Měl jsem čest proti Maradonovi hrát. Jeho život však do čítanek nepatří, říká pro EZ Panenka

Jeho hlas byl plný smutku. Bývalý československý reprezentant Antonín Panenka se těžko smiřoval se zprávou, která oznámila, že fotbalová argentinská modla Diego Maradona ve středu zemřela na zástavu srdce. „Každé úmrtí je tragické a těžko se přijímá. Maradona se ale právem mohl považovat za legendu. Měl jsem čest za národní tým nastoupit proti němu. Dodnes jsem z jeho kousků unesen. Jinak ale nevedl život, který byl patřil do čítanek,“ říká pro EuroZprávy.cz Antonín Panenka.

Antonín Panenka
doporučujeme

Nikdy nezapomene, jak tehdy dvacetiletý Diego Maradona trápil jeho parťáka Františka Štambachra. Mistru Evropy z roku 1976 Antonínu Panenkovi bylo kolegy doslova líto. „František byl na něj nasazen jako osobní strážce, ale vůbec neměl šanci jej uhlídat. Maradona si s ním dělal, co chtěl. Byl prostě k neudržení,“ vzpomíná Panenka na přátelský zápas v Buenos Aires, kde tehdejší Československo 15. října 1980 v přátelském utkání podlehlo Argentině 0:1.

Exekutora památného pokutového kopu z Bělehardu 1976, kdy ve finále proti NSR vršovickým dloubákem překonal Seppa Maiera, Maradona fascinoval obrovskou silou v nohách. „Byl také vynikajícím technikem. Navíc svoji myšlenku uměl hned perfektně zrealizovat. Velmi obtížně se mu odebíral balón, dovedl si ho totiž skvěle podržet,“ velebí mistra světa z roku 1986 legenda pražských Bohemians. S Klokany ale jejich jediný mistrovský titul v roce 1983 nezískal, v té době totiž už válel za Rapid Vídeň.

Záložník podsaditého malého Argentince, který zesnul v šedesáti letech, považuje za jednoho z  nejlepších hráčů světového fotbalu. „Právem o něm můžeme hovořit jako o legendě, naprosto si to zaslouží.“ Nejen Panenku nadchl Maradona šedesátimetrovým sólem, při němž ve čtvrtfinále mistrovství světa 1986 v Mexiku obešel šest Angličanů a Argentinec vstřelil druhý gól.

Před třemi minutami, ale ukázal svoji druhou, kontroverzní tvář. Před úvodní brankou si pomohl rukou. Malý Maradona jen horko těžko mohl o půl hlavy většího brankáře Petera Shiltona překonat ve vzdušném souboji. „Jestli to byla ruka, tak se jednalo o ruku boží,“ prohlásil tehdy.

Čtvrtfinále pro Anglii jakoby charakterizovalo jeho život. Nezapomenutelné momenty střídal s excesy. Vítěz Poháru UEFA s SSC Neapol si liboval v bouřlivém životě. Bral drogy, kokain, za který v Itálii v roce 1991 dostal patnáctiměsíční distanc, na mistrovství světa 1994 neprošel dopingovou kontrolou a byl ze šampionátu v USA vyloučen. V Neapoli ve stejném roce šokoval i tím, že na novináře vytáhl vzduchovku a začal po nich střílet. I jeho milostný život plnil bulvár.

Trojnásobný mistr světa Brazilec Pelé o Maradonovi řekl, že na hřišti mu tleskal, ale mimo trávník nad jeho skandály plakal. Podobný názor má i Antonín Panenka. „Fotbalově byl vzorem pro všechny, ale nevedl život, který by se dostal do čítanek. Prožil si zkrátka velmi bohatý život, jak na hřišti, tak mimo něj.“

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Jozef Vengloš. Trenér československého mužstva, jenž získal na ME…

26.01.2021 22:57 Především slovenský, ale potažmo i český fotbal truchlí. Ve věku 84 let zemřel Jozef Vengloš,…

Jindy rivalové, nyní jsou za jedno. Fotbalová Sparta i Slavia zkritizovaly…

26.01.2021 21:02 Společné prohlášení vydaly v úterý fotbalová Sparta i Slavia, ve kterém se oba slavné české kluby…

U fotbalistů Chelsea skončil trenér Lampard. Na Stamford Bridge už vědí o…

25.01.2021 19:11 Londýnský fotbalový klub Chelsea FC se rozhodla v pondělí odvolat trenéra, kterým byl její bývalý…

Podezřelý fotbalový sudí. Rejžek měl ovlivnit hned dvě prvoligová utkání

21.01.2021 20:45 Jméno prvního fotbalového rozhodčího bylo ve čtvrtek večer zveřejněno Etickou komisí Fotbalové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama