Jak to bude s trestem pro Berbra? FAČR není poškozenou stranou a nesmí nahlížet do spisů

Fotbalová asociace ČR (FAČR) není v nejnovější české fotbalové kauze, která vypukla mimo jiné zatčením tehdejšího místopředsedy asociace Romana Berbra loni v říjnu, poškozenou stranou. Na základě tohoto rozhodnutí se tak FAČR nebude moct nahlížet do spisu a tato skutečnost tak tím pádem zkomplikuje práci jak etické komise, tak i komise rozhodčích. Tudíž tak bude komplikované i trestání Romana Berbra ze strany FAČR.

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Už v polovině prosince se FAČR rozhodla přihlásit do trestního řízení coby poškozená strana v nejnovější tuzemské fotbalové kauze. Takový krok fotbalová generalita učinila především proto, aby tím tak pomohla etické komisi zabývající se v současné době rozhodčími, kteří se objevili v uniklých odposleších v rámci zmiňované kauze.

Portugalec Vítor Manuel Melo Pereira, jenž je od Nového roku novým předsedou tuzemské rozhodcovské komise, kam byl delegován ze strany Evropské fotbalové unie UEFA, už se v předešlých dnech nechal slyšet, že ti sudí, kteří jsou zmíněni ve vyšetřovacích spisech, už nebudou součástí listiny sudích pro tuzemské profesionální soutěže minimálně pro jarní část této sezóny nebo-li do konce šetření etické komise.

"Fotbalová asociace bohužel nedostala možnost nahlédnout do spisu. To je komplikace mimo jiné pro některé komise asociace, zejména komisi rozhodčích FAČR při její každodenní činnosti a také pro etickou komisi FAČR, která bude při svém rozhodování odkázána nyní pouze na veřejně dostupné informace," řekl k nastálé situaci samotný předseda FAČR Martin Malík.

Jak říká asociační generální sekretář Jan Pauly, policejní orgán rozhodl o postavení FAČR v nové fotbalové kauze takovýmto způsobem proto, že újmy uvedené asociací v návrhu nepovažoval právě tento policejní orgán za trestné činy. FAČR se naopak poškozena býti cítí, přičemž nejde o nemajetkové újmy. „Nepřiznání postavení poškozené strany je policejním orgánem odůvodněno tím, že poškození vnímání FAČR v očích veřejnosti apod., tak jak uvádí FAČR ve svém návrhu, jakožto nemajetkové újmy, nelze podřadit pod znaky skutkové podstaty, které charakterizují trestné činy, pro které jsou obvinění trestně stíháni," řekl konkrétně Pauly a pokračuje: "Podle odůvodnění je předmětem ochrany v tomto konkrétním případě zájem státu na řádném průběhu fotbalových soutěží, které je nutno vnímat jako záležitost celé společnosti, nejen záležitost jednoho subjektu, tedy asociace."

Připomeňme, že nejnovější fotbalová kauza v Česku se týká ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí ligy a také defraudace peněz Plzeňského krajského fotbalového svazu. V obou případech figuruje jako hlavní postava někdejší místopředseda FAČR a neoficiálně vládce českého fotbalu Roman Berbr, jenž byl ještě do minulého týdne ve vazbě, stejně jako další zatčený Roman Rogoz, bývalý sportovní ředitel druholigového Slavoje Vyšhrad. Kromě nich bylo při říjnovém policejním zásahu v tuzemském fotbalovém prostředí zatčeno dalších 18 osob, přičemž se mezi nimi nalezneme i několik rozhodčích. Všichni jsou tak nyní vyšetřováni na svobodě.

Vyšetřovatelé jsou pak přesvědčeni o tom, že ovlivňování výsledků zápasů pak bylo řízeno zločineckou organizovanou skupinou a duely měly být ovlivňovány za účelem sázek. Zveřejněné odposlechy odhalily skutrečnost, že se jednalo i duely první ligy a českého poháru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělská policie zasahovala ve fotbaové Barceloně. V poutech skončil…

01.03.2021 18:58 V pondělí proběhla v sídle slavného fotbalového katalánského klubu FC Barcelona policejní razie, na…

Trpišovský vs. Gerrard. Slávisté se v osmifinále EL utkají s dalším…

26.02.2021 16:48 Od senzačního postupu fotbalové pražské Slavie přes Leicester do osmifinále Evropské ligy UEFA…

Fantazie! Pražská Slavia v Evropské lize pokořila anglický špičkový tým a…

25.02.2021 23:40 Aktualizováno Fotbalová pražská Slavia píše na evropské scéně další pohádkový příběh. V rámci play-off Evropské…

Tři nejbližší zápasy Sparty se kvůli covidu neodehrají. Její ředitel se…

24.02.2021 18:50 Kvůli zvýšenému výskytu koronaviru v A-týmu fotbalové pražské Sparty, který tak proto musel být…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama