Fotka s prezidentem ho stála draho. Němec už nebude reprezentovat

Berlín - Německý fotbalista s tureckými předky Mesut Özil už další zápas za německou reprezentaci na své konto nepřidá. Devětadvacetiletý záložník v neděli totiž uvedl, že ukončuje svou reprezentační kariéru. Učinil tak poté, co okomentoval svoji fotku, na níž byl zvěčněn spolu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Právě to vyvolalo v posledních hodinách velikou reakci jak ze strany německých médií, tak i ze strany samotného německého fotbalového svazu a nakonec se tedy takto o své budoucnosti v národním týmu rázně rozhodl. "Hodně jsem nad tím přemýšlel a s těžkým srdcem oznamuji, že v reprezentaci končím. Kvůli rasismu a nedostatku respektu," napsal konkrétně na svůj fanouškovský facebookový profil s dodatkem, že obviňuje šéfa německého fotbalu Reinharda Grindela z rasismu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

Záložník, jenž na klubové úrovni aktuálně působí v londýnském Arsenalu, ve svém prohlášení pokračoval následovně: "Když jsem se s Grindelem setkal, abych celou záležitost vysvětlil, tak moje názory shazoval a zajímal ho jen jeho politický pohled," přidal Özil. "V očích Grindela a řady fanoušků jsem Němec, jen když se vyhrává. Když se prohrává, jsem imigrant. Narodil jsem se a vyrostl v Německu, tak proč pro lidi nejsem Němec? A už vůbec nechci mluvit o tom, kolik výhrůžek a nenávistných zpráv jsem já a moje rodina dostali," napsal Özil a pokračoval: "Ale Grindelovo chování mě nepřekvapuje, protože když byl členem parlamentu, tak tvrdil, že multikulturní společnost je mýtus a celoživotní lež."

Všechno to začalo v květnu, kdy se dva němečtí hráči s tureckými kořeny setkali právě s tureckým prezidentem Erdoganem, kterého tak měli podpořili krátce před tureckými prezidentskými volbami. Jednalo se kromě Mesuta Özila i o dalšího německého reprezentanta lkay Gündogan. Jakýkoliv politický podtext této ožehavé fotografie však oba popírají.

Přitom je na fotce vidět, jak Erdoganovi předali dresy, na nichž bylo viditelně napsáno "svému prezidentovi".

"Vyrůstal jsem v Německu, má rodina je pevně zakořeněná v Turecku. Mám dvě srdce, jedno německé a jedno turecké. Když jsem byl malý, matka mě vedla k úctě a tomu, abych nikdy nezapomněl, odkud pocházím," napsal Özil konkrétně týden po skončení letošního světového šampionátu v Rusku, kde Němci nejspíše vlivem nedobré atmosféry v týmu i kvůli této kauze skončili již ve skupině, kde byli poslední a obhájci titulu mistra světa tak odjeli z Ruska mezi prvními.

Özil také připomněl, že s tureckou hlavou státu, která v současnosti po volbách získala v Turecku větší moc, než měla doposud, se v minulosti viděl osobně hned několikrát. Ve zmiňovaném letošním květnu se tak stalo během charitativní a vzdělávací akci, jež se konala v Londýně. "I když to německá média podávala jinak, pravda je taková, že kdybych se s prezidentem nesešel, byla by to neúcta ke kořenům mých předků, kteří by dnes byli pyšní na to, kam jsem se dostal. Je mi jedno, kdo je prezident, záleží na tom, že je to prezident. Ať už jde o tureckého nebo německého prezidenta, zachoval bych se stejně," zakončil Özil.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po Češích i Slováci. Po nečekaném odvolání Kozáka hledají nového trenéra

15.10.2018 18:15 Bratislava - Jen několik dní poté, co se kormidla českého fotbalového národního týmu ujal Jaroslav…

Fotbalistovi Turanovi hrozí za rvačku 12 let vězení, zpěvákovi zlomil nos

15.10.2018 16:57 Tureckému fotbalistovi Ardovi Turanovi hrozí po rvačce v nočním klubu a napadení zpěváka až 12,5…

Šilhavý zažil vítěznou premiéru. Češi v Trnavě vyhráli federální derby 2:1

13.10.2018 17:48 Trnava - Ostře sledovaná premiéra Jaroslava Šilhavého v roli kouče českého fotbalového národního…

Skandál v belgickém fotbalu bobtná, policie znovu zatýkala

12.10.2018 10:47 V noci na dnešek se v rámci korupčního skandálu v belgickém fotbalu znovu zatýkalo. Zadrženi a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama