I kameník či prodavač bot může být slavným fotbalovým trenérem

Asie – To, že většina fotbalových trenérů jsou bývalými hráči v profesionálním fotbalu, nás asi moc nepřekvapí. Ovšem existují i takoví skvělí trenéři a stratégové, kteří hrát před tím profesionální fotbal hrát nemuseli. Jedna z největších sportovních internetových stránek v Asii Sportskeeda.com představila svým čtenářům pětici nejlepších světových trenérů, kteří za sebou něměli žádnou hráčskou kariéru v onom profesionálním fotbale. A nyní se na tuto pětici můžete podívat i Vy, čtenáři serveru EuroZprávy.cz

Nou Camp, domácí hřiště klubu FC Barcelona. Byl dokončen v roce 1957 a nynější kapacita 98 600 diváků ho činí největším fotbalovým stadionem Evropy.
doporučujeme

Gerard Houllier (učitel) – Není mnoho fotbalových koučů, kteří by mohli říct: „Vyhrál jsem první francouzskou ligu se dvěma různými kluby." Gerardu Houllierovi se toto právě podařilo. První francouzský titul vyhrál s klubem Paris Saint Germain a to v sezóně 1985/1986. Na jeho další dva triumfy ve francouzské Ligue 1 si však musel počkat o dvě destiletí později. Podařilo se mu to v ročníku 2005/2006, ovšem ne už s pařížským klubem, ale tentokrát s Lyonem. O rok později s tímto klubem francouzský titul obhájil. V letech  2000/2001 se mu podařilo jako kouči Liverpoolu vyhrát jak FA Cup, tak i Ligový pohár a také Pohár UEFA. Než se dostal k trénování, pracoval jako učitel angličtiny.

Carlos Alberto Parreira (trenér fitness) – Jako brazilský reprezentační kouč vyhrál s touto latinskoamerickou fotbalovou velmocí Mistrovství světa v roce 1994. Na to, že začínal jako kouč ve fitness centru, měl veleúspěšnou trenérskou kariéru. Vyhrál dva Asijské poháry, Konfederační pohár FIFA a získal také pohár Copa América.

Bill Struth (kameník) – Skotský trenér, který - když sotva pomýšlel na nějakou úžasnou trenérskou kariéru – věnoval se kamenictví a obchodu v tomto oboru. Se sportem začal ne jako fotbalista, ale atlet, konkrétně byl běžcem středních vzdáleností. I v této disciplíně si udělal jméno. A to mu pomohlo dostat se ke kariéře fotbalového trenéra. Nejdříve působil jako asistent v klubech Clyde či Hearts, a v roce1914 se stal asistentem trenéra Glasgow Rangers. Tento klub pak v roce 1920 převzal jako hlavní kouč. A byla to slavná léta pro tento slavný skotský klub. Vyhrál 18 ligových titulů, 10 skotských pohárů a dva Ligové poháry. Kouč má svojí bronzovou sochu před Ibrox Stadium. Jeho jméno je vyryto do kamene.

Arrigo Sacchi (prodavač bot) – Nikdo tak úspěšně neobhajoval s AC Milán evropské poháry jako na počátku 90. letech Arrigo Sacchi. Byl revoluční co se týče fotbalového taktizování. Byl také trenérem Itálie v letech 1991 až 1996. Se Squadrou azzurou se mu podařilo na Mistrovství světa ve fotbale 1994, které se konalo v Americe dojít až  do finále. Než začal svojí výtečnou trenérskou kariéru věnoval se prodeji bot. Největší zlom jeho v kariéře trenéra nastal v době, kdy koučoval Parmu. Tam si ho vyhlédl známý Silvio Berlusconi, nejen bývalý italský premiér, ale i majitel AC Milán. Právě do jeho klubu Arriga Sacchiho přivedl.

Guy Roux – Pravděpodobně jeden z největších fotbalových koučů, kteří před svým trénováním nikdy nehráli profesionálně fotbal. Jako třiadvacetiletý mladík se dostal k trénování francouzského klubu Auxerre, který v těch letech byl na amatérské úrovni. Jako trenér dosáhl s Auxerre finále francouzského poháru v roce 1979. Ve stejném roce s týmem postoupil z Ligue 2 do nejvyšší francouzské soutěže, v ní pak klub vydržel bez přestávky celých 34 let. Dokonce vyhrál i titul a to v sezóně 1995/1996. Před touto sezónou vyhrál klub opět francouzský pohár. Kouč tento klub opustil v roce 2005 po 44 letech. Britský deník The Guardian napsal, že by měl mít tento kouč svoji vlastní sochu.

Témata: Fotbal
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velšané na úvod se Švýcary měli na mále, nakonec remizovali. Belgie…

12.06.2021 23:48 V rámci druhého soutěžního dne letošního evropského fotbalového šampionátu se ještě v rámci skupiny…

Fotbal na Euru šel stranou. Dánský fotbalista Eriksen bojoval o život, už…

12.06.2021 22:51 Aktualizováno Hrůzný zážitek zažili nejen fotbalisté Dánska a Finska během jejich vzájemného sobotního zápasu v…

Nápis "Sláva hrdinům" na ukrajinských dresech nakonec bude. Ale pouze…

12.06.2021 13:26 Ukrajinské dresy v posledních dnech rovířili vášně mezi znepčátelenými státy, tedy Ukrajinou a…

V úvodu fotbalového ME přehráli Italové Turky s přehledem 3:0

11.06.2021 23:45 Aktualizováno V pátek večer vypuklo mistrovství Evropy ve fotbale 2020, které bylo odloženo kvůli koronaviru o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama