Hustá atmosféra v Maďarsku. Tamní fanoušci měli prý rasisticky urážet Angličany

Nejen čeští fotbalisté odehráli ve čtvrtek svůj duel v rámci kvalifikace na MS 2022, když nastoupili v Ostravě proti Bělorusku, nad kterým nakonec vyhráli 1:0. Své zápasy v tento hrací den odehráli pochopitelně i další reprezentace a mezi nimi například Maďaři, kteří doma v Budapešti hostili vicemistry Evropy Angličany. Ostrované nakonec duel vyhráli jasně 4:0, ovšem více než o samotné hře se po tomto duelu mluví o chování maďarských fanoušků. Ti měli prý rasisticky urážet anglické reprezentanty Raheema Sterlinga a Judea Bellinghama a kromě toho házeli na hřiště kelímky i světlice. Fanoušky za to všechno již vyšetřuje Mezinárodníí fotbalovbá federace FIFA a proti nim se pak ozbval i samotný britský premiér Boris Johnson.

Fotbal, ilustrační fotografie

Jak informuje britská stanice BBC, právě směrem ke dvěma anglickým reprezentům, tedy k Raheemu Sterlingovi a Jude Bellinghamovi, měly z ochozů zaplněných maďarskými fanoušky zaznívat opičí skřeky a na Sterlinga pak po úvodním gólu Angličanů se pak sneslo hned několik kelímků.

Jakkoli veškerá britská média chování maďarských fanoušků odsuzují a stejně tak i nejedna známá anglická fotbalová osobnost, samotní angličtí reprezentanti ale žádnou rasistickou urážku z hlediště podle svých slov neslyšeli. „Nic takového jsem neslyšel. Promluvím si o tom klukama, co zaslechli oni. A případně to budeme reportovat k UEFA," nechal se po zápase například slyšet kapitán Anglie Harry Kane.

Prakticky to samé uvedl v rozhovoru pro BBC Radio 5 Live i kouč Albionu Gareth Southgate. „Slyšel jsem zprávy o rasistických urážkách, které jsem ale sám během zápasu neslyšel. Každý ale ví, za čím stojíme a (rasismus) je pro nás naprosto nepřijatelný. Náš bezpečnostní šéf promluvil s hráči a sepsal s nimi report a situaci budeme řešit po patřičných kanálech," řekl konkrétně a dodal: „Svět se modernizuje, a ačkoliv někteří lidé stále žijí ve svých myšlenkových světech a vlastních předsudcích, stanou se z nich nakonec dinosauři, protože svět se zkrátka mění."

„Brilantní výkon, v neakceptovatelné atmosféře. Skvělá práce, tvrďáci," napsal pak na svůj twiterový účet po zápase jeden z anglickýchr reprezentantů Jack Grealish.

Na Ostrovech se toto téma dostalo až k vládním kruhům a na Twitteru se tak ke kauze vyjádřil i samotný britský premiér Boris Johnson. „Je naprosto nepřijatelné, že byli angličtí hráči v Maďarsku rasisticky uráženi. Jen přísný postup proti těm, kteří jsou za to zodpovědní, podle něho může takové chování z fotbalu vymýtit," napsal.

Připomeňme, že Maďaři měli problém sebsvými fotbalovými fanoušky již během letošního fotbalového Eura, kdy taktéž rasisticky pokřikovali na hráče soupeře a přinášeli si do hledišť homofobní transparenty. Vedle pkuty 100 000 eur potrestala UEFA Maďarsko také uzavřením stadionu na dva duely plus jeden podmíněně.

Protože se ale zápasy kvalifikace MS hrají pod hlavičkou FIFA, trest od UEFA se tak na ně nevztahuje.

Maďarský ministr přiipomněl Angličanům jejich chování na Euru

Nejen britský premiér, ale i maďarský ministr zahraničí Péter Sziijártó se vyjádřil k aféře spojené s kvalifikačním duelem Maďarsko vs. Anglie. Ten si totiž nenechal líbit ostrá slova z Ostrovů  a na svém Twitteru tak naopak Angličanům připomněl, jak se jejich fanoušci chovali na letošním Euru.

„Angličtí hráči si po včerejšku stěžují na nenávistnou atmosféru v Budapešti. Tohle video bylo pořízeno ve Wembley před finále EURO. Italská hymna není skoro vůbec slyšet kvůli pískajícímu koncertu anglických fanoušků. Stěžovali si tehdy také?" napsal na svém Twtteru, kde tak zveřejnil video, na kterém angličtí fanoušci bučeli při hymně soupeře.

Maďarských fanoušků se pak zastal i samotný maďarský fotbalový svaz, který ve svém prohlášení uvedl, že většina z celkové šedesátitisícové návštěvy v Puskas Aréně fandila sportovně a že problémy se tak týkaly několika jednotlivců.

Proti Šilhavému výběru nastoupí Wales bez Balea. Hvězdný útočník je zraněný

28.09.2021 18:08 Česká fotbalová reprezentace se o prvním říjnovém týdnu zúčastní dalšího srazu, během kterého se v…

Potvrzeno. Novým trenérem fotbalových Teplic se stává Jiří Jarošík

28.09.2021 12:38 To, o čem se v posledních dnech spekulovalo, se stalo skutečností. Novým trenérem fotbalových…

Lionel Messi bude PSG proti Manchesteru City opět k dispozici. Koleno už…

27.09.2021 19:35 Až v úterý večer nastoupí ke svému dalšímu duelu Ligy mistrů UEFA Paris Saint Germain, bude moct…

Bude hrát jednou fotbalová Sparta na Strahově? Ráda by tam vybudovala…

27.09.2021 16:44 Plány vedení fotbalové pražské Sparty jsou smělé. Jednou se přesunout z Letné na Strahov a právě…

Fotbalové Teplice řeší, kdo nahradí Kučeru. Jednají s Prostějovem o…

27.09.2021 12:39 Po sérii výsledkových nezdarů se vedení fotbalových Teplic rozhodlo v neděli večer odvolat z funkce…

Prvoligový fotbalový klub sáhl ke změně ve vedení. Končí tam sportovní…

25.09.2021 10:55 Před sezónou si mysleli na pohárové příčky a není divu. Vždyť během letní přestávky mnoho zvučných…

Šilhavý nemůže na říjnový sraz počítat s Janktem. Ten naštěstí nemá…

24.09.2021 14:53 Záložník Getafe i české fotbalové reprezentace Jakub Jankto bude mimo hrtu 4 až 6 týdnů kvůli…

Duel s Rangers bude na Letné sledovat 10 000 dětí. Sparta mezitím dostala…

24.09.2021 12:50 Protože pražská Sparta dostala od Evropské fotbalové unie UEFA za rasistické řádění svých příznivců…

Dluhy za stadion Evžena Rošického uhradí FAČR nakonec sama. Bez pomoci…

23.09.2021 17:00 Fotbalová asociace ČR (FAČR) se rozhodla, že dluhy, které má vůči České unii sportu (ČUS) a Českému…

Trefa do černého? Fotbalový Liberec má pozvednout bývalý fotbalista Chelsea

23.09.2021 10:51 Poměrně překvapivou posilu uzmul trápící se fotbalov ý Liberec, jemuž se v úvodu tohoto ročníku…

Související:

Právě se děje

reklama