Fotbalové Teplice volají po zlepšení situace v českém fotbale. Co požadují?

Poslední události kolem rozhodčích v české nejvyšší fotbalové soutěži rozlítily kde koho a fotbalové Teplice nejsou výjimkou. Proto jejich předseda představenstva Pavel Šedlbauer už ve čtvrtek pozdě večer vydal na klubovém webu prohlášení, ve kterém kritizuje počínání rozhodcovské komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pod vedením Jozefa Chovance. "Po výměně předsedy komise rozhodčích a nástupu pana Chovance vidíme návrat "starých pořádků" a možných zákulisních her, jak z úrovně vedení českého fotbalu, tak pravděpodobně některých klubů," píše se mimo jiné v onom prohlášení.

Přidejte svůj názor

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.
doporučujeme

"Jak jinak si vysvětlit narůstající množství přehmatů při rozdílném posuzování sporných situací. Nakonec to zmínil předseda FAČR pan Malík konstatováním, že každý klub má speciálně určeného zaměstnance na "ošetření rozhodčích". Jeho vyjádření určitě nespadlo z nebe," připomíná Šedlabuer nedávná slova nejvyššího bosse českého fotbalu, přičemž pak šedlbauer veřejnost ubezpečuje, že Teplice nikoho takového ve svém klubu rozhodně nemají. "To samozřejmě náš klub rezolutně odmítá a toto vyjádření považuji za nehorázné a silně poškozující už tak špatnou pověst českého fotbalu," pokračuje v prohlášení.

V něm se dotkl i problémů při používání videosystému VAR. V této kritice rozhodně Šedlbauer není jediný na české fotbalové scéně. Jen upozorňuje na skutečnost, že některé sporné momenty se během zápasů jdou zkoumat k videu, u některých k videu sudí ani nejdou. "Chápu, že rozhodování je stále složitější při stále zrychlující se hře a chyby rozhodčích nelze úplně vyloučit. Ale každé kolo jsme svědky problematických rozhodnutí a nejednotného využívání videosystému VAR. A právě tento nástroj má férové hře pomoci," píše Šedlbauer.

Ten se vrací především ke sporným situacím, které poškodily zvláště jeho klub. Jde hlavně o nedávná střetnutí Teplic jak se Spartou, tak se Slavií. Právě v těchto zápasech se k videu vůbec nechodilo a vždy se rozhodlo ve prospěch pražských klubů. "Samozřejmě že hlavně sleduji náš tým a pokud nás sudí třikrát poškodí v utkání se Spartou a následně také penaltou na Slavii, o které většina odborníků prohlásila, že neměla být, nedivím se reakci trenéra Hejkala, i když s takovými komentáři těsně po utkání nemohu souhlasit. Bohužel ani jedna z výše uvedených situací nebyla videem ani přezkoumávána," neskrývá šéf Teplic svou zlobu.

Aby nezůstal pouze u duelů svého klubu, dal za příklad sporných situací, jež tak podle něj zhoršují obraz českého fotbalu, i poslední zápas Sparty v Jablonci či tragický výkon sudího Proskeho v zápase Plzně s Libercem. "Gól Jablonce se Spartou a naprosto nehorázné poškození Liberce v Plzni jen potvrzují můj komentář. Výrok komise rozhodčích dal, mimo utkání v Plzni, opět rozhodčím za pravdu. Nejde mi o to jen trestat, ale bylo by na místě chyby přiznat, vyjasnit používání VAR a tím se podobným omylům vyvarovat v budoucnu. Přehlížení jen konzervuje současný stav."

V teplickém prohlášení se pouze nekritizuje, ale hledá se v něm i řešení, jak ze začarovaného kruhu ven. "Požádal jsem pana Svobodu, předsedu LFA, o svolaní vlastníků klubů k zaujetí jasného stanoviska k tomuto vývoji. Dále jsem navrhl na Ligovém grémiu LFA projednat s FAČRem nominaci rozhodčích na jednotlivá utkání komisí LFA a nikoli FAČRem," navrhuje řešení a odmítá, že by to bylo v rozporu s pravidly UEFA, jak tvrdí šéf sudích Chovanec. "Tento návrh byl zamítnut panem Chovancem se zdůvodněním, že to nelze podle pravidel UEFA, ale mám informace, že v Anglii i Německu to tak je, proto budu žádat LFA o prověření, zda je to možné. Chtěl bych jen ujistit naše fanoušky, že náš klub bude dál prosazovat férovost a budeme dále kritičtí k současnému vedení českého fotbalu v případě, že bude docházet k takto evidentním přehmatům a chybám," píše konkrétně Šedlbauer.

"Podle mne se nic nezlepší bez zásadních změn ve vedení FAČR a to včetně personálních. I když je frustrace fanoušků velká, řešením není bojkot, ale naopak návštěva zápasů, selské posouzení dění na trávníku každým z nás a vyvolání společenského tlaku na zprůhlednění řízení českého fotbalu," uzavírá těmito slovy své prohlášení Šedlbauer.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat do Wembley. Na Euru si Češi zahrají na Ostrovech s Anglií a…

30.11.2019 19:27 Aktualizováno Čeští fotbaloví reprezentanti si zase vychunají atmosféru nejslavnějšího fotbalového stadionu, tedy…

Po Tottenhamu změní trenéra i Arsenal. U Kanonýrů skončil Emery

29.11.2019 15:58 Jen pár dní poté, co u Tottenhamu skončil po nepodařených výsledcích v Premier League kouč Mauricio…

Jozef Chovanec má důvěru. Předseda FAČR Malík chce veřejnosti vysvětlovat…

28.11.2019 15:37 Kritika ze strany veřejnosti i ze strany samotných některých prvoligových klubů Komise rozhodčích…

Video nepomohlo. Lukaku s Martínezem ničili slávistické naděje na…

28.11.2019 00:21 Aktualizováno Přestože fotbalisté Slavie podávali v zápasech s fotbalovými giganty ve skupině F Ligy mistrů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama