Boj za genderovou vyváženost ve fotbale v USA. Ženy chtějí smazat rozdíl 66 milionů dolarů

Ať se to někomu líbí, nebo ne, ve 21. století je ve světě genderová vyváženost jedním z nejhlavnějších témat bez ohledu na to, jestli ho zrovna trápí koronavirová pandemie. Slova o tom, že "ženy patřejí k plotnám" už jsou zkrátka pasé a proto nyní není divu, že se genderová vyváženost dostává i do debaty o platech fotbalistek. V USA se právě taková debata rozhořela poté, co hráčky žádají, aby braly stejně jako její mužští kolegové zvláště poté, co se Američankám loni podařilo získat čtvrtý titul mistryň světa.

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.
doporučujeme

Po získání poslední titulu se tamní fotbalistky dožadovaly, aby dostaly stejnou odměnu v podobě financí, jakou dostávají za stejný úspěch muži. Vypočítaly, že rozdíl mezi těmito odměnami činí neuvěřitelných 66 milionů dolarů (1,64 mililardy korun) a chtěly, aby byl přijat zákon o stejném odměňování.

Nakonec toto snažení ale dopadlo tak, že soud rozohdl o tom, že odměny, které byly za jejich úspěch fotbalistkám vyplaceny, jsou odpovídajícími, čímž tak dal za pravdu právnímu názoru Carlose Codeiry, prezident tamního fotbalového svazu USSF. Ten však už ve své funkci nefiguruje, neboť v březnu odstoupil poté, co se nechal slyšet, že souhlasí s právníky USSF hovořící o tom, že prácde fotbalových reprezentantů-mužů USA vyžaduje vyšší nároky s ohledem na rychlost a sílu na rozdíl od žen.

V únoru se svých kolegyň mužší reprezentanti dokonce zastaly v této otázce, přičemž ve svém společném prohlášení uvedli, že americká federace stále diskriminuje ženy nejen v platech, ale i v pracovních podmínkách.

Zmiňovaným soudním rozhodnutím rozhodně tento případ nekončí a zástsupkyně žalujících fotbalistek USA Molly Levinsonová už dala najevo, že se proti tomuto rozhodnutí odvolají. "Jsme šokováni a zklamáni. V našem případě jsme si jistí, že dívky by neměly být hůř odměňovány jen kvůli tomu, že jsou ženy," řekla.

Za fotbalistky se mimochodem postavil i velmi pravděpodobný vyzyvatel amerického prezidnta Donalda Trumpa Joe Biden, jenž za Demokraty bude podle všeho letos v listopadu kandidovat na post prezidenta. "Nevzdávejte se, ještě to neskončilo," nechal se slyšet.

Na sociální síti Twitter se pak k případu ozvala i jedna z největších hvězd ženského amerického fotbalového týmu Megan Rapinoeová, jež byla mimochodem na posledním světovém šampionátu vyhlášena nejlepší fotbalistkou turnaje, jenž se loni konal ve Francii. Z jejího tweetu čiší odhodlání bojovat za rovnost pohlaví. "Nikdy nepřestaneme bojovat za rovnost." napsala konkrétně a podpořaila jí v tom i další ofenzivní hvěza týmu Alex Morganová.

V reakci na to vydal americký fotbalový svaz USSF prohlášení, ve které stojí následující: "US soccer je už dlouho lídrem světového ženského fotbalu a chceme dál pracovat na tom, aby se stále zlepšoval." Nicméně ani jedno slůvko o tom, jak s odměnami v něm nezaaznělo.

Fotbalistky v USA tak chtějí svým bojem navázat na své kolegyně v tenise, kterým se podařilo to, aby na většině turnajích nakonec pobíraly stejné peníze jako muži.

Témata: Fotbal | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady vyšetřují lékaře Maradony. Je podezřelý ze zabití, policie u něj…

29.11.2020 20:57 Aktualizováno Argentinské úřady podezírají osobního lékaře fotbalové legendy Diega Maradony Leopolda Luqueho ze…

Gesto fair-play karvinského fotbalisty nemá v Česku obdoby. Po přiznání…

28.11.2020 21:47 Česká nejvyšší fotbalová Fortuna liga během svého sobotního programu, kdy se hrály duely 9. kola,…

Fotbal, nebo válka? Historik vysvětluje, proč se Maradona zapsal do dějin…

28.11.2020 19:54 Aktualizováno NÁZOR - Smrt nejlepšího hráče fotbalové historie Diega Armanda Maradony vyvolala smutek i nostalgii…

Dres Diega Maradony nyní může stát až dva miliony dolarů, tvrdí expert

28.11.2020 12:46 Za dres Diega Maradony, v němž dal slavný argentinský fotbalista ve čtvrtfinále mistrovství světa v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama