Je v Rusku bezpečněji než v Londýně? Angličtí fanoušci se ptají, proč byly ty obavy

Moskva - Především angličtí fanoušci se s obavami vydávali do Ruska fandit své reprezentaci na letošním fotbalovém mistrovství světa, které se v těchto dnech koná právě v Rusku. A to kvůli napjatým vztahům mezi oběma zeměmi, které nevylepšila zrovna otrava dvojího špiona Sergeje Skripala a jeho dcery v jihoanglickém Sulisburry, která zahýbala světem počátkem letošního března. V reakci na tuto událost si obě země navzájem vyhostilo 23 diplomatů a kromě Anglie pak další rudské diplomaty vyhostilo ze svých zemí většina zemí NATO včetně Česka. Anglické fanoušky pak britská vláda varovala před jejich návštěvou Ruska během fotbalového mistrovství, neboť měla obavy, že by snad nastaly problémy s ruskými chuligány. Jak ale zjišťuje jeden ze zkušených britských reportérů televize Sky Enda Brady, v Rusku je podle něj kolikrát bezpečněji než v Londýně.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Fotbal, ilustrační fotografie

"Bylo to pár vteřin před živým vstupem do vysílání z Leninova náměstí v Nižním Novgorodu před zápasem Anglie s Panamou, když k nám přišli dva statní, asi dvacetiletí mládenci, opilí na šrot. To, co se pak stalo, mě ohromilo. Stáli klidně a tiše za kamerou a poslouchali, co říkám do vysílání. Neskočili po mně, ani mě neuráželi. Když jsem skončil, ukázali palec nahoru a s úsměvem odkráčeli pryč," vyprávěl svůj zážitek zmiňovaný novinář, který neopoměl dodat, že pokud by se něcotakového dělo v Británii, skončilo by to daleko hůře.

Je pravda, že v ruských ulicích fanoušci policii vidí a že jsou bezpečnostní opatření velmi přísná, ovšem to, co se psalo o Rusku před světovým šampionátem, se nakonec ukazuje, že tak nebylo úplně založené na pravdě. "Obavy z chuligánů a nevraživosti Rusů blednou," cituje agentura Reuters svého zpravodaje Andrewa Cawthorna.

Právě kvůli zprávám, které se o Rusku šířily před mistrovstvím nakonec na fotbalový svátek dorazilo nejméně Angličanů během posledních tří dekád. V těchto dnech naopak můžou být návštěvníci Ruska svědky toho, že Rusové spolu s Angličany třeba zpívají oslavné chorály. A podle Kevina Milese z federace fotbalových fanoušků není vyloučeno, že v dalších dnech se jejich počet navýší. "Atmosféra je skvělá, místní jsou báječní," uvedl jeden z anglických fanoušků s pivem v ruce Charlie Carline. Slova chvály míří i opačným směrem z ruských úst. "Jsou moc milí, stejně jako fanoušci z jiných zemí. Nejsou to nestvůry, jak si někteří mysleli," tvrdí o Ostrovanech servírka Taťjana Vasiljevová.

I přesto se ale najdou problémy. Opilá dvojice Britů musela být kvůli výtržnosti vyhozena z vlaku do Volgogradu, další Britové pak byli zachyceni kamerami jak hajlují. Další Angličané se naopak ve Volgogradu poklonili Rusům padlým při bitvě o Staliingrad. "Necítím tu žádné nepřátelství. Toto je opravdové Rusko - a nemá nic společného s tím, co jsme čekali," řekl další fanoušek Angličanů Chad Thomas.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie obvinila sparťanské chuligány. Řádili v Ostravě, jeden použil…

17.09.2018 14:01 Ostrava - Policie obvinila 13 lidí z výtržnictví při dubnovém zápase první fotbalové ligy mezi…

Fortuna liga 8. kolo: Mistra spasila až ruka Zapalače, Slavia slavila na…

15.09.2018 10:02 Praha - Po reprezentační pauze se opět rozeběhla nejvyšší fotbalová soutěž. Mistrovská Plzeň se…

Poborský se asistentem nestane. Bude pomáhat Šilhavému jiný bývalý…

13.09.2018 18:54 Praha - Jednání o novém realizačním týmu české fotbalové reprezentace nabírají na obrátkách. Ve…

Konec spekulací! FAČR jedná se Šilhavým, jehož pobočníkem by mohl být…

12.09.2018 20:10 Praha - Že musí Fotbalová asociace ČR (FAČR) v případě hledání nového reprezentačního kouče poté,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama