Češi v kvalifikaci na fotbalové MS narazí na Belgii, Wales, Bělorusko a Estonsko

Čeští fotbaloví reprezentanti už znají své soupeře v kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2022 uskuteční v Kataru. Aby se svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého probojovali na závěrečný šampionát, musejí se v příštím roce popasovat v kvalifikační skupině E s hvězdnou Belgií, s Walesem i s Garethem Balem, Běloruskem a Estonskem. Česku stačí k postupu na šampionát i umístění na druhém místě, která zaručuje baráž a po pondělním losu existuje větší naděje pro český tým, že by takový scénář mohl vyjít.

Fotbal, ilustračni fotografie

Pondělního losu kvalifikačních skupin se ve švýcarském Curychu zúčastnili dva fotbaloví internacionálové, přičemž jeden z Itálie (Daniele de Rossi) a jeden z Nizozemska (Rafael van dr Vaart).

Právě oni dva tak rozhodli svými rukami, že Češi poputují do kvalifikační skupiny E, kde se utkají se silnou Belgií, Walesem, Běloruskem a Estonskem. Hraje se tak v jedné z pěti pětičlenných kvalifikačních skupin, což bylo jasné poté, co tam přilosovala Belgie, neboť právě ona bude v příštím roce hrát vedle této kvalifikace i Final Four Ligy národů. Proto tak na rozdíl od jiných týmů nebude hrát kvalifikační zápasy v říjnu.

Že je ve skupině s českým týmem i Wales, tak to vítá kouč českého národního týmu Jaroslav Šilhavý nejen kvůli výkonnosti tohoto ostrovního celku, ale především díky podmínkám postupu na MS z Ligy národů.

S Běloruskem se v kvalifikaci utkají Češi podruhé v historii. Poprvé se tak stalo v kvailfikaci na mistrovství Evropy 1996. Posledním soupeřem je pak Estonsko, se kterým by stejně jako s Běloruskem neměl být žádný velký problém.

Politická situace, klima i vzdálenost promluvily do losu

Jak to v posledních letech bývá, do fotbalového losu tak trochu promluvila i současná politická situace ve světě. Kvůli tomu se tak ve stejné kvaifikační skupině nemohou utkat Arménie s Ázerbajdžánem, Kosovo s Bosnou a Hercegovinou a dokonce ani Rusko se Srbskem. Stejně tak se spolu nemohli nemohli střetnout Španělé a Gibraltar.

Hned deset zemí pak bylo kvůli klimatickým podmínkám označeno za rizikové a tak do stejné skupiny nemohly být přilosovány týmy Islandu a Faerských ostrovů.

Kvůli vzálenostem pak byly přiřazeny do patřičných skupin týmy Ázerbajdžánu, Kazachstánu a Islandu.

Belgie je ve skupině jasný favorit, shodují se reprezentanti. Věří ale že i proti ní něco mohou uhrát

Krátce po losu se ke kvalifikační skupině vyjádřili i hráči českého týmu. Jakub Jankto společně s gólmanem Tomášem Vaclíkem vidí jasného favorita v Belgii. „Dobrá skupina, líbí se mi, v níž je Belgie se svou zlatou generací jasným favoritem. Pak se uvidí, co zahrajeme my a Wales. Venku to bude s Belgií hodně těžké, ale myslím, že doma s ní něco uhrát můžeme," nechal se slyšet Jankto.

Na duely v kvalifikaci se těší vedle něj i Vaclík. "Velice zajímavá skupina s jednoznačným favoritem, kterým je Belgie. Vyrostla tam silná generace, v žebříčku FIFA jsou na tom Belgičané nejlépe," řekl a pokračoval: „Wales s Garethem Balem je určitě také atraktivním soupeřem. Na další protivníky jsem zvědavý, protože jsem proti nim s reprezentací ještě nikdy nehrál. Věřím, že se na kvalifikaci dobře připravíme a až začne, budeme v pohodě a ve formě, abychom v březnu dobře odstartovali."

Česko má blíže k baráži i díky vítězství ve skupině Ligy národů. Závěrečný šampionát se odehraje netradičně v listopadu a prosinci

Světová kvalifkace bude na programu v těchto termínech: začne se zápasy v březnu (tři duely české reprezentace), pokračovat se bude v září (tři duely) a v říjnu a listopadu (po dvou utkáních).

Připomeňme, že celkem se evropské části kvalifikace na světový šampionát zúčastní hned 55 zemí, ze kterých se do Kataru podívá pouze třináct mužstev. Deset vítězů kvalifikačních skupin budou mít pochopitelně postup do této blízkovýchodní země jistý, o zbývající tři volné účastnické pozice se pak poperou mužstva v baráži a to ta mužstva, která tam postoupí ze druhých míst kvalifikačních skupin. V barážovém play-off se ještě vedle nich představí dva nejvýše postavení vítězové skupin v letošní Lize národů, kteří ale zároveň neuspějí ve světové kvalifikaci.

Tady má šanci česká reprezentace, neboť i ta vyhrála v Lize národů svou skupinu.

V barážovém play-off se tak tedy celkem představí 12 týmů a los po dohrtání kvalifikačních skupin určí šest barážových dvojic, ze kteých postoupí vítězové do dalšího kola. Až z něj pak vzejdou zbývající tři evropští účastnící fotbalového MS v Kataru. Co se týče tohoto play-off, tak to by se měl uskutečnit v březnu roku 2022 a zápasy by měly být hrány na jeden zápas.

Nejbližší fotbalové mistrovství světa bude mít netradiční termín a to kvůli klimatickým podmínkám v hostitelském Kataru. Zahajovací zápas tohoto šampionátu je toak naplánován na 21. listopad 2022, finále by mělo být na programu 18. prosince 2022.

Los evropské části kvalifikace MS 2022 v Kataru:

Skupina A: Portugalsko, Srbsko, Irsko, Lucembursko, Ázerbájdžán

Skupina B: Španělsko, Švédsko, Řecko, Gruzie, Kosovo

Skupina C: Itálie, Švýcarsko, Severní Irsko, Bulharsko, Litva

Skupina D: Francie, Ukrajina, Finsko, Bosna a Hercegovina, Kazachstán

Skupina E: Belgie, Wales, ČR, Bělorusko, Estonsko

Skupina F: Dánsko, Rakousko, Skotsko, Izrael, Faerské ostrovy, Moldavsko

Skupina G: Nizozemsko, Turecko, Norsko, Černá Hora, Lotyšsko, Gibraltar

Skupina H: Chorvatsko, Slovensko, Rusko, Slovinsko, Kypr, Malta

Skupina I: Anglie, Polsko, Maďarsko, Albánie, Andorra, San Marino

Skupina J: Německo, Rumunsko, Island, Severní Makedonie, Arménie, Lichtenštejnsko

Češi si z Kazaně odváží povinnou výhru nad Bělorusy. Navzdory ne příliš…

11.10.2021 23:58 Pro české fotbalové reprezentanty je úkol pro zbytek kvalifikace na MS 2022 jasný. Po páteční…

Nejen Holeš neletí do Kazaně. Před duelem s Bělorusy Šilhavý povolal další…

09.10.2021 20:25 Trable kouče českého fotbalového národního týmu Jaroslava Šilhavého stále neberou konce. Před…

Bouře na Ostrovech. Anglický klub převzali Saúdové a účastníci Premier…

09.10.2021 18:08 Během tohoto týdne je hlavním tématem anglického fotbalu v těchto dnech ta skutečnost, že účastníka…

Češi bučeli na poklekávající fotbalisty Walesu, všímají si incidentu…

09.10.2021 12:56 Samou chválu si vysloužil za svůj výkon velšský fotbalový národní tým v pátečním kvalifikačním…

Hráče od vakcíny odrazují konspirační teorie, tvrdí fotbalový trenér

09.10.2021 11:19 Trenér anglické reprezentace Gareth Southgate se domnívá, že někteří fotbalisté se nenechávají…

Čechům v souboji o druhé místo nepomohl ani vlastní gól. S Velšany…

08.10.2021 23:58 Aktualizováno Čeští fotbalisté měli v pátek večer na program v pražském Edenu jeden z veledůležitých soubojů v…

Šilhavý má další problém. Tréninku se nemohl zúčastnit Holeš a je otázka…

07.10.2021 20:00 Jen den před výkopem dalšího a tentokráte opravdu veledůležitého kvalifikačního zápasu mezi Českem…

Do prvoligového fotbalu se vrací Pánik. Extrenér Zlína či Ostravy bude…

07.10.2021 18:48 Hned den poté, co se poslední klub tabulce fotbalové Fortuna ligy Karviná rozhodl odvolat ze svých…

Kauza Kamary vyústila ve Skotsku v tvrdé tresty za rasismus. Co bude…

06.10.2021 19:56 Kauza mezi hráčem Glasgow Ragers a slávistou Ondřejem Kúdelou, která vypukla letos na jaře a která…

Po Hoftychovi a Kučerovi další trenér přes palubu. Karvinou už nebude…

06.10.2021 16:13 Fotbalová Fortuna liga v této sezóně 2021/22 zaznamenává ve středu další konec trenéra. Poté, co…

Související:

Právě se děje

reklama