Anglické kluby jsou pro restart Premier League. Ta bude bez diváků zřejmě i příští sezónu

Prostřednictvím videokonference se účastníci anglické Premier League dohodly na pokračvání této anglické fotbalové soutěže, přičemž restart je na plánován na 8. června a mělo by se hrát na neutrální půdě. A pochopitelně bez diváků. Mimochodem, bez těch by to podle všeho mělo být i v následující sezóně 2020/21 a to alespoň do té doby, než bude k dispozixi proti nemoci COVID-19 vakcína.

Premier League
doporučujeme

Počátkem tohoto týdne mohou fotbalisté idividuálně trénovat v tréninkových centrech, ovšem nadále platí v Británii vládní opatření, která by ale měla podle všeho platit až do příštího čtvrtka. Pak se počítá s částečným uvolňováním těchto opatření, ale i tak se nadále bude počítat s dvoumetrovými rozestupy. Přesto kluby doufají, že v následujích několika dnech by se mohlo přikročit k týmovým tréninkům.

Aby to bylo možné, vedení Premier League musí obstarat až 40 000 testů pro všechny fotbalisty a členy realizačních týmů tak, aby bylli na nemoc COVID-19 pravidelně kontrolováni.

Protože je restart naplánovaný na 8.června, znamená to, že se Premier League vrátí do zápasového kolotoče, přičemž k její dohrání zbývá odehrát celkem 92 utkání, po třech měsících "nicnedělání". Tyto zbývající zápasy se odehrají bez diváků, britská policie se ale obává toho, že před branami stadionů se lidé budou shlukovat a to i v době utkání.

Vzhledem k tomu, že všech 20 stadionů, na kterých se anglická Premier League normálně hraje, by podle všeho nedostalo potřebné bezpečnostní povolení, neboť policie a zdravotní složky jsou už nyní plně zaměstnáni bojem proti koronaviru, se tak zbytek sezóny 2019/20 odehraje na neutrální půdě a to na dvou stadionech. Na londýnském Wembley a na tréninkovém centru St.George´s Parku s několika hřišti a hotelem. Mělo by se hrát každý den před televizními kamerami.

"Liga a kluby zvažují první opatrné krůčky kupředu a vrátí se k tréninku a zápasům pouze na doporučení vlády, lékařských expertů a po konzultacích s hráči a trenéry," stojí v prohlášení anglické Premier League.

Přestože kluby nakonec odsouhlasily restart ligy, neznamá to, že by byl každý pro tuto variantu. Například útočník Brightonu Glenn Murray nebyl zrovna přívržencem pokračování soutěže.

"Chápu, proč se lidé zoufale snaží, aby se začal hrát fotbal. Musí se to ale udělat rozumně, ve správný čas a způsobem, který zajistí, aby všichni byli v bezpečí... Při tréninku i zápasech budou na místě sanitky. Je správné je vzít záchranářům? Nevím. Každý je v jiné situaci. Mám doma děti a nechtěl bych je ohrožovat. Někteří fotbalisté mají nově narozené děti, které by mohly být náchylnější k nákaze. Někteří žijí se staršími rodiči..." nechal se konkrétně slyšet.

Bez diváků i v následující sezóně 2020/21. Až do doby, kdy bude vakcína

I když ještě není o podobě následující sezóny 2020/21 definitivně rozhodnuto, s největší pravděpodobností se budou i v této sezóně hrát zápasy Premier League před prázdnými tribunami a to do doby, než bude k dispozici vakcína proti COVID-19.

Tato varianta by ale znamenala nepochybné finanční ztráty a to nejen kvůli tomu, že by se neprodávaly vstupenky. Radost by z takového scénáře neměly rozhodně kluby Arsenalu a Manchesteru United. Zatímco v prvním případě by se podle deníku Daily Mail jednalo o ztrátu ve výši až 1000 milionů liber, v tom druhém pro změnu až 110 milionů liber, tedy něco přes 3 miliardy korun.

Americký prezident Donald Trump sice přislíbil maximální urychlení vývoje vakcíny, například lék remdesivir, jenž se zdá být nejnadějnější a jenž vyvinul tým českého virologa Tomáše Cihláře, nyní může být v USA použit pouze nouzově pro nejtěžší případy. Jak informuje agentura Bloomberg, Bílý dům přichází s operací s názvem "rychlost světla", do které by se měly zapojit soukromé farmaceutické firmy, vládní agetury a armáda a která by měla tedy urychlit vývoj vakcíny.

Experti říkají, že klinické testy zaručující bezpečnost a účinnost vakcíny trvají 12 až 18 měsíců a tak tedy se zdá být nereálná snaha Bílého domu mít do konce tohoto roku připraveno 100 milionů dávek vakcíny, stejně jako do konce roku vidět diváky na anglických fotbalových stadionech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trpišovský vs. Gerrard. Slávisté se v osmifinále EL utkají s dalším…

26.02.2021 16:48 Od senzačního postupu fotbalové pražské Slavie přes Leicester do osmifinále Evropské ligy UEFA…

Fantazie! Pražská Slavia v Evropské lize pokořila anglický špičkový tým a…

25.02.2021 23:40 Aktualizováno Fotbalová pražská Slavia píše na evropské scéně další pohádkový příběh. V rámci play-off Evropské…

Tři nejbližší zápasy Sparty se kvůli covidu neodehrají. Její ředitel se…

24.02.2021 18:50 Kvůli zvýšenému výskytu koronaviru v A-týmu fotbalové pražské Sparty, který tak proto musel být…

Problém pro fotbalovou Spartu. Její stíhací jízdu za Slavií utnul…

23.02.2021 19:51 Po nedávném příchodu trenéra Pavla Vrby do Sparty se letenský tým výkonnostně vzchopil a zahájil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama