Amatérské fotbalové soutěže podruhé v řadě končí předčasně. FAČR tak opět rozhodla kvůli koronaviru

Stejně jako loni i letos se tuzemské amatérské fotbalové soutěže nedočkají řádného konce. A opět za to může stejný důvod, tedy koronavirus. Rozhodl o tom na svém úterním jednání výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR). Nižší amatérské fotbalové soutěže byly už dlouhodobě od loňského podzimu přerušeny a navíc stále pokračuje zákaz plnohodnotných tréninků. Nyní je tak jasné, že svého řádného konce se dočkají pouze domácí pohár MOL Cup a také první liga žen.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Naposledy v první polovině loňského října se mohli fotbaloví fanoušci sejít na vesnických stadionech a fandit svým amatérským fotbalovým klubům hrající třetí ligu a nižší soutěže. Na rozdíl od profesionálních soutěží (I. a II. liga), které řídí Ligová fotbalová asociace, se už ale svého restartu doposud nedočkaly, a protože se dosud tak neodehrála více než polovina zápasů v sezóně těchto soutěží, rozhodl se je výkonný výbor FAČR po roce znovu předčasně ukončit.

"Do poslední chvíle jsme bojovali o to, aby se mohly neprofesionální soutěže dohrát. Z tohoto důvodu jsme také neustále vymýšleli nové a nové varianty scénářů tak, abychom mohli odehrát požadovaný počet utkání a byla zajištěna regulérní prostupnost soutěží. Ve chvíli, kdy jiné sporty soutěže odpískaly, my stále věřili a bojovali," uvedl k úternímu kroku výkonného výboru FAČR samotný předseda asociace Martin Malík a pokračoval: "Máme ale první květnový týden a stále není povolena ani možnost plnohodnotného tréninku klubů. Takže je potřeba nyní bohužel konstatovat, že ani fotbalové soutěže již nepůjde dohrát.“

Martin Malík také připomněl, že pondělí bylo tím nejzazším možným termínem, kdy mohly začít plnohodnotné tréninky a tím by se tak umožnilo dohrát amatérské soutěže. "Nešlo déle čekat. Do poslední chvíle jsme věřili, že budeme v tomto očekávání vyslyšeni. Že budeme moci začít plnohodnotně trénovat a následně spustit soutěže, aby byla šance je dohrát do stanoveného kritéria více než 50 procent zápasů. Bohužel k našemu velkému zklamání k tomu nedošlo. Strašně nás to mrzí," řekl konkrétně.

Dalším důvodem úterního rozhodnutí výkonného výboru FAČR pak byl i ten fakt, že amatérští fotbalisté měli dlouho pauzu a pokud by došlo k náhlému restartu soutěží, bez předchozí společné přípravy by se zvyšovala rizika zranění.  "Zdraví hráčů je a vždy bude naší prioritou. Opravdu jsme dnes již v termínu, kdy nejde realizovat harmonogram soutěží od ČFL a MSFL dolů, včetně tolik potřebného tréninkového procesu, který by restartu předcházel. Je to samozřejmě o to smutnější, že jde o druhou sezonu v řadě, kdy musely být neprofesionální soutěže předčasně ukončeny,“ přidal k tomu Jan Pauly, asociační generální sekretář.

Co tedy znamená předčasné ukončení sezóny u amatérských soutěží? Stejně jako loni i tentokrát nikdo nikam nepostoupí, ani nesestoupí. Tak se stane pouze u profesionálních soutěží. Postoupí tak i vítězové třetích lig ČFL a MSFL do druhé ligy. Tak, jak se kluby umístily v jednotlivých soutěžích již loni v říjnu, a toto pořadí platilo k úternímu dni, budou tato umístění brána jako konečná.

Na Strahově nyní doufají, že poté, co dojde k rozvolnění opatření proti koronaviru, budou amatérské kluby moct hrát možné přípravné turnaje.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nápis "Sláva hrdinům" na ukrajinských dresech nakonec bude. Ale pouze…

12.06.2021 13:26 Ukrajinské dresy v posledních dnech rovířili vášně mezi znepčátelenými státy, tedy Ukrajinou a…

V úvodu fotbalového ME přehráli Italové Turky s přehledem 3:0

11.06.2021 23:45 Aktualizováno V pátek večer vypuklo mistrovství Evropy ve fotbale 2020, které bylo odloženo kvůli koronaviru o…

Konec plzeňské ikony. Ve 37 letech ukončil svou kariéru fotbalový…

11.06.2021 19:16 Poslední mohykán ze zlaté éry Viktorie Plzeň, v níž tento západočeský klub zažíval nejen tuzemské…

Nový výkonný výbor FAČR navrhl šéfa komise rozhodčích. Může jím být…

09.06.2021 20:25 Nově zvolený výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR) navrhl na ostře sledovaný post šéfa komise…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama