Po operaci srdce se vrací na trávníky. Lischku předčasný konec kariéry tak nepotkává

Praha - Byla to pro něj rána, kterou nikdo, natož on sám nečekal. Po přestupu do pražské Sparty o zimní přestávce mu po nezbytné zdravotní prohlídce sdělili, že má problémy se srdcem a od té doby podstupoval zdravotní vyšetření, během kterého nejednou pomyslel na předčasný konec kariéry. Nyní se teprve jedenadvacetiletý fotbalový obránce David Lischka opět vrací k fotbalu, když se v těchto dnech zapojuje do přpravy s Jabloncem. Děje se tak tedy poté, co hráč úspěšně podstoupil až čtyřhodinovou operaci vedený chirurgem Štěpánem Černým z Kardiochirurgického oddělení nemocnice Na Homolce v Praze. O jeho návratu na hřiště informovala agentura zastupující Davida Lischku Nehoda Sport. „Prožívám úžasnou euforii. Po všech pádech, které jsem zažil, zase přišly dobré zprávy. Zavládla u mě taky nová motivace, velká chuť se do toho kolotoče zase vrátit, strašně mi chyběl. Možná, že mi pauza i pomohla. O to větší radost mám, že jsem zase zpátky v procesu a můžu být s klukama na hřišti," neskrýval nadšení samotný fotbalista.

Fotbal, ilustrační fotografie

Právě tato operace srdce byla nezbytnou podmínkou k tomu, aby se Lischka, jenž letos převzal hlavní cenu v anketě Talent roku, vrátil k fotbalu. „Provedli jsme kardiochirurgickou plastiku aortální chlopně, která Davidovi umožňuje vrátit se k vrcholovému sportu. Kdybychom udělali klasickou náhradu chlopně, David by sice mohl normálně pokračovat dál v životě, ale už by nemohl být vystaven větší fyzické zátěži. Zákrok, při němž se použije pacientova vlastní tkáň, a systematicky ho provádí tři až čtyři oddělení v Česku, mu ale návrat mezi fotbalové profesionály umožňuje," říká k operaci chirurg Štěpán Černý.

Lischka musel také podstoupit několik vyšetření sledující chování chlopně při zátěži. „Samozřejmě ale bude muset být dál sledován, před každou sezonou by se měla dělat podrobná vyšetření a vyhodnocení, jak zátěž zvládá. Testy, které už David podstoupil, nicméně ukazují, že se jeho tělo chová jako zdravé a je připraveno na vrcholový sport," pokračuje dále Černý.

Tomu pak poděkoval za odvedenou práci hráčův manažer David Nehoda. „Musím poděkovat doktorovi Černému a jeho kolegům za špičkovou profesionální práci. Umožnili Davidovi něco, v co už jsme možná ani sami nedoufali, tedy že zase bude moci hrát fotbal na nejvyšší úrovni. Mám neskutečnou radost za Davida, opravdu skvělá zpráva," řekl, přičemž slova díků našel i sám Lischka. „Chtěl bych poděkovat mé rodině, kamarádům a agentuře, že jsem od nich dostal velkou podporu, která mi pomohla těžké období překonat," dodal fotbalista.

A pochopitelně mají radost na severu Čech. „Co Davida postihlo, byl pro něj, jeho blízké a pro nás všechny veliký šok. Jsme rádi, že operace byla úspěšná. Držíme mu palce, aby se brzy zase vrátil na ligové trávníky," zní z úst Petra Flodrmana, výkonného klubového ředitele.

Bude mít majitel Sparty vliv na rivala Pražanů? Křetínský hodlá vstoupit…

20.06.2021 11:53 K zajímavému kroku se schyluje v tuzemském fotbalovém zákulisí, který by mohl ještě víc proti sobě…

Španělé opět nepřesvědčili a opět remizovali. Tentokrát s Poláky 1:1

19.06.2021 23:49 Ani ve druhém kole základních skupin se Španělé nedočkali pvní výhry a tudíž tř bodů za ni. Poté,…

Maďaři doma obrali o body mistry světa Francouze, Němci ve šlágru porazili…

19.06.2021 20:45 Letošní fotbalové mistrovství Evropy se v sobotu dočkalo jednak prvního velkého překvapení a jednak…

Anglické legendy se zlobí. Lovrenův zákrok proti Schickovi penaltový nebyl

19.06.2021 13:03 Na Britských ostrovech vzbudila ohlas penalta, která byla v zápase Česka proti Chorvatsku nařízena…

V derby ostrovních rivalů gól nepadl. Švédové díky penaltě vyhráli duel se…

18.06.2021 23:08 Kromě duelu českých fotbalistů s Chorvatskem se v rámci skupiny D v pátek odehrál i očekávaný duel…

Schick se trefil z penalty, po pauze Chorvaté srovnali. Bod hraje Čechům…

18.06.2021 19:56 Aktualizováno Po vítězném úvodním zápase na ME, kdy Češi porazili Skotsko v Glasgow 2:0 mimo jiné gólem z 45…

Nizozemci si poradili s bezzubým Rakouskem, Ukrajina si připsala první…

17.06.2021 23:54 Hned dva zápasy skupiny C byly na programu ve čtvrtek v rámci letošníhob mistrovství Evropy ve…

Belgie je po Itálii dalším postupujícím do osmifinále. S Dány dokázala…

17.06.2021 21:03 Během čtvrtečního dne se v Kodani odehrál druhý zápas skupiny B v rámci druhého kola základních…

Italové kráčejí vstříc postupu do osmifinále, blízko k němu mají i Velšané

16.06.2021 23:56 Italové opět předvedli hru, na kterou se asi bude snažit najít kdokoli ve zbývajícím průběhu…

Finsko na senzační výrhu nad Dánskem nenavázalo. S Ruskem prohrálo 0:1

16.06.2021 19:26 Ve středu vstoupilo letošní fotbalové mistrovství Evropy do druhého kola základních skupin a právě…

Související:

Právě se děje