Co mohlo zhoršit situaci kolem koronaviru v Evropě? Třeba duel Ligy mistrů v Miláně

Kde to všechno pro Evropany s koronavirem začalo? Podle italského imunuloga Francesca Le Focheho mohl být jedním ze spoušťěčů aktuální smrtící poandemie koronaviru v Evropě první osmifinálový zápas fotbalové Ligy mistrů v Miláně, kde se spolu utkalo Bergamo s Valencií před 44 tisíci diváky na tribunách. Právě provincie Bergamo je aktuálně nejpostiženější v celé Itálie a momentálně tam nestíhají pohřbívat mrtvé, přičemž s odvozem rakví tam musí pomáhat už i armáda.

Přidejte svůj názor 1 komentář

sport
doporučujeme

Připomeňme, že v Itálii, která je největším evropských ohniskem nákazy, se nemocí COVID-19 způsobenou novým typem koronaviru nakazilo přes 35 000 lidí, skoro 3000 lidí už této nemoci podlehlo. "Je pravděpodobné, že šíření viru vyvolalo několik velkých spouštěčů. Je dost možné, že zápas Atalanta - Valencie byl jedním z nich. Byl to vrchol kolektivní euforie ve výjimečné sezoně Bergama," uvedl Le Foche pro deník Corriere dello Sport.

Tým Atalanta Bergamo skutečně zažívá sezónu snů, neboť se v této sezóně poprvé ve své klubové historii představuje v nejprestižnější evropské klubové soutěže Ligy mistrů a euforie byla dosud na výkonech tohoto klubu zát. Nejen, že se mu podařilo postoupit ze skupiny, ve zmiňovaném zápase v Miláně 19. února totiž vyhrál nad Valencií 4:1, v odvetě, která se hrála ve Špannělsku už bez diváků pak vyhrálo Bergamo 4:3 a postoupilo do čtvrtfinále.

"Od zápasu uběhl měsíc, takže načasování je relevantní. Koncentrace desítek tisíc lidí, které od sebe dělily jen centimetry, a euforie vedoucí k objímání a křičení, to vše mohlo přispět k šíření viru mezi diváky. Dokážu si představit, že spousta fanoušků nechtěla o zápas přijít, když už měla lístky, přestože třeba pociťovala mírnou horečku. S odstupem času je šílené, že se hrálo za přítomnosti diváků, ale v té době nebyly věci tak jasné. Dnes by to bylo nepředstavitelné," uvedl Le Foche příklady toho, jak se mohl virus šířit.

Před pár dny se objevila informace, že právě kvůli tomuto střetnutí s Bergamem hlásí nakažení třetiny týmu španělská Valencie, v samotném klubu Bergama však dosud nikdo nakažen není.

Dodejme, že italská Serie A je v současnosti kvůli pandemii a také celostátní italské karanténě přerušena a to zatím až do 2. května. Pak by se měla soutěž opět rozeběhnout, imunulog Le Foche však má za to, že by se tak mělo sát jedině bez diváků. "Fotbal sdružuje lidi, což je přesný opak chování, které je potřeba ve stavu pandemie. Je to hrozba. Hrát bez diváků by ale šlo," řekl konkrétně.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Snižování platů fotbalistů v Česku pokračuje. Přidala se Sparta i…

02.04.2020 14:45 Poté, co se v předešlých dnech odhodlaly ke snižování platů svých fotbalistů prvoligové kluby jako…

Na Slovensku kvůli koronaviru padají sportovní kluby jako hrušky. Končí…

02.04.2020 11:14 Že kvůli pandemii koronaviru dopadne následná tíživá ekonomická situace na všechna odvětí, sport…

Další oběť koronaviru z fotbalového prostředí. Zemřel bývalý šéf Olympique…

01.04.2020 11:37 Fotbalový svět hlásí další oběť nemoci COVID-19 způsobené koronavirem. Před několika týdny otřásla…

Premier League zveřejnila plán, jak by se mohla dohrát. Bez diváků a v…

31.03.2020 11:19 Anglická fotbalová Premier League je v současnosti přerušena, ostatně jako ostatní evropské národní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy