Čistky ve fotbale pokračují: na mezinárodní listině skončil sudí Příhoda. Konec zvažuje i Poborský

Praha - Upevňování vlivu druhého místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra pokračuje přesně podle jeho not. Poté, co dokázal ze Strahova vyprovodit šéfa sportovně-technického odboru Michala Prokeše, pod nějž spadaly mladežnické akademie, generálního sekretáře Rudolfa Řepku a člena rozhodcovské komise a garanta projektu videorozhodčího Romana Hrubeše, jehož výkonný výbor FAČR odvolal po žádosti podanou šéfem právě rozhodcovské komise Jozefem Chovancem, mezi nímž a Romanem Hrubešem byl vztah na bodu mrazu, se nyní objevila zpráva o tom, že z memzinárodní listiny sudích byl vyřazen Radek Příhoda. Toho pak má nově na listině Mezinárodní fotbalové federace FIFA Ondřej Pechanec. Vedle toho všeho se mluví i o odchodu dvou nejvýraznějších tváří zmiňovaných mládežnických akademií, tedy Antonína Baráka staršího a Karla Poborského.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.
doporučujeme

Od příštího roku nebude figurovat na mezinárodní listině sudích jedna z nejvýraznějších postav mezi tuzemskými muži s píšťalkou a to tedy s Radkem Příhodou. Nebyl totiž na ni Fotbalovou asociací ČR zapsán. Rozhodl o tom ve čtvrtek výkonný výbor FAČR na základě hlasování rozhodcovské komise, kterou od sezóny 2018/19 vede bývalý fotbalový internacionál Jozef Chovanec. Během tohoto jednání výkonného výboru FAČR pak mělo být řečeno, že důvodem nezapsání Radka Příhody do listiny mezinárodních sudí byl i jeho věk. „Podle regulí jsem ještě jednu sezonu i na mezinárodní scéně pískat mohl. Ale o tom, že na nové mezinárodní listině nejsem, nic nevím, ještě mě o tom nikdo neinformoval. Takže se k tomu v danou chvíli nemůžu nijak vyjádřit,“ komentoval krok asociačního výkonného výboru sám Příhoda.

To Jozef Chovanec zdůvodnil nezapsání Radka Příhody na zmiňovanou listinu následujícími slovy: „Radek Příhoda je ve třetí, výkonnostně nejnižší skupině UEFA, a vhledem k tomu, že z ní za 10 let nepostoupil výše a nebyl nasazován na významná utkání, cítili jsme potřebu dát také v tomto směru šanci a příležitost mladším a v dlouhodobém horizontu perspektivnějším rozhodčím, tedy v tomto případě panu Ondřeji Pechancovi.“

Jsou to poněkud zvláštní slova, když vezmeme v potaz, že Příhoda (narozen v roce 1974) má za sebou odpískaných již 15 sezón a celkem 233 ligových zápasů, zatímco Ondřej Pechanec (narozen v roce 1986) má za sebou pouze pět sezón, přičemž zápasů odpískal pouhých 37. Spíše tak pro Ondřeje Pechance mluvil fakt, že působí coby sekretář Okresního fotbalového svazu v Mladé Boleslavi a je dalším z mnoha sudích, kteří takto působí v exekutivě na regionální úrovni, ze které může Roman Berbr očekávat podporu prakticky ve všem co činí.

Navíc se stal Radek Příhoda trnem v oku Romana Berbra i proto, že se o tomto sudím v roce 2016 hovořilo jako o možném členovi tehdejší rozhodcovské komise, kterou vedl Polák Michal Listkiewicz. V ní nakonec mimochodem působil Roman Hrubeš, tedy pozdější garant projektu videorozhodčího, jenž byl v posledních dnech taktéž odejit z FAČR.

Po konci Prokeše zvažují odchod Barák s Poborským. Prokeše by mohl nahradit Kotrba

Vůbec poprvé se k celé situaci v FAČR vyjádřil i bývalý fotbalový reprezentant a současný patron mládežnických akademií Karel Poborský. Ten totiž v rámci čistek přišel v předešlých dnech o svého šéfa, tedy ředitele sportovně-technického odboru Michala Prokeše. „Jsem součástí toho procesu, moje smlouva končí 30. června a samozřejmě se snažíme pokud možno vyhnat z hlavy věci, které se dějí kolem nás. Pracuji na projektech, které mě baví a za které cítím zodpovědnost, a čekám na to, kdo bude novým šéfem a popřípadě na to, jak se projekty změní," řekl konkrétně vicemistr Evropy z roku 1996 Poborský, který se pak na rozdíl od Romana Hrubeše, odmítl jakkoli vyjádřit, zda za všemi dosavadními kroky v FAČR stojí Roman Berbr.

Právě Poborský společně s trenéry juniorských výběrů se sešli s kjiž končícím Michalem Prokešem. I ti přemýšlí o tom, zda budou ve svých funkcích nadále pokračovat. „Jsou reprezentační srazy a soustředíme se na prací s našimi hráči a týmy, které chceme rozvíjet a dál v tom pokračovat,“ řekl pro Český rozhlas kouč fotbalistů národního týmu do 19 let Jan Suchopárek.

Mimochodem, jako o nástupci Michala Prokeše ve funkci ředitele sportovně-technického odboru se v zákulisí mluví o bývalém trenérovi Českých Budějovic či Jablonce Jiřím Kotrbovi, jenž má také zkušenosti s mládežnickým fotbalem, především pak s Tréninkovými středisky mládeže, jež fungovaly v bývalém Československu. A právě na ty navazují dnešní mládežnické akademie. „Čekáme vlastně, co bude. Jaký nový šéf nastoupí, jestli se věci budou nějak měnit a přenastavovat. Takže jsme domluveni na tom, že až proběhne tenhle reprezentační termín, znovu si sedneme a ty věci probereme,” řekl Poborský.

LFA se zlobí na Berbra. Odvolání Romana Hrubeše s ní vůbec nakonzultoval

Proti posledním krokům Romana Berbra se ostře ozvala i Ligová fotbalová asociace (LFA), jež od ročníku 2018/19 spravuje nejvyšší tuzemskou fotbalovou soutěž, ovšem pod ní kompetence vybírat sudí do jednotlivých zápasů nespadá. I přesto má LFA v rozhovské komisi FAČR svého zástupce v podobě Petra Mlsny, který je tak pro Berbra nedotknutelný. Vzhledem k tomu, že odvolaný člen komise rozhodčích Roman Hrubeš byl garantem videorozhodčího a tudíž byl tak i spojkou mezi českým fotbalem a zahraničními organizacemi, LFA se bojí možného poškození dobrého jména právě v zahraničí a kritizuje i skutečnost, že konec Romana Hrubeše nebyl s LFA nikterak konzultován.

„LFA považuje za krajně nevhodné, že tak zásadní krok v podobě odvolání Romana Hrubeše, který je rovněž šéfem projektu VAR pro ČR, nebyl konzultován s LFA a nebyla tak možnost s předstihem vysvětlit situaci Mezinárodní pravidlové komisi IFAB a FIFA,“ píše se v jejím tiskovém prohlášení a pokračuje se v něm: „Uvedený krok může mít negativní dopad na jinak velmi dobré vnímání procesu zavádění VAR ve Fortuna lize. Tento postup vnímáme jako vyjádření nerespektu k Ligové fotbalové asociaci."

LFA se tak zastala Romana Hrubeše, který neměl zrovna ideální vztah s šéfem rozhodcovské komise Jozefem Chovancem, jenž ho tak obvinil i z toho, že projekt videorozhodčího se nikam neposouvá. LFA si naopak myslí, že v roli garanta byl Hrubeš vzorem pro ostatní, podpořila ho i v roli šéfinstruktora videorozhodčích.

Ve čtvrtečním prohlášení LFA věří ve spolupráci s FAČR i její rozhodcovskou komisí na dalším zlepšování videorozhodčích. „Velmi bychom uvítali aktivní zapojení Komise rozhodčích a jejího předsedy. A to nejen proklamativními vyhlášeními, ale rovněž konkrétními skutky včetně finanční participace.“

Témata: Fotbal | FAČR | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvalifikace ME: Bezmocní Češi. Z londýnského Wembley odcházejí s…

22.03.2019 23:40 Aktualizováno Londýn - Prohra s rozdílem třídy. Český fotbal se ve věhlasném londýnském Wembley podíval do tváře…

Nepříjemnost pro Šilhavého. Do duelu s Anglií nemůže počítat s kapitánem!

21.03.2019 20:45 Londýn - Den před dlouho očekávaným duelem ve Wembley, kde se utká Česko s Anglií v rámci…

Na duel s Čechy nastoupí Anglie zřejmě bez své hvězdy. Rashforda trápí…

20.03.2019 16:14 Londýn - Nejen Češi, ale pochopitelně i Angličané se v těchto dnech připravují na páteční…

Další změna trenéra. Csaplár po porážce se Slavií skončil v Příbrami,…

18.03.2019 16:57 Příbram - Jen den poté, co Příbram na své domácím hřišti prohrála s pražskou Slavií 0:2, rozhodl se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama