romana Berbra o tom, že nynější smlouvu s Karlem Jarolímem nelze nijak vypovědět a i proto tak tedy zůstane bývalý kouč Slavie či Mladé Boleslavi u kormidla národního týmu minimálně do konce července příštího roku. „Tu smlouvu, kterou s trenérem Jarolímem uzavřel bývalý předseda Miroslav Pelta, teď v podstatě nelze vypovědět,“ řekl Berbr v úterý konkrétně, na to Karel Jarolím reagoval následujícími slovy: „To není pravda. Možnosti ukončení mé stávající smlouvy jsou zcela v gesci výkonného výboru. Předpokládám, že zástupci vedení fotbalové asociace se budou chtít v následujících dnech potkat a probrat budoucí reagoval na to.“

Tento spor je o to podivnější, zvlášť, když se díky již zmíněnému serveru Seznam Zprávy zjistilo, že Karel Jarolím díky této smlouvě, kterou uzavřel ještě s Miroslavem Peltou, bere za měsíc více než prezident a premiér této republiky dohromady, konkrétně až neuvěřitelných 641 300 korun. Neméně zajímavé je i fakt, že třeba za výhru nad amatérským san Marinem mu mělo do kapsy přitéct až 300 000 korun, tedy dvojnásobek premií, jež pobírají samotní hráči. Mimochodem k úniku těchto informací do médií se vyjádřila i samotná asociace a to následovně: "Z naší strany rozhodně nedošlo k žádnému systémovému úniku citlivých údajů."

V zákulisí prosakují informace o tom, že Karel Jarolím byl poněkud rozčarován z toho, jak o něm mluvil v úterý Roman Berbr a je tak čím dál tím víc možné, že v takové atmosféře nebude už chtít Jarolím pracovat. Jak píše server efotbal.cz, jeden z jeho anonymních avšak dobře informovaných zdrojů mluví o tom, že už delší dobu Karel Jarolím uvažuje o angažmá v zahraničí. „To sedí, podle některých informací měl prý Jarolím už nějaký čas, dokonce údajně už před zápasem v Severním Irsku, sondovat situaci ve své oblíbené Arábii, kde už před časem úspěšně působil. Pokud by ta nabídka přišla, byla by jistě tradičně lukrativní a trenér by mohl národní tým předčasně opustit.“

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bezbranková remíza. A teď se Plzeň připraví na řecké peklo

23.07.2019 21:43 Přestože fotbalisté Viktorie Plzeň měli hned několik příležitostí k tomu, aby mohla v tomto…

Plzeň se v dalších bojích o Ligu mistrů podívá do Turecka, stejně tak v…

22.07.2019 15:36 V pondělí se ve švýcarském Nyonu nejen čeští fotbaloví zástupci v evropských pohárech dozvěděli, s…

Zákaz mikroplastů? Chystaná směrnice EU může být pohromou pro sport

22.07.2019 13:13 Plán Evropské unie na zákaz mikroplastů může ohrozit využívání tisíců hřišť s umělými trávníky. Od…

Půjde Neymar k Nedvědovi? Italská média píší o bombě, kterou chystá…

18.07.2019 20:41 Ještě nedávno na sociálních sítích pózoval brazilský fotbalista Neymar s barcelonským dresem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama