Kratší zimní pauza a nadstavba. Ligová fotbalová asociace schválila změnu formátu ligy

Praha - Zatímco právě probíhající sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže 2017/18 ještě běží ve starých kolejích čítajících celkem 30 kol bez jakékoli nadstavby, příští sezóna nabídne českým fotbalovým fanouškům zbrusu nový formát. Grémium Ligové fotbalové asociace (LFA) totiž na svém pondělním zasedání schválil nový jízdní řad české fotbbalové ligy, podle kterého bude soutěž fungovat právě od příští sezóny 2018/19. Ta má začít hned týdn´en po skončení světového šampionátu v Rusku a to 21. července, podzimní část pak bude trvat skoro až do Vánoc, konkrétně týden před nimi. Devátého února pak začne část jarní, přičemž po jejím skončení bude následovat mezi 4. a 25. květnem nadstavba.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie

Protože mistrovství světa ve fotbale, které se bude konat příští rok v Rusku, skončí 15. července, rozhodla se LFA k tomu, že sezóna 2018/19 začne už týden poté a to o víkendu 21. a 22. července. A na podzim se nebude hrát pouze 16 kol, jak je zvykem nyní, ale hned o tři více a i proto tak tedy ligový podzim bude zakončen týden před Vánocemi, tedy o víkendu 15. a 16. prosince. Změna se dotkne i zimní přestávky, jež se výrazně zkrátí a jarní část tak začne již 9. února, tedy ještě před tím, než začne jarní část evropských fotbalových pohárů. "První liga má od příštího ročníku nový formát, což znamená více hracích dnů. Podle toho se tedy musela uzpůsobit termínová listina," řekl k nově schválenému formátu Tomáš Bárta, výkonný ředitel LFA.

Poslední kolo základní části s pořadovým číslem 30 má být na programu o víkendu 27. a 28. dubna a týden na to pak přijde na řadu nejzásadnější novinka a to nadstavbová část. Ta bude čítat celkově pět kol, přičemž to poslední se odehraje 25. května, kdy se tak národ dozví jméno nového mistra české ligy. Nadstavba se však nebude v těchto dnech týkat jen bojů o ligový titul, ale i o to, kdo českou nejvyšší fotbalovou soutěž opustí. Nově se totiž bude hrát i baráž, která by měla vyvrcholit v polovině května.

"Jsme jednoznačně limitovaní termínovou listinou UEFA, svobodu v termínové listině příliš velkou nemáme. Vypadá to, že rok je strašně dlouhý. Ale když se pak podíváte, jak je to zaplněné tím, že se v týdnu hrají poháry, pak že jsou reprezentační pauzy, tak to výrazně limituje myšlenku na nějaká vložená kola," uvedl k termínům šéf LFA Dušan Svoboda a ještě k tomu dodal: "Hrát ligu v průběhu turnaje, mistrovství světa nebo Evropy, taky nemůžete. Debatovalo se jen o tom, jak zkrátit neadekvátně dlouhou zimní přestávku. To je jediné, kde možnost máte. Pokud začneme na jaře dřív, pro naše týmy je to velká výhoda, pokud nemají první soutěžní utkání hned play-off evropských pohárů."

A v čem tedy spočívá ona nadstavbová část? Po skončení základní části, jež tedy bude čítat třicet kol, se ligová tabulka rozdělí do tří skupin, přičemž ve skupině, v nichž prvních šest mužstev bude bojovat o ligový titul. Každý tým se utká s každým a to jednokolově, týmy, které se umístí na prvních třech místech, pak budou mít v prvních třech zápasech výhodu v tom, že je budou na domácím stadionu. Jen dvakrát se tato mužstva představí venku.

Další skupinu v rámci nadstavbové části budou tvořit kluby, které se po základní části umístí na sedmé až desáté pozici. Právě tyto týmy budou hrát pohárovým způsobem na dva zápasy o tom, kdo se střetne se čtvrtým nebo pátým týmem tabulky o účast v Evropské lize. Posledních šest mužstev pak bude jednokolovým systémem ve skupině bojovat o udržení v lize. Tým, který pak v této skupině skončí jako poslední, sestoupí přímo do druhé ligy. Kluby, jež se po základní části umístí na 14. a 15. pozici, pak budou hrát baráž se druhým a třetím týmem druhé ligy. Nadstavbová část, jejíž formát schválila LFA již vdubnu tohoto roku, tak bude mít celkově naprogramu hned 42 zápasů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spartu má z bryndy pomoct vytáhnout její první zimní posila. Přišla ze…

10.12.2018 15:43 Praha - Po posledních dvou výprascích se Slováckem (1:2) a doma s Teplicemi (0:1) přichází na…

Fotbalista Sterling se stal obětí rasismu, viní z něj média

09.12.2018 18:19 Anglický fotbalový reprezentant Raheem Sterling z Manchesteru City se podle všeho stal v sobotním…

Češi si o fotbalové EURO zahrají s Anglií. Jinak jejich cesty povedou na…

02.12.2018 13:35 Dublin - O první adventní neděli roku 2018 se čeští fotbaloví fanoušci dozvěděli, s kým se svěřenci…

Evropská liga: Sešívaná pohroma v Bordeaux! O postup budou slávisté…

29.11.2018 23:15 Bordeaux - Před odletem do francouzského Bordeaux byla ze strany pražské Slavie velká očekávání. I…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama