Je v Rusku bezpečněji než v Londýně? Angličtí fanoušci se ptají, proč byly ty obavy

Moskva - Především angličtí fanoušci se s obavami vydávali do Ruska fandit své reprezentaci na letošním fotbalovém mistrovství světa, které se v těchto dnech koná právě v Rusku. A to kvůli napjatým vztahům mezi oběma zeměmi, které nevylepšila zrovna otrava dvojího špiona Sergeje Skripala a jeho dcery v jihoanglickém Sulisburry, která zahýbala světem počátkem letošního března. V reakci na tuto událost si obě země navzájem vyhostilo 23 diplomatů a kromě Anglie pak další rudské diplomaty vyhostilo ze svých zemí většina zemí NATO včetně Česka. Anglické fanoušky pak britská vláda varovala před jejich návštěvou Ruska během fotbalového mistrovství, neboť měla obavy, že by snad nastaly problémy s ruskými chuligány. Jak ale zjišťuje jeden ze zkušených britských reportérů televize Sky Enda Brady, v Rusku je podle něj kolikrát bezpečněji než v Londýně.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Bylo to pár vteřin před živým vstupem do vysílání z Leninova náměstí v Nižním Novgorodu před zápasem Anglie s Panamou, když k nám přišli dva statní, asi dvacetiletí mládenci, opilí na šrot. To, co se pak stalo, mě ohromilo. Stáli klidně a tiše za kamerou a poslouchali, co říkám do vysílání. Neskočili po mně, ani mě neuráželi. Když jsem skončil, ukázali palec nahoru a s úsměvem odkráčeli pryč," vyprávěl svůj zážitek zmiňovaný novinář, který neopoměl dodat, že pokud by se něcotakového dělo v Británii, skončilo by to daleko hůře.

Je pravda, že v ruských ulicích fanoušci policii vidí a že jsou bezpečnostní opatření velmi přísná, ovšem to, co se psalo o Rusku před světovým šampionátem, se nakonec ukazuje, že tak nebylo úplně založené na pravdě. "Obavy z chuligánů a nevraživosti Rusů blednou," cituje agentura Reuters svého zpravodaje Andrewa Cawthorna.

Právě kvůli zprávám, které se o Rusku šířily před mistrovstvím nakonec na fotbalový svátek dorazilo nejméně Angličanů během posledních tří dekád. V těchto dnech naopak můžou být návštěvníci Ruska svědky toho, že Rusové spolu s Angličany třeba zpívají oslavné chorály. A podle Kevina Milese z federace fotbalových fanoušků není vyloučeno, že v dalších dnech se jejich počet navýší. "Atmosféra je skvělá, místní jsou báječní," uvedl jeden z anglických fanoušků s pivem v ruce Charlie Carline. Slova chvály míří i opačným směrem z ruských úst. "Jsou moc milí, stejně jako fanoušci z jiných zemí. Nejsou to nestvůry, jak si někteří mysleli," tvrdí o Ostrovanech servírka Taťjana Vasiljevová.

I přesto se ale najdou problémy. Opilá dvojice Britů musela být kvůli výtržnosti vyhozena z vlaku do Volgogradu, další Britové pak byli zachyceni kamerami jak hajlují. Další Angličané se naopak ve Volgogradu poklonili Rusům padlým při bitvě o Staliingrad. "Necítím tu žádné nepřátelství. Toto je opravdové Rusko - a nemá nic společného s tím, co jsme čekali," řekl další fanoušek Angličanů Chad Thomas.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další tragédie v rodině slavného fotbalisty: Tři měsíce po úmrtí Saly…

26.04.2019 15:34 Tři měsíce po tragické smrti argentinského fotbalisty Emiliana Saly zemřel jeho otec. Horacio Sala…

Žádný rukopis ani koncepce, říká Čupr o Ščasném. Kdo bude ve Spartě dalším…

25.04.2019 18:04 Praha - Fotbalová Sparta opět hledá, kdo se ujme nejnezávidější trenérské pozice v tuzemské fotbale…

Už dost bylo blamáží. Vedení Sparty odvolalo kouče Ščasného

25.04.2019 10:37 Praha - Nemohlo tomu být snad ani jinak. U fotbalové Sparty po blamážích v zápasech s Karvinou (1:3…

Fotbalová Plzeň už myslí na příští sezónu. Do týmu přichází bývalý slávista

23.04.2019 17:52 Plzeň - Fotbalová sezóna 2018/19 v České republice ještě ani neskončila a v některých týmech už se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama