Vedle systému VAR i goal-line technologie? Potřeba je k tomu chybějící dohoda LFA a FAČR

Hned dva sporné momenty nabídla česká nejvyšší fotbalová soutěž v posledních dvou odehraných kolech. Nejprve ve 4. kole překazili rozhodčí radost z gólu libereckému Jakubu Peškovi, týden na to pak pro změnu usoudili, že ostravský Martin Šindelář se naopak z branky radovat může. Oba tyto zmiňované momenty však byly stejně sporné a ani případná přítomnost videosystému VAR v těchto zápasech by k ničemu příliš nepomohl. "Naše technika není na takové úrovni, abychom dokázali odhalit, jestli byl míč za brankovou čárou, nebo ne. Jestli byl na těchto utkáních videorozhodčí, nebo nebyl, s tím nemá úplně přímou souvislost," uvedl výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace (LFA), tedy zřizovatele profesionálních soutěží, Tomáš Bárta. A proto tak ze strany LFA v reakci na tyto sporné momenty zní stále více hlasy k zavedení tzv. goal-line technologie, která by tak v buddoucnu mohla na českých stadionech přibýt k dosavadnímu systému VAR. K jejímu zavedení je však potřeba několik písemných dohod mezi LFA a Fotbalovou asociací ČR (FAČR), které k tomu v současnosti chybí.

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Naše uvažování to neuspíšilo, protože my to zařízení (goal-line technology) chceme. Měli jsme tady tři čtyři měsíce zpět předváděcí akci, kde nám ukázali, co vše ten systém umí. My ho od té doby chceme. Víme, jak funguje, kolik to stojí. Nicméně v tuhle chvíli nejsou podepsané smlouvy na to, aby se zařízení mohlo koupit. Jednání mezi LFA a FAČR se od té doby nijak výrazně neposunula," pokračoval Bárta v úvaze LFA o technologii hlídající, zda balón přešel brankovou čáru celým svým objemem či nikoli.

A nejen goal-line technologie by mohla být v budoucnosti součástí české nejvyšší fotbalové soutěže. LFA by stejně tak totiž v lize ráda viděla tolik diskutovanou a tolik potřebnou kalibrovanou čárou na přesné posuzování ofsajdů. "Je to náš cíl, abychom si toto zařízení nějakým způsobem dokázali opatřit. Vyjednáváme s vedením FAČR, abychom měli zajištěné, že budeme moci pokračovat. Není to jen o nás, rozhodčí nepatří pod LFA. Potřebujeme vědět, že nám svaz neřekl, že se jim projekt VAR nelíbí. Pokud nemáme něco napsané na papíře, celkem chápeme naše partnery z O2 TV, že do toho nechtějí investovat. Jsou to nemalé finanční prostředky a bez nějakých záruk do toho nemůže nikdo jít," řekl k tomu Bárta.

Co se pak týče samotného videosystému VAR, jenž je v současnosti k dispozici vždy ve čtyřech vybraných zápasech každého kola, už před startem tohoto ročníku 2019/2020 zaznělo z úst zástupců LFA, že od jara by se počet takovýchto zápasů měl zvýšit na pět. "Myslím, že z hlediska prvních kol VAR svůj účel splnil. Máme k dispozici dva speciální vozy pro účely videorozhodčích plus pracoviště, které je součástí velkého přenosového vozu O2 TV. Takže v podstatě tři pracoviště, která se točí podle potřeby a možností jednotlivých televizí," pokračoval k tomu Bárta. Dodejme, že v každém tomto speciálním voze sedí nejen videorozhočí s jeho asistentem, ale i operátor.

Právě zvýšení počtu na pět utkání s videorozhodčím se tak česká liga přiblíží k ideálu podle Mezinárodní pravidlové komise IFAB. "Pro systém videorozhodčích používáme standardně osm kamer, přičemž IFAB považuje za dostatečný počet šest. Videorozhodčí má k dispozici i jiné záběry než ty, které jsou v televizním přenosu. Hlavní rozhodčí slyší vše od videorozhodčích. Od závěru minulé sezony máme k dispozici nový systém a rozhodčí v přenosovém voze již nemají na uších sluchátka. Slyší se s hlavním rozhodčím, jako by seděli vedle sebe v jedné místnosti," přiblížil fungování VAR Bárta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fotbalová liga už zná jízdní řád pro další sezónu. Před každým duelem se…

05.08.2020 18:42 Česká nejvyšší fotbalová soutěž nesoucí název Fortuna liga už ví, jak vypadá její jízdní řád pro…

Reakce na nevpuštění klubu do ligy: sportovní ředitel pražské Dukly Vandas…

03.08.2020 20:20 Fotbalová Dukla měla podle původního plánu hrát baráž o postup do prvníligy, protože v té druhé…

Sparťanští fanoušci mohou slavit. Jejich oblíbenec Hancko na Letné zůstává

02.08.2020 19:38 Hotovo. To, o čem se dosud pouze spekulovalo, se v neděli potvrdilo a snad nejklíčovější hráč…

Pražská Sparta ulovila reprezentanta. Uzavřela smlouvu s exslávistou…

31.07.2020 21:37 Fotbalová Sparta v pátek oznámila další posilu svého týmu před nadcházející sezónou 2020/21 a dá se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama