Třetiligový klub Mohelnice podezřelý z podivných sázek. Kvůli čínskému investorovi

Praha - Tuzemský fotbal se v dalších dnech bude podle všeho zase zabývat další korupční kauzou. Fotbalová asociace ČR (FAČR) dala totiž v sobotu k Národní centrále proti organizovanému zločinu podnět, aby vyšetřila možné zapojení třetiligového klubu FK Mohelnice do nelegálních sázek. Informují o tom jak server iDnes.cz, tak i Radiožurnál. Vše navíc potvrdil i Jan Pauly, ředitel právního oddělení FAČR. „Indicie z průběhu podzimní části se ukázaly natolik závažné, že jsme se obrátili na policii s podnětem k šetření,“ řekl konkrétně.

Přidejte svůj názor

Fotbal
doporučujeme

Když byl o této skutečnosti informován činovník klubu hrající třetí nejvyšší tuzemskou fotbalovou soutěž, byl překvapen. „Co mi říkáte, je naprostá novinka,“ reagoval na to Igor Michálek, předseda výkoného výboru mohelnického celku.

Podle materiálů a výpovědí, které do rukou dostala sportovní redakce Mladé fronty Dnes, stopa nelegálních sázek, v němž má být právě mohelnický klub zapojen, vede do Asie a to konkrétně do Číny prostřednictvím čínské společnosti Anping, která loni v létě vstoupila do tohoto klubu. Mohelnice by ale nemusela být jediným tuzemským klubem, na který padá kvůli nejméně dvěma podezřelým podzimním výsledkům stín podezření ze zapojení do zmiňovaných nelegálních sázek.

Jak upozorňuje společnost FederBet zabývající se těmito podvodnými machinacemi, netýká se to jenom Česka, ale prakticky všech fotbalových soutěží na Starém kontinentu. „Situace je dramatická všude. V průběhu jednoho roku zachytíme více než 700 podezřelých událostí po celém světě a ve všech sportovních aktivitách. Ve fotbale se však situace vymkla kontrole,“ říká italský právník této společnosti Francesco Baranca a pokračuje: „Náš monitorovací systém je založen na sledování sázkařských kurzů na různých trzích a na zprávách obdržených od našich partnerských bookmakerů. Pokud se kurzy zblázní nebo u nich proběhnou neobvyklé změny, čelíme potenciálně manipulovaným událostem."

Pro Mohelnici je to ale ještě horší v tom, že na nekalé praktiky z její strany nyní poukázala i samotná FAČR a to právě kvůli výše zmíněnému čínskému investorovi, jenž je nechvalně proslulý svými sázkařskými machinacemi i jinde v Evropě, například v Portugalsku nebo v Irsku. V těchto zemích také tito Číňané vlastní méně známé kluby v nižších soutěžích a ovlivňují tak sázky na tyto celky. „U Mohelnice považujeme za vážný hlavně vstup čínské společnosti Anping, který již sám o sobě budí podezření. Ta společnost je hodně známá. Situaci tedy vnímáme velmi intenzivně,“ přidává se k tomu Jan Pauly z FAČR.

Ze strany čínského Anpingu se nemusí jednat jenom o ovlivňování samotných výsledků, ale i o ovlivňání jedotlivých situací, které se dějí během zápasů (rohy, karty atd.). A nezabránila tomu tak ani novela loterijního zákona, jež sázkovky z Asie kvůli tomu nemají licenci na to, aby působily na tuzemském trhu. Tuzemští sázkaři ale našli způsob, jak se dostat k asijským tzv. "live" kurzům. „Je to jako mor. Sázkové machinace jedou v Česku dlouhé roky napříč různými soutěžemi a nikdo s tím nic nedělá," uvedl k aktuální situaci kolem mohelnického klubu tréner tohoto účastníka třetí nejvyšší soutěže Dušan Žmolík.

Zajímavostí také je, že díky společnosti Anping se ocitl v Mohelnici vedle několika čínských fotbalistů i třeba lotyšský stoper, jenž byl už loni podezřelý ze zapojení do nelegálních sázek a to tedy v době, kdy ještě oblékal dres irského Athleonu. Tento fotbalista z Pobaltí už ale v klubu nepůsobí. Dodejme, že díky Číňanům se v Mohelnici stal sportovním ředitelem Přemysl Buba.

Připomeňme, že se tak nejedná o první kauzu ohledně podezřelých sázek v tuzemském fotbale, ve kterém jsou zapojeni Asiaté. Na podzim roku 2013 policie zadržela hned 12 fotbalistů z nižších soutěží, jež byli podezřeni z těchto machinací a nakonec vyšlo najevo, že za tím vším stála organizovaná skupina v čele s člověkem z Asie, jenž díky slovenskému zprostředkovateli ovlivňoval právě tuzemské fotbalisty. Vedle podmíněných trestů odnětí svobody byli podezření potrestáni pokutami či dokonce zastavením činnosti ve fotbale.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fotbalová Plzeň už myslí na příští sezónu. Do týmu přichází bývalý slávista

23.04.2019 17:52 Plzeň - Fotbalová sezóna 2018/19 v České republice ještě ani neskončila a v některých týmech už se…

loading...

Slavia to na Stamford Bridge po gólové smršti nevzdala. Chelsea si ale…

18.04.2019 23:56 Aktualizováno Londýn - Poté, co se pražská Slavia předvedla před týdnem v úvodním čtvrfinálovém zápase Evropské…

Jeden z nejvlivnějších muslimů apeluje: Musíme změnit přístup k ženám v…

18.04.2019 15:21 Jeho živobytím je fotbal, mezi 100 nejvlivnějších lidí časopisu TIME však Mohameda Salaha dostaly…

Šéf komise rozhodčích Chovanec dorazil na seminář. Jeho stav po infarktu…

16.04.2019 18:38 Praha - Začátkem dubna prodělal fotbalový internacionál a nynější šéf rozhodcovské komise Fotbalové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama