Liga mistrů jako druhá nejprestižnější soutěž? Jedná se o Evropské Premier League

Spekuluje se o tom už delší dobu, nyní podle všeho byla zahájena jednání více než dvanácti fotbalových klubů v čele s Liverpoolem a Manchesterem United. Řeč je o možném vzniku nové evropské klubové soutěže, která by mohla odstavit dosud nejprestižnější evropskou soutěž Ligu mistrů na druhou kolej, o vzniku tzv. Evropské Premier League. Alespoň o začátku takového jednání informuje britská televizní stanice Sky News. Případný nový fotbalový projekt by měl pak podle televize být pod hlavičkou nikoliv Evropské fotbalové unie UEFA, ale pod hlavičkou Mezinárodní fotbalové federace FIFA.

Liga mistrů
doporučujeme

Podle zákulisních informací je v návrhu na novou evropskou soutěž i to, kolik účastníků by ji mohlo hrát. Konkrétně se mluví o osmnácti mužstvech, jež by se tak utkávaly v průběhu ročníku. Ty týmy, které by se v nové lize umístily na nejvyšších příčkách, by se pak kvalifikovaly do vyřazovací fáze soutěže. Ta by mimochodem mohla odstartovat už v roce 2022.

K tomu, aby se mohla taková myšlenka proměnit ve skutečnost, jsou pochopitelně potřeba nemalé finanční prostředky. Řeč je v tomto ohledu o šesti miliardách dolarů (v přepočtu zhruba 138 miliard korun), které by mohla poskytnout banka JP Morgan. Další peníze by pak do soutěže tekly díky příjmům z televizních práv a právě tyto peníze by šly na splacení dluhu.

Přestože se FIFA ani UEFA k jednání o nové "Evropské Premier League" zatím nikterak nevyjádřily, šéf UEFA Aleksander Čeferin už se v minulosti nechal slyšet, ýže považuje vznik nové soutěže za nesmysl. Tato jeho slova pak podpořil i šéf Juventusu Turín Andrea Agnelli, jenž je zároveň i šéfem evropské asociace klubů ECA.

Co se týče anglických klubů Liverpoolu a Manchesteru United, jež se spolu s dalšími zuúčstňují jednání o vzniku tzv. "Evropské Premier League", tak ty před několika dny začaly iniciovat i změny v anglickém fotbale. Chtějí jednak aby se zmenšil počet účastníků anglické Premier League a zrušit také dvě domácí pohárové soutěže. Právě menší počet zápasů v Angliii v sezóně by těmto klubům umožnilo najít termíny pro účast v nmožné nové elitní evropské soutěži.

Témata: Fotbal | FIFA | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavný anglický klub se stal terčem hackerů. Jejich útok byl ale včas…

21.11.2020 13:05 V pátek se stal terčem hackerských útok jeden z nejslavnějších anglických fotbalových klubů…

Čeští fotbalisté se přiblížili baráži o MS. Před losem jeho kvalifikace…

19.11.2020 20:09 Česká fotbalová reprezentace se díky středeční výhře nad Slovenskem 2:0 a prohře Skotska v Izraeli…

První podmínka pro Messiho přestup do Anglie splněna. Guardiola zůstává u …

19.11.2020 16:53 Fotbaloví fanoušci fandící Manchesteru City budou i v dalších dvou sezónách sledovat na lavičce…

Češi mezi reprezentační elitou! Pomohla k tomu výhra nad Slováky i…

18.11.2020 23:13 Aktualizováno Čeští fotbalisté se v příštím ročníku Ligy národů UEFA představí v elitní Lize A, do které se jim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama