Českou rozhodcovskou komisi opravdu povede cizinec. Konkrétně Portugalec Pereira

Poté, co v polovině října zatčením nejen tehdejšího místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) a neoficiálního vládce českého fotbalu Romana Berbra, který od té doby sedí za mřížemi ve vazbě, vypukla v Česku nová fotbalová aféra, musela skončit v rakci na to i komise rozhodčích v čele s Jozefem Chovancem. Tu následně nahradila dočasná tříčlenná komise, kterou má nahradit nová po Novém roce. Nejprve se jako o možném novém předsedovi komise sudích mluvilo o rozhodčím Pavlu Královcovi, tato varianta ale padla poté, co vyšlo najevo, že si volal s Romanem Berbrem před finálovým zápasem MOL Cupu. Nyní výkonný výbor FAČR rozhodl o tom, že se novým šéfem nové komise stane zástupce Evropské fotbalové unie UEFA a to konkrétně bývalý portugalský rozhodčí Vítor Manuel Melo Pereira.

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podobně jako tomu bylo mezi lety 2016 a 2018, kdy českou rozhodcovskou komisi vedl Polák Michal Listkiewicz, se i tentokrát o obnovení důvěry v české fotbalové rozhodčí pokusí v čele této komise cizinec. Od Nového roku bude totiž v jejím čela bývalý portugalský sudí Vítor Manuel de Melo Pereira. Ten už si takovoutu roli v minulosti vyzkoušel a to v Řecku, kde šéfoval tamním rozhodčím na doporučení jak Mezinárodní fotbalové federace FIFA, tak UEFA, od srpna roku 2017 až do letošního léta.

Že se právě tento zástupce UEFA stane šéfem české komise rozhodčích, na tom se dohodli po úterní debatě šéf FAČR Martin Malík a šéf Komise rozhodčích UEFA Roberto Rosetti. Začátkem příštího roku pak bude známo, kdo všechno Pereiru v komisi doplní.

„Jde v tuto chvíli o jedinou možnou cestu k nápravě aktuální situace kolem Komise rozhodčích FAČR a rozhodčích obecně. Jméno pana de Mela Pereiry, které nám bylo nabídnuto ze strany UEFA, jsem prodiskutoval i se zástupci Ligové fotbalové asociace a jednoznačně jsme se shodli na tom, že jde o nejlepší možné řešení. Přeji si, aby pan de Melo Pereira vrátil Komisi rozhodčích FAČR co nejdříve status odborného, transparentního a plně nezávislého orgánu," uvedl po tomto úterním jednání Martin Malík.

Připomeňme, že Vítor Manuel de Melo Pereira jako sudí pískal hned čtyři duely na světových šampionátech 1998 a 2002. V roce 2002byl na vrcholu své kariéry a nebylo tak divu, že v tomto roc pískal i finále Poháru UEFA mezi domácím Feyenoordem Rotterdam a Dortmundem, které nakonec nizozemský celek vyhrál 3:2. Mimochodem, do tohoto zápasu tehdy v dresu Dortmundu nastoupili i Jan Koller s Tomášem Rosickým.

Vedle rodné portugalštiny je třiašedesátiletý funkcionář narozený v Lisabonu Pereira schopen se domluvit jak anglicky, tak i španělsky a francouzky. V roce 2002 se pak stal členem komise rozhodčích UEFA a to rok poté, co dosáhl vzdělání UEFA Advanced Coach. Kromě toho, že šéfoval rozhodčím v Řecku, tak tuto funkci vykonával i doma v Portugalsku a i v Brazílii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U fotbalistů Chelsea skončil trenér Lampard. Na Stamford Bridge už vědí o…

25.01.2021 19:11 Londýnský fotbalový klub Chelsea FC se rozhodla v pondělí odvolat trenéra, kterým byl její bývalý…

Podezřelý fotbalový sudí. Rejžek měl ovlivnit hned dvě prvoligová utkání

21.01.2021 20:45 Jméno prvního fotbalového rozhodčího bylo ve čtvrtek večer zveřejněno Etickou komisí Fotbalové…

Překonal Ronaldo Bicana, nebo ne? FAČR vypátrala v archivech ještě více…

21.01.2021 16:20 Poté, co jeden z nejlepších fotbalistů světa Portugalec Cristiano Ronaldo vstřelil branku ve…

Jak to bude s trestem pro Berbra? FAČR není poškozenou stranou a nesmí…

20.01.2021 12:19 Fotbalová asociace ČR (FAČR) není v nejnovější české fotbalové kauze, která vypukla mimo jiné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama