Potvrzeno. Novým reprezentačním koučem se stal Šilhavý

Praha - Přesně týden po odvolání Karla Jarolíma z pozice trenéra českého fotbalového národního týmu představila Fotbalová asociace ČR (FAČR) jeho nástupce. Byly tak tím potvrzeny spekulace z předešlých dní, že novým kormidelníkem reprezentace se stane Jaroslav Šilhavý. Právě on tak tedy bude mít za úkol dovést mužstvo na blížící se mistrovství Evropy v roce 2020. Na tento turnaj se dá dostat nově dvěma způsoby, nejen tradiční kvalifikací, ale i přes nově vzniklou Ligu národů UEFA, na jejímž úvodu Češi prohráli s Ukrajinou 1:2 a poté, co v následném přípravném zápase v Rusku prohráli vysoko 1:5, došlo nakonec k oné trenérské změně. Šestapadesátiletý Šilhavý podepsal kontrak s FAČR pouuze do konce právě probíhajícího kvalifikačního období (listopad 2019), v případě, že by se mu s týmem podařilo na fotbalové ME postoupit, mohla by by být smlouvu o spolupráci s FAČR prodloužena.

Přidejte svůj názor

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.
doporučujeme

"Pro mě je to veliká čest, že si mě vedení FAČR vybralo. Je to i závazek. Jsem rád, že jsem to já. Nečeká nás jednoduchá práce, ale co je dnes jednoduché. Když jsme přicházeli do Slavie, tak to také nebylo jednoduché a na konci z toho byl titul. Věřím, že jsme schopni lidi přesvědčit, že tu fotbal u nás není tak špatný, jak se teď mluví. Nevěřím, že jsme zapomněli hrát fotbal," řekl bývalý kouč Liberce a pražské Slavie, tedy týmů, se kterými dokázal vyhrát ligový titul, na úterní tiskové konferenci.

Na ní byli také představeni Šilhavého trenérští asistenti, mezi kterými nalezneme tradiční spolupracovníky nově jmenovaného fotbalového stratéga, tedy Jiřího Chytrého a Milana Veselého, který bude mít na starost gólmany. Vedle toho pak bude vůbec nejbližším spolupracovníkem Jaroslava Šilhavého bývalý reprezentant Tomáš Galásek.

"Proces volby byl rychlý a jsem za to moc rád. Další klíčové zápasy jsou za rohem, tak jsme museli být pružní. Volba byla logická. Pro Jardu Šilhavého hovoří celá řada úspěchů. Teď je potřeba se dívat dopředu a jsem přesvědčený, že to bude dobrá volba," řekl k dění kolem hledání nového reprezentačního kouče samotný šéf FAČR Martin Malík a dodal: "Dohodli jsme se na spolupráci po dobu kvalifikačního cyklu s opcí v případě úspěchu, tedy postupu na Euro."

"Přiznám se, že jednání bylo docela rychlé. Nejdřív se spekulovalo v kuloárech a najednou to vzalo takový fofr a jsem rád, že si mě vedení vybralo. Je to velký závazek," přibližoval jednání s FAČR Šilhavý, jenž však na rozkoukání v nové funkci nemá moc času, jelikož již v říjnu ho čeká dvojzápas v rámci Ligy národů UEFA. "Je to docela rychlé, v pátek už se musí dělat předběžná nominace pro zahraniční hráče. Už v sobotu jsme se proto rozjeli do Německa, kde jsme viděli dva zápasy. S některými hráči jsme mluvili napřímo, s jinými po telefonu," prozradil Šilhavý.

I sám Brückner Šilhavého přesvědčoval

Pro Šilhavého to nebude první zkušenost s reprezentačním A-týmem co se týče působení v jeho realizačním týmu. V minulosti totiž pomáhal coby asistent Karlu Brücknerovi či Petru Radovi. "Je to velká výhoda, že mám za sebou tuhle velkou školu. U spousty věcí, které teď řeším, si vzpomenu, jak to fungovalo. Ta zkušenost je k nezaplacení," ví Šilhavý. "Dokonce jsem o tom s panem Brücknerem mluvil a probírali jsme to. Řekl mi: Jdi do toho, máš na to," dodal.

Největším úkolem podle Šilhavého je, aby dokázal do týmu dostat lídry, které budou mužstvo táhnout i když se mu nedaří. "Mluvil o tom i Karel Jarolím, že byl problém, když se zranili klíčoví hráči. Ale lídři chybí obecně i v lize, nebo je jich hrozně málo," řekl a naznačil tak, o co bude ve své nové funkci usilovat. "Proto náš výběr bude zaměřen na charakterní hráče, protože čím víc tam bude hráčů, co se při špatném průběhu neschovají, tak tím líp pro tým. Typ, jako byl Tomáš Sivok, ale tím neříkám, že bude v nominaci. Ale je to ten typ - mluvil v kabině i na hřišti," pokračoval.

"Konkrétní jména je předčasné skloňovat. V tuhle chvíli je možné všechno, i když si nedovedu představit, že by za tu krátkou dobu někdo vyletěl natolik, aby byl v nominaci. V první fázi nikoho zkoušet nebudeme, ale budeme vycházet z hráčů, co už v týmu byli,"prozradil Šilhavý.

Ten se ke krokům svého předchůddce nikterak vracet nechtěl. "Všichni víme, že u reprezentace je role trenéra spíš jako kouč-manažer. Výběr hráčů, nominace podle toho, jestli hrají v klubech. To je směrodatné a pak vytvoří kostru. Nechci říkat, že pod Karlem se hrálo takhle, že to bylo špatně a my to budeme dělat jinak," je si vědom nový reprezentační stratég.

S Poborským se na pozici trenéra vážně uvažovalo, v letadle ale z něho nakonec sešlo

Vedení tuzemského fotbalu se také v úterý mimo jiné vyjádřilo i k tomu, jak to bylo s bývalým reprezentantem Karlem Poborským, o kterého se v minulých dnech hodně mluvilo i v souvislosti s tím, že by právě on mohl být novým koučem národního týmu, později i s tím, že by mohl být asistentem Jaroslava Šilhavého. "Prohráli jsme s Ukrajinou a já volal Karlovi Poborskému. Hovor byl jednoduchý - jestli má ve čtvrtek čas. Pak se ale stalo Rusko a v letadle jsme narazili na jméno Šilhavý a v tu chvíli padalo jméno Poborský z pozice hlavního trenéra," řekl k tématu "Poborský" druhý nejmocnější muž českého fotbalu Roman Berbr.

Následně tak byla Poborskému nabídnuta jiná role spojená s reprezentací. "Karel ale nabídnutou funkci nepřijal, protože si představoval funkci jinou, takže je to uzavřená kapitola," dodal Berbr.

Šéf FAČR Martin Malík uvedl, že konečné jméno Jaroslava Šilhavého pak vyplynulo z debaty s několika lidmi. "Někteří členové výkonného výboru s námi byli v Rusku, s některými jsme si telefonovali. Možností byla řada, ale širší shodou jsme dali přednost variantě s Jaroslavem Šilhavým," řekl a potvrdil rychhlost následného jednání. "Ale nebylo to o tom, že bychom si padli do náruče a okamžitě se shodli. Bavili jsme se o jeho pohledu na situaci, o jeho vizi na nejbližší zápasy i kvalifikaci o Euro a poměrně rychle jsme našli shodu," řekl Malík a dodal: "Neřešili jsme ani tak finanční stránku, jako délku smlouvy, výpovědní podmínky a vazbu na sportovní cíle."

Vysvětlil také, proč nebude zatím nijak FAČR řešit obsazení postu reprezentačního manažera, který dosud zastával Jaromír Šeterle. "V rámci asociace máme oddělení logistiky i společnost, co zajišťuje cestovní služby, takže jsme si řekli, že to jsme schopni zajistit touhle cestou. Po podzimu si sedneme a řekneme si, jestli to fungovalo, nebo je třeba nějaké korekce," řekl konkrétně Malík.

Loading...
Témata: Fotbal | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat do Wembley. Na Euru si Češi zahrají na Ostrovech s Anglií a…

30.11.2019 19:27 Aktualizováno Čeští fotbaloví reprezentanti si zase vychunají atmosféru nejslavnějšího fotbalového stadionu, tedy…

Po Tottenhamu změní trenéra i Arsenal. U Kanonýrů skončil Emery

29.11.2019 15:58 Jen pár dní poté, co u Tottenhamu skončil po nepodařených výsledcích v Premier League kouč Mauricio…

Jozef Chovanec má důvěru. Předseda FAČR Malík chce veřejnosti vysvětlovat…

28.11.2019 15:37 Kritika ze strany veřejnosti i ze strany samotných některých prvoligových klubů Komise rozhodčích…

Video nepomohlo. Lukaku s Martínezem ničili slávistické naděje na…

28.11.2019 00:21 Aktualizováno Přestože fotbalisté Slavie podávali v zápasech s fotbalovými giganty ve skupině F Ligy mistrů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama