Hillsborough: Tragédie, která si vyžádala 96 životů, změnila fotbal nadobro

Zítra uplyne 30 let od chvíle, co 96 fanoušků Liverpoolu našlo smrt na tribuně stadionu Hillsborough. Na potrestání hlavního viníka čekají pozůstalí dodnes, letos však velitel policie konečně stanul před soudem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Stadion Hillsborough
doporučujeme

Semifinále FA Cupu v roce 1989 mezi Liverpoolem a Nottinghamem Forest nemělo být úplně obyčejným zápasem, stopu však utkání, ze kterého se odehrálo jen pár minut, nakonec zanechalo nejen ve fotbalové historii. Na stadionu Hillsborough v Sheffieldu totiž přišlo o život 96 liverpoolských fanoušků.

Anglický fotbal má ve zvyku, že se rozhodující pohárová utkání hrají na neutrální půdě, což byl i tento případ. V osmdesátých letech bylo jedním z určených stadionů Hillsborough, domácí hřiště Sheffieldu Wednesday.

Už v roce 1981 tu došlo k tlačenici, která si vyžádala 38 zraněných. Liverpool a Nottingham se tu navíc shodou okolností utkali v semifinále FA Cupu už rok před tragédií. I tehdy došlo k problémům a zástupci klubu podali oficiální stížnost, nic se však nezměnilo. Šanci zabránit katastrofě zodpovědní lidé propásli.

15. dubna 1989 mělo do Sheffieldu namířeno minimálně 14 600 liverpoolských fanoušků, právě tolik míst na tribuně Leppings Lane pro ně bylo vyhrazeno. Paradoxně dostal Liverpool menší sektor než Nottingham, ačkoliv se očekávalo, že fanoušků Reds dorazí mnohem víc. Zápas měl začít ve 3 odpoledne, divákům bylo doporučeno, aby přišli o 15 minut dřív.

Mnoho fanoušků však dorazilo ještě s větším předstihem a mezi 14:30 a 14:40 se v malém prostoru před turnikety shromáždilo tolik fanoušků, že se situace vymkla kontrole. Lidé bez vstupenek se nemohli dostat pryč, protože za nimi vznikl dav. Policisté chtěli uvolnit tlak tím, že otevřeli nejdřív vedlejší bránu a nakonec i tu, která běžně sloužila jako východ.

Oni nás zabijou, prosili fanoušci brankáře o pomoc

Jelikož se blížil výkop, mohutný dav se vyvalil úzkým tunelem do středových sektorů tribuny. Následkem toho byli lidé vepředu vahou davu natlačeni na kovový plot, o čemž ti nahoře neměli ani tušení. Z účastníků zápasu, který mezitím začal, byl probíhající tragédii nejblíž brankář Liverpoolu Bruce Grobbelaar, který před třemi lety promluvil pro BBC News.

„Po devadesáti vteřinách jsme trefili břevno a za mnou to jen zahučelo. Za chvíli ale přišel nával fanoušků a najednou jsem uslyšel ránu. Soupeři pak kopli balon do autu, a jak jsem si pro něj šel, viděl jsem tváře lidí namáčknuté na plot,“ popisuje i po letech rozrušený fotbalový internacionál.

„Říkali mi: ‚Bruci, můžeš nám pomoct? Prosím, oni nás zabijou.‛ Ptal jsem se, kdo je zabije. Odkopl jsem míč od brány a opět se na ně otočil. To už někteří lezli nahoru, aby přelezli plot. Mnozí na ně řvali, že jsou blbci, ať nikam nelezou, ale to si neuvědomovali, že stojí na mrtvých tělech,“ pokračuje Grobbelaar.

Bruce Grobbelaar o tragédii na Hillsborough pro BBC News. (3:24) | zdroj: YouTube

V 15:06 rozhodčí Ray Lewis zápas přerušil. Fanouškům se povedlo vyrazit malou bránu v plotu a pár jich uniklo. Jiní ale byli v davu tak silně stlačeni, že nemohli dýchat a vestoje se udusili. Vypukl chaos, fanoušci Nottinghamu si mysleli, že jde o nepokoje vyvolané jejich liverpoolskými kolegy, kteří o pár let dříve zavinili tragédii na Heyselově stadionu.

Situaci nezvládali ani policisté a záchranáři. Do akce se tak zapojili i fanoušci, kteří rovněž prováděli resuscitace nebo strhávali reklamní tabule, které používali jako provizorní nosítka. Část policistů však utvořila na hřišti kordon, který bránil vjezdu sanitek i odnesení zraněných.

Těch bylo neuvěřitelných 766, horší však bylo, že už v den katastrofy bylo jasné, že zemřelo přinejmenším 94 lidí. Po pár dnech přibyla 95. oběť a v březnu 1993 zemřel i Tony Bland, který na stadionu Hillsborough utrpěl rozsáhlá a nezvratná poškození mozku. Jeho rodiče u soudu roky usilovali o odpojení od přístrojů.

Hlavní viník letos stanul před soudem

Spravedlnosti se pozůstalí dočkali až po neuvěřitelných 27 letech, symbolicky v dubnu 2016 totiž byly zveřejněny závěry vyšetřování, které v roce 2012 nařídil nejvyšší soud po protestech lidí, kteří nesouhlasili s dosavadními verdikty, že šlo o nešťastnou náhodu a na vině bylo chování fanoušků.

img-responsive

Choreo fanoušků Liverpoolu připomínající oběti z Hillsborough. | foto: Instagram

Verdikt, který konečně umožnil trestní stíhání viníků tragédie, tehdy pozůstalí oslavovali potleskem a zvoláním „Ano!“ přímo v soudní síni ve Warringtonu. Venku se pak zpívala slavná hymna liverpoolského klubu You’ll Never Walk Alone.

Porota před třemi lety mimo jiné konstatovala, že stadion Hillsborough neodpovídal bezpečnostním předpisům, že záchranáři vyhlásili výjimečný stav se zpožděním, především ale potvrdila, že chování fanoušků k tragédii nepřispělo. Naopak uvedla, že zásadně pochybila policie vedená velitelem Davidem Duckenfieldem, který letos stanul před soudem.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nadějný výsledek do odvety. Slavia v Kluži vyhrála 1:0

20.08.2019 23:55 Po předešlém vypadnutí Jablonce, Mladé Boleslavi, Sparty a Plzně z evropských pohárů vstoupila v…

Zatím Vrba zůstává. Špatný start do sezóny schytal plzeňský hlavní skaut

19.08.2019 19:38 Fotbalisté Viktorie Plzeň nezažívají zrovna nejpovedenější start do sezóny 2019/2020. Nejen, že i v…

V Praze se rvali fanoušci Sparty a Baníku, sedm osob podezřelých z…

19.08.2019 10:59 Kvůli výtržnostem po nedělním ligovém utkání fotbalistů Sparty Praha s Baníkem Ostrava je sedm…

Vedle systému VAR i goal-line technologie? Potřeba je k tomu chybějící…

12.08.2019 18:26 Hned dva sporné momenty nabídla česká nejvyšší fotbalová soutěž v posledních dvou odehraných kolech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama