Jozef Chovanec má důvěru. Předseda FAČR Malík chce veřejnosti vysvětlovat VAR

Kritika ze strany veřejnosti i ze strany samotných některých prvoligových klubů Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR (FAČR) pod vedením bývalého československého reprezentanta Jozefa Chovance poslední dobou roste a to především kvůli neustálým chybám rozhodčích. V posledních dnech se tak v zákulisí hovořilo o možném blížícím se konci Jozefa Chovance v jeho funkci, ovšem nyní samotný předseda FAČR Martin Malík uvedl, že má v Chovancovi stále důvěru a že problém vidí jinde, přestože ho chyby v zápasech trápí. Problém totiž vidí v neinformovanosti veřejnosti o změnách výkladu protokolu pro VAR a tudíž tak návštěvníci prvoligových stadionů uvidí video od UEFA, jež by mělo vysvětlit, jak a kdy se tento videosystém používaný rozhodčími používá.

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

"(Rozhodčí) je jedna ze zásadních věcí, která mě poměrně zaměstnává. Pravidelně docházím na zasedání ligového výboru, kde se tématu věnujeme. Samozřejmě se scházím i s předsedou Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušanem Svobodou a hledáme nějaká řešení. Jak okamžitá, tak dlouhodobá. Bavíme se o společném postupu v oblasti videorozhodčího (VAR), připravujeme memorandum mezi asociací a LFA o společném postupu v této věci," prozradil Malík, co se kolem videorozhodčích do budoucna chystá.

Jakkoli však stoupá kritika Jozefa Chovance a jeho komise, předseda českého fotbalu Malík si nemyslí, že by řešením byloa výměna lidí právě v této komisi. "Solidní fungování komise rozhodčích je nutností nejen pro fotbalovou asociaci, ale i pro ligové kluby a pro celý fotbal v Česku. Nechtěl bych nicméně říkat, zda se o něčem bavíme nebo ne. To není na pořadu dne. Jozef Chovanec má v tuto chvíli naši důvěru," řekl Malík.

Ten se bude chtít snažit o prosazení opatření, které by měli zlepšit výkonnost mužů s píšťakou a jejich dalších kolegů. "Ten proces je velmi komplexní. Od doškolování, připravenosti sudích, přes jejich dostatek a celou řadu dalších věcí. V okamžiku, kdy se někdo dopustí chyby, nebo nedej bože chyb opakovaně, musíme být schopni vyvodit citelné tresty. A s tím množství rozhodčích souvisí. V tomhle ohledu došlo na naší straně k podcenění," uznal Malík a pokračoval: "Témat, kde je potřeba sáhnout k progresu, je celá řada. Patří k tomu i VAR, jeho využívání a nasazení do všech ligových zápasů. Nemáme recept, který situaci dokáže vyřešit zítra, ale musíme se shodnout na postupných krocích, aby se situace zlepšovala."

Malík pak chápe naštvanost fanoušků zapříčiněné nejasným používání videa, které je navíc v každém kole přítomno ve čtyřech zápasech z celkových osmi. "Protokol týkající se videorozhodčího se nějakým způsobem v čase vyvíjí a zde cítím určitý dluh vůči české veřejnosti. A to nejen vůči té nejširší, ale i vůči fotbalovým klubům. Mám pocit, že změny nejsou dobře komunikovány. Z toho pak vyplývá i to, že mnohdy i samotní zaměstnanci některých klubů mají pocit, že VAR nebyl použit v souladu s tím, jak by použit být měl. O této věci diskutujeme a budeme se jí zabývat,"
řekl Malík.

A prozradil, že se chystá na stadiony video o systému VAR a jeho používání. "Už jsme UEFA požádali, abychom materiál dostali k dispozici. Samozřejmě ho počeštíme a chceme ho používat i na českých stadionech tak, abychom přinesli osvětu."

"Očekávání fanoušků při zavádění systému bylo pochopitelně takové, že zmizí veškeré přehmaty a omyly, protože technika se nemýlí. Ono to tak ale není, protože pravidla k používání systému jsou velmi striktní," vysvětluje Malík a upozorňuje, že podle aktuálního výkladu organizací FIFA, UEFA a pravidlové komise IFAB bude video do západů zasahovat méně než doposud. "Ten trend je zasahovat pouze v jasně daných a přesně specifikovaných a definovaných situacích. Je to s ohledem na to, aby rozhodčí nepřistupovali k rozhodování a řízení utkání s vědomím, že mají v zádech VAR, který je případně opraví."

Témata: Fotbal | FAČR | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AC Milán se bude muset v boji o Evropskou ligu obejít bez hvězdy.…

24.09.2020 17:02 V rámci 3. předkola Evropské ligy se ve čtvrtek večer nepředstaví pouze čeští zástupci z Plzně a…

Hvězdný fotbalista Suárez je podezřelý, že podváděl při zkoušce z italštiny

22.09.2020 15:17 Italské úřady mají podezření, že hvězdný uruguayský fotbalista Luis Suárez minulý týden podváděl…

Teplický Kučera oslabil svůj tým rapem. Před zápasem vystoupil v pražském…

19.09.2020 12:40 Fotbalové Teplice byly od počátku páteční předehrávky v pražském Edenu jasným papírovým outsiderem,…

Expert O2 TV sport ve studiu v přímém přenosu zkolaboval. Svěcený pohotově…

18.09.2020 21:50 Kritická situace se v pražském Edenu odehrála v pátek večer ještě před začátkem předehrávky 4. kola…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama