Babiš se dohodl s fotbalovou ligou: Při nákaze jednoho hráče nebude muset do karantény celý tým

Představitelé fotbalové ligy se dohodli s premiérem Andrejem Babišem, že při dodržování opatření nebude muset při nákaze jednoho hráče covidem-19 do karantény celý tým. Týmy se budou pravidelně před každým zápasem testovat. Po jednání s předsedou vlády to řekl předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.
doporučujeme

Nejpozději do středy by měl být schválen protiepidemický manuál, který určuje, jakým způsobem se chovat v tréninkovém procesu, při zápasech či v hotelu.

"Závěr je pro nás velmi pozitivní a příznivý. V okamžiku, kdy přijmeme protokol opatření, který je v současné době finalizován se zástupci ministerstva zdravotnictví, by nebylo nutné, aby do karantény chodily celé týmy včetně realizačních, ale pouze ten pozitivně otestovaný hráč," řekl Svoboda.

Dosud musela v případě výskytu nákazy koronavirem ve sportovních klubech do karantény celá mužstva. Například pražská Slavia kvůli jednomu případu covidu-19 musela v minulém týdnu předčasně ukončit soustředění v Rakousku. Po pátečních negativních testech celého týmu se fotbalisté mohli vrátit do tréninku, nakažený hráč zůstal v izolaci.

"Protiepidemický manuál máme hotový. Ve chvíli, kdy bude předložen hlavní hygieničce, ta ho obratem schválí, protože byl připravován s hygienickou službou a ministerstvem zdravotnictví," řekl novinářům předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík.

"Dneska to byla velmi pozitivní zpráva. Náklady samozřejmě budou stoupat, pro nás už jsou to miliony. Jestli budeme přijímat další rozsáhlá opatření ve vztahu k mezinárodním soutěžím klubů, kterých se to týká, může to být pro nás víc než deset milionů," dodal Tvrdík.

Na schůzce se okrajově hovořilo též o možném zkrácení karantény ze stávajících 14 na deset dnů. Podle Svobody to ale neřeší problém fotbalové soutěže. Podle Tvrdíka se debata vedla též o možném částečném navýšení počtu diváků zejména u klubů s většími stadiony, například Sparty, Slavie, Baníku Ostrava či Plzně. O této věci se ale bude nadále jednat.

S vládou a Národní sportovní agenturou jednají na základě předchozí dohody zástupců obou sportovních odvětví spolu s fotbalisty souběžně také hokejisté. Ti však na nějaký zásadní výstup zatím ještě čekají.

"Některá jednání probíhají společně, jiná zvlášť. Sportovní, organizační ani finanční podmínky nejsou v obou sportech stejné, takže úplně stejný model převzít nemůžeme. Věříme nicméně, že se se státními institucemi dohodneme, a to za podmínek, které nebudou identické, ale podobné," uvedl pro ČTK tiskový mluvčí hokejového svazu Zdeněk Zikmund.

Karanténa pro celé fotbalové týmy není v Evropě obvyklá. Z poslední doby je nejznámějším případem kauza Atlética Madrid, kde se nakazili dva hráči, ale zbytek týmu po negativních testech začátkem srpna vzápětí odletěl na finálový turnaj Ligy mistrů do Portugalska.

Karanténa pro celý tým se nepoužívala ani v nejvyšší fotbalové soutěži v Itálii, která byla koronavirem nejpostiženější zemí v Evropě. Před červnovým restartem Serie A se ministři sportu a zdravotnictví Vincenzo Spadafora a Roberto Speranza dohodli, že do karantény půjde pouze nakažený jedinec. S izolací celého klubu nepočítala ani pravidla restartu anglické Premier League. Týmy měly hrát, pokud měly alespoň patnáct zdravých hráčů včetně brankáře.

Naopak německý druholigový fotbalový tým Dynamo Drážďany, v němž působili i čeští záložníci Ondřej Petrák a Josef Hušbauer, musel v květnu kvůli pozitivním testům dvou hráčů do karantény. Trénovat mohl začít po dvou týdnech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová éra Barcelony začala. Proti Villarrealu se hned dvakrát trefil 17letý…

28.09.2020 11:18 Jak na tom bude katalánský velkoklub FC Barcelona po ostudné minulé sezóně 2019/20, ve které po…

AC Milán se bude muset v boji o Evropskou ligu obejít bez hvězdy.…

24.09.2020 17:02 V rámci 3. předkola Evropské ligy se ve čtvrtek večer nepředstaví pouze čeští zástupci z Plzně a…

Hvězdný fotbalista Suárez je podezřelý, že podváděl při zkoušce z italštiny

22.09.2020 15:17 Italské úřady mají podezření, že hvězdný uruguayský fotbalista Luis Suárez minulý týden podváděl…

Teplický Kučera oslabil svůj tým rapem. Před zápasem vystoupil v pražském…

19.09.2020 12:40 Fotbalové Teplice byly od počátku páteční předehrávky v pražském Edenu jasným papírovým outsiderem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama