Policie obvinila bezpečnostního manažera FAČR. Měl vyzradit Peltovi, že je odposloucháván

Praha - Po více než sedmi měsících se na povrch dostávají další informace o kauze kolem sportovních dotací, kvůli které byl začátkem letošního května po celorepublikové policejní razii zadržen a následně zatčen a vzat do vazby tehdejší šéf Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta. Česká televize totiž v pondělí přišla s informací, že samotné vyšetřování této kauzy měly provázet úniky a i proto v těchto dnech vyšetřovatelé obvinili bezpečnostního manažera FAČR Martina Syneckého. Právě ten měl totiž prozradit Miroslavu Peltovi to, že má ve své kanceláři odposlech. „V souvislosti s trestní věcí dotací ministerstva školství na podporu sportu policejní orgán zahájil v samostatném řízení trestní stíhání jedné osoby pro zločin ohrožení utajované informace. Další informace vzhledem k neveřejnosti přípravného řízení nelze v současné době sdělovat,“ řekl České televizi a jejich redaktorům Adéle Paclíkové a Jiřímu Hynkovi státní zástupce Ondřej Trčka.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Miroslav Pelta (foto: David Sedlecký)
doporučujeme

Jak právě zmiňování redaktoři ČT zjistili, policie měla obvinit konkrétně asociačního bezpečnostního manařera Martina Syneckého, který měl sice nejprve dát do kanceláře svého šéfa Miroslava Pelty odposlouchávací zařízení, přičemž však měl o něm záhy Peltovi říct. A to i přesto, že od policejních vyšetřovatelů věděl, že se jedná o utajovanou informaci, která rozhodně vyzrazena být neměla. „Úmyslně vyzradil tehdejšímu předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi skutečnost, že mu má být do kanceláře umístěno skryté mobilní nahrávací zařízení,“ píše se v policejním obvinění, které má k dispozici i ČT.

Synecký již bezpečnostním manařerem FAČR není a to poté, co ho z asociace vyhodili loni v červnu. K výše zmíněnému obvinění nechtěl poskytnout žádný komentář.

Podle policie Pelta o tom, že kolem něj krouží policie věděl díky Syneckému, přičemž už byl terčem policejních vyšetřovatelů již několik měsíců. Že něco nehraje tak, jak má, zjistili vyšetřovatelé ke konci loňského roku, kdy mělo dojít k zasádní schůzce v Peltově kanceláři, ovšem nebylo tomu nakonec tak. Na odposlechu, jenž měl tedy do Peltovy kanceláře odnést Synecký, který ho pak po inkriminované schůzce podle domluvy policii opět vrátil, bylo sice nahráno setkání mezi Miroslavem Peltou, Romanem Berbrem a další osobou, jenže všichni tři na půlhodinové nahrávce mluvili pouze o Peltově chystané zahraniční cestě či o angažmá fotbalového trenéra, nic zasádního, co chtěli vyšetřovatelé slyšet.

Až počátkem tohoto roku pomalu policisté přicházeli na to, kdo maří vyšetřování této kauzy a už tehdy měli dost informací o údajných manipulací s přerozdělováním sportovních dotací, kvůli které byla vedle Pelty zadržena i náměstkyně tehdejší ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) Simona Kratochvílová. Právě její hovory s Peltou o těchto manipulací v bytě na pražském Senovážném náměstí taktéž policisté odposlouchávali a i zde mělo dojít k únikům informací. "Bylo zjištěno, že Miroslav Pelta sděluje Simoně Kratochvílové informace, které se dozvěděl od svého bezpečnostního manažera z Fotbalové asociace ČR,“ píše se dále v Syneckého obvinění.

„(…) to já už jsem věděl a chtěli, normálně přemluvili na svazu u mě jednoho policajta bývalého, aby mi tam nandal tu kartu,“ bylo zachyceno na jedné z nahrávek rozhovorů mezi Kratochvílovou a Peltou. „To jsi měl ale štěstí, že ti to řekl,“ reaguje na to Kratochvílová.

Pelta pak odpovídá: „No tak když mu dávám sto tisíc měsíčně, aby mi to neřek. Je to bezpečnostní manažer, takže obezřetnost na nejvyšší meze, protože ty lidi jsou úplně blázni.“

V těchto dnech tedy začalo vyšetřování tohoto případu.„Příští týden jdu kvůli tomu na výslech. Minimálně do té doby se k tomu nebudu vyjadřovat,“ prozradil Pelta České televizi.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fotbalová Plzeň už myslí na příští sezónu. Do týmu přichází bývalý slávista

23.04.2019 17:52 Plzeň - Fotbalová sezóna 2018/19 v České republice ještě ani neskončila a v některých týmech už se…

loading...

Slavia to na Stamford Bridge po gólové smršti nevzdala. Chelsea si ale…

18.04.2019 23:56 Aktualizováno Londýn - Poté, co se pražská Slavia předvedla před týdnem v úvodním čtvrfinálovém zápase Evropské…

Jeden z nejvlivnějších muslimů apeluje: Musíme změnit přístup k ženám v…

18.04.2019 15:21 Jeho živobytím je fotbal, mezi 100 nejvlivnějších lidí časopisu TIME však Mohameda Salaha dostaly…

Šéf komise rozhodčích Chovanec dorazil na seminář. Jeho stav po infarktu…

16.04.2019 18:38 Praha - Začátkem dubna prodělal fotbalový internacionál a nynější šéf rozhodcovské komise Fotbalové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama