Hillsborough: Tragédie, která si vyžádala 96 životů, změnila fotbal nadobro

Zítra uplyne 30 let od chvíle, co 96 fanoušků Liverpoolu našlo smrt na tribuně stadionu Hillsborough. Na potrestání hlavního viníka čekají pozůstalí dodnes, letos však velitel policie konečně stanul před soudem.

Stadion Hillsborough

Semifinále FA Cupu v roce 1989 mezi Liverpoolem a Nottinghamem Forest nemělo být úplně obyčejným zápasem, stopu však utkání, ze kterého se odehrálo jen pár minut, nakonec zanechalo nejen ve fotbalové historii. Na stadionu Hillsborough v Sheffieldu totiž přišlo o život 96 liverpoolských fanoušků.

Anglický fotbal má ve zvyku, že se rozhodující pohárová utkání hrají na neutrální půdě, což byl i tento případ. V osmdesátých letech bylo jedním z určených stadionů Hillsborough, domácí hřiště Sheffieldu Wednesday.

Už v roce 1981 tu došlo k tlačenici, která si vyžádala 38 zraněných. Liverpool a Nottingham se tu navíc shodou okolností utkali v semifinále FA Cupu už rok před tragédií. I tehdy došlo k problémům a zástupci klubu podali oficiální stížnost, nic se však nezměnilo. Šanci zabránit katastrofě zodpovědní lidé propásli.

15. dubna 1989 mělo do Sheffieldu namířeno minimálně 14 600 liverpoolských fanoušků, právě tolik míst na tribuně Leppings Lane pro ně bylo vyhrazeno. Paradoxně dostal Liverpool menší sektor než Nottingham, ačkoliv se očekávalo, že fanoušků Reds dorazí mnohem víc. Zápas měl začít ve 3 odpoledne, divákům bylo doporučeno, aby přišli o 15 minut dřív.

Mnoho fanoušků však dorazilo ještě s větším předstihem a mezi 14:30 a 14:40 se v malém prostoru před turnikety shromáždilo tolik fanoušků, že se situace vymkla kontrole. Lidé bez vstupenek se nemohli dostat pryč, protože za nimi vznikl dav. Policisté chtěli uvolnit tlak tím, že otevřeli nejdřív vedlejší bránu a nakonec i tu, která běžně sloužila jako východ.

Oni nás zabijou, prosili fanoušci brankáře o pomoc

Jelikož se blížil výkop, mohutný dav se vyvalil úzkým tunelem do středových sektorů tribuny. Následkem toho byli lidé vepředu vahou davu natlačeni na kovový plot, o čemž ti nahoře neměli ani tušení. Z účastníků zápasu, který mezitím začal, byl probíhající tragédii nejblíž brankář Liverpoolu Bruce Grobbelaar, který před třemi lety promluvil pro BBC News.

„Po devadesáti vteřinách jsme trefili břevno a za mnou to jen zahučelo. Za chvíli ale přišel nával fanoušků a najednou jsem uslyšel ránu. Soupeři pak kopli balon do autu, a jak jsem si pro něj šel, viděl jsem tváře lidí namáčknuté na plot,“ popisuje i po letech rozrušený fotbalový internacionál.

„Říkali mi: ‚Bruci, můžeš nám pomoct? Prosím, oni nás zabijou.‛ Ptal jsem se, kdo je zabije. Odkopl jsem míč od brány a opět se na ně otočil. To už někteří lezli nahoru, aby přelezli plot. Mnozí na ně řvali, že jsou blbci, ať nikam nelezou, ale to si neuvědomovali, že stojí na mrtvých tělech,“ pokračuje Grobbelaar.

Bruce Grobbelaar o tragédii na Hillsborough pro BBC News. (3:24) | zdroj: YouTube

V 15:06 rozhodčí Ray Lewis zápas přerušil. Fanouškům se povedlo vyrazit malou bránu v plotu a pár jich uniklo. Jiní ale byli v davu tak silně stlačeni, že nemohli dýchat a vestoje se udusili. Vypukl chaos, fanoušci Nottinghamu si mysleli, že jde o nepokoje vyvolané jejich liverpoolskými kolegy, kteří o pár let dříve zavinili tragédii na Heyselově stadionu.

Situaci nezvládali ani policisté a záchranáři. Do akce se tak zapojili i fanoušci, kteří rovněž prováděli resuscitace nebo strhávali reklamní tabule, které používali jako provizorní nosítka. Část policistů však utvořila na hřišti kordon, který bránil vjezdu sanitek i odnesení zraněných.

Těch bylo neuvěřitelných 766, horší však bylo, že už v den katastrofy bylo jasné, že zemřelo přinejmenším 94 lidí. Po pár dnech přibyla 95. oběť a v březnu 1993 zemřel i Tony Bland, který na stadionu Hillsborough utrpěl rozsáhlá a nezvratná poškození mozku. Jeho rodiče u soudu roky usilovali o odpojení od přístrojů.

Hlavní viník letos stanul před soudem

Spravedlnosti se pozůstalí dočkali až po neuvěřitelných 27 letech, symbolicky v dubnu 2016 totiž byly zveřejněny závěry vyšetřování, které v roce 2012 nařídil nejvyšší soud po protestech lidí, kteří nesouhlasili s dosavadními verdikty, že šlo o nešťastnou náhodu a na vině bylo chování fanoušků.

img-responsive

Choreo fanoušků Liverpoolu připomínající oběti z Hillsborough. | foto: Instagram

Verdikt, který konečně umožnil trestní stíhání viníků tragédie, tehdy pozůstalí oslavovali potleskem a zvoláním „Ano!“ přímo v soudní síni ve Warringtonu. Venku se pak zpívala slavná hymna liverpoolského klubu You’ll Never Walk Alone.

Porota před třemi lety mimo jiné konstatovala, že stadion Hillsborough neodpovídal bezpečnostním předpisům, že záchranáři vyhlásili výjimečný stav se zpožděním, především ale potvrdila, že chování fanoušků k tragédii nepřispělo. Naopak uvedla, že zásadně pochybila policie vedená velitelem Davidem Duckenfieldem, který letos stanul před soudem.

Sterling otevřel skóre hlavičkou. Anglie si vedení 1:0 v duelu s Českem…

22.06.2021 22:53 Aktualizováno V úterý večer má na programu česká fotbalová reprezentace pod vedením kouče Jaroslava Šilhavého…

Na Čechy bez Mounta a Chilwella. Kvůli kontaktu s nakaženým musejí do…

22.06.2021 19:31 Do úterního večerního duelu s Českou republikou, který uzavře pro oba týmy jejich působení ve…

Dánové zažili večer snů. Nad Ruskem vyhráli a k postupu jim pomohli i…

21.06.2021 23:54 Fotbalisté Dánska zažili večer, na který jen tak nezapomenou. V zaplněné kodaňské aréně totiž…

Rakousko poprvé na ME postoupilo ze skupiny, Nizozemci potvrdili roli…

21.06.2021 21:08 Hned dvě skupiny na letošním evropském šampionátu se dohrávají v pondělí. Jako první se od 18:00…

Bude mít majitel Sparty vliv na rivala Pražanů? Křetínský hodlá vstoupit…

20.06.2021 11:53 K zajímavému kroku se schyluje v tuzemském fotbalovém zákulisí, který by mohl ještě víc proti sobě…

Španělé opět nepřesvědčili a opět remizovali. Tentokrát s Poláky 1:1

19.06.2021 23:49 Ani ve druhém kole základních skupin se Španělé nedočkali pvní výhry a tudíž tř bodů za ni. Poté,…

Maďaři doma obrali o body mistry světa Francouze, Němci ve šlágru porazili…

19.06.2021 20:45 Letošní fotbalové mistrovství Evropy se v sobotu dočkalo jednak prvního velkého překvapení a jednak…

Anglické legendy se zlobí. Lovrenův zákrok proti Schickovi penaltový nebyl

19.06.2021 13:03 Na Britských ostrovech vzbudila ohlas penalta, která byla v zápase Česka proti Chorvatsku nařízena…

V derby ostrovních rivalů gól nepadl. Švédové díky penaltě vyhráli duel se…

18.06.2021 23:08 Kromě duelu českých fotbalistů s Chorvatskem se v rámci skupiny D v pátek odehrál i očekávaný duel…

Schick se trefil z penalty, po pauze Chorvaté srovnali. Bod hraje Čechům…

18.06.2021 19:56 Aktualizováno Po vítězném úvodním zápase na ME, kdy Češi porazili Skotsko v Glasgow 2:0 mimo jiné gólem z 45…

Související:

Právě se děje