Liga národů rozlosována. Čeští fotbalisté se v nové soutěži utkají s Ukrajinci a Slováky

Lausanne - Premiérový ročník nové mezinárodní fotbalové soutěže Ligy národů už zná rozložení jednotlivých evropských fotbalových reprezentací do jednotlivých skupin. Rozhodl totiž o tom středeční los ve švýcarském Lausanne, kde tak mimo jiné na světlo světa přoišla i ta skutečnost, že se svěřenci kouče Karla Jarolíma ve své skupině druhé ligy utkají jednak s Ukrajinou a jednak také se Slovenskem. Dodejme, že i z této soutěže, jež tak částečně nahrazuje i klasickou kvalifikaci na EURO, se dá postoupit na mistrovství Evropy.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nově vzniklá soutěž fotbalových reprezentací Liga národů UEFA, jejíž první sezóna 2018/19 začne na podzim tohoto roku, se dělí čtyři ligy označené písmeny A, B, C a D, přičemž ve všech těchto ligách jsou evropské národní týmy rozlosovány do čtyř skupin. Zatímco však v prvních dvou zmiňovaných ligách jsou národní týmy rozděleny do čtyř skupin po třech, tak v lize C nalezneme pouze jednu takovouto skupinu o třech účastnících, další skupiny - a to se týká i všech skupin v lize D - už jsou pak čtyři týmy.

Vzhledem k tomu, že o řazení týmů do jednotlivých lig se postaral aktuální žebříček UEFA a proto tak není divu, že ve skupině 1 ligy A proti sobě nastoupí Němci, Francouzi a Nizozemci. V lize A pak můžeme naleznout i Španělsko, které se pro změnu ve skupině 4 této elitní ligy utkají vedle Chorvatska i s Angličany.

LIGA A:

Skupina 1: Nizozemsko, Francie, Německo
Skupina 2: Island, Švýcarsko, Belgie
Skupina 3: Polsko, Itálie, Portugalsko
Skupina 4: Chorvatsko, Anglie, Španělsko

Tuzemské fotbalové fanoušky bude jistě z pochopitelných důvodů zajímat liga B a její první skupina, ve které se po středečním losu ve švýcarském Lausanne právě nachází česká fotbalová reprezentace. Ta se může začít těšit na pikantní duely se Slovenskem, tedy s mužstvem, které už už pokukávalo po účasti na mistrovství světa 2018, na které se nakonec nekvalifikovalo, přestože k tomu mělo velice blízko. Ani 18 bodů ale nestačilo a Slováci, kteří jinak předváděli slušný fotbal, skončili druzí za postupující Anglií a mimo jiné na ně zbyl černý Petr a coby nejhorší tým z druhých míst nakonec nehrál baráž.

Pro svěřence kouče Karla Jarolíma to bude příležitost k tomu, aby Slovákům oplatila porážku, které došlo v poslední konfrontaci těchto států, které ještě před šestadvaceti lety tvořily stát společný. Stalo se tomu tak v roce 2015, kdy v Žilině česká reprezentace, tehdy ještě pod vedením trenéra Pavla Vrby, prohrála 0:1. Stejně jako Slováci s takovými hvězdami, jakými jsou Marek Hamšík (Neapol), Martin Škrtel (Fenerbahce) či Milan Škriniar (Inter Milán), jsou i další soupeř Ukrajina vedená v současnosti koučem a někdejším skvělým fotbalistou Andrejem Ševčenkem týmem, který není rozhodně radno podceňovat. Vždyť v nedávné kvalifikaci na fotbalové MS v Rusku skončili třetí a se svými sedmnácti body nestačili pouze na Island a Chorvatsko.

A že i Ukrajinci dokáží být nepříjemným soupeřem, tak o tom se Češi přesvědčili v roce 2012, kdy v přípavě ve Lvově výběr Michala Bílka jen bezbrankově remizoval.

Dále pak v lize B budeme svědky zajímavých zápasů třeba ve skupině č. 2, kde na sebe narazí Turecko, Švédsko a Rusko. V této lize se můžeme těšit na výkony fotbalistů z Britských ostrovů, tedy Severního Irska, Irska a Wales.

LIGA B:

Skupina 1: ČESKO, Ukrajina, Slovensko
Skupina 2: Turecko, Švédsko, Rusko
Skupina 3: Severní Irsko, Bosna, Rakousko
Skupina 4: Dánsko, Irsko, Wales

V dalších ligách pak už nalezmene ne už tolik úspěšné národní týmy, co se alespoň současného postavení v žebříčku koeficentů UEFA. Především země z Balkánu či pobaltí.

LIGA C:

Skupina 1: Izrael, Albánie, Skotsko
Skupina 2: Estonsko, Finsko, Řecko, Maďarsko
Skupina 3: Kypr, Bulharsko, Norsko, Slovinsko
Skupina 4: Litva, Černá Hora, Srbsko, Rumunsko

LIGA D:

Skupina 1: Andorra, Kazachstán, Lotyšsko, Gruzie
Skupina 2: San Marino, Moldavsko, Lucembursko, Bělorusko
Skupina 3: Kosovo, Malta, Faerské ostrovy, Ázerbájdžán
Skupina 4: Gibraltar, Lichtenštejnsko, Arménie, Makedonie

Protože tuto soutěž, jak je patrné, hraje všech 55 reprezentačních celků, jež jsou součástí Evropské fotbalové unie UEFA, bude právě tato Liga národů určovat další postavení těchto týmu a nahradí tak současný, již několikrát zmíněný žebříček UEFA. Vedle toho se z každé skupiny jeden tým může dostat na mistrovství Evropy 2020 a může tak tedy být i tzv. dodatečnou kvalifikací, která se i tak mimo to bude konat normálně jako tomu bylo doposud.

Bojovat o tato účastnická místa budou ta mužstva, která se na EURO 2020 sice nedostanou ze zmiňované běžné kvalifikace, ovšem mezi čtyřmi nejlepšími umístěnými právě v rámci jednotlivých lig Ligy národů.

Dodejme, že veškeré zápasy české reprezentace v tétos outěži bude vysílat sportovní kanál České televize.

Termínová listina Ligy národů:

1. hrací den: 6. až 8. září 2018
2. hrací den: 9. až 11. září 2018
3. hrací den: 11. až 13. října 2018
4. hrací den: 14. až 16. října 2018
5. hrací den: 15. až 17. listopadu 2018
6. hrací den: 18. až 20. listopadu 2018
Semifinále (jen pro Ligu A): 5. a 6. června 2019
Finále a o 3. místo (jen pro Ligu A): 9. června 2019

Loading...
Témata: Fotbal | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bezbranková remíza. A teď se Plzeň připraví na řecké peklo

23.07.2019 21:43 Přestože fotbalisté Viktorie Plzeň měli hned několik příležitostí k tomu, aby mohla v tomto…

Plzeň se v dalších bojích o Ligu mistrů podívá do Turecka, stejně tak v…

22.07.2019 15:36 V pondělí se ve švýcarském Nyonu nejen čeští fotbaloví zástupci v evropských pohárech dozvěděli, s…

Zákaz mikroplastů? Chystaná směrnice EU může být pohromou pro sport

22.07.2019 13:13 Plán Evropské unie na zákaz mikroplastů může ohrozit využívání tisíců hřišť s umělými trávníky. Od…

Půjde Neymar k Nedvědovi? Italská média píší o bombě, kterou chystá…

18.07.2019 20:41 Ještě nedávno na sociálních sítích pózoval brazilský fotbalista Neymar s barcelonským dresem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama