Nikoli česká arbitráž. V případě přestupu do Turecka se případ Hašek dostane k FIFA

Rebelující Sparťan Martin Hašek způsobuje vedení letenského klubu nejedny vrásky na čele. Nejprve pražský klub počítal s tím, že hráč během zimní pauzy přestoupí do izraelské Maccaby Haifa, ovšem nesouhlasil s takovou podobou smlouvy, na které se původně oba kluby domluvily a potom si chtěl vynutit při tomto jednání více peněz. Tento trasfer proto nakonec nevyšel, ovšem místo toho, aby Hašek pokračoval v zimní přípravě, podal v klubu výpověď a nyní se měl dohodnout na novém angažmá v turecké Besiktasi Istanbul. Protože Sparta s jeho výpovědí nesouhlasí, myslela si původně, že tuto zálažitost rozhodne rozhodčí řízení v Česku. Pokud ale vyjde onen přestup do Turecka, v takovém případě se celou věc bude zabývat právní oddělení Mezinárodní fotbalové federace FIFA.

Fotbal, ilustračni fotografie
doporučujeme

Český soud by výpověď, která podle pravidel FIFA učinila Martina Haška volným hráčem a umožnilo mu to tak podepsat smlouvu s jakýmkoli zahraničním klubem, řešil pouze tehdy, pokud by fotbalista přestoupil do jiného českého klubu. Protože ale podle všeho půjde o přestup do zahraničí, stane se tento sparťanský problém problémem mezinárodním. A přistane tak na stole Komory pro řešení sporů FIFA.

Pro Martina Haška to ale celé znamená, že na verdikt této komory nebude muset čekat a může směle uzavřít smlouvu s istanbulským celkem, neboť od chvíle, kdy podal Spartě výpověď už s letenskými nemá nic společného. Podle pravidel FIFA, které byly zavedeny za účelem ochránit fotbalisty přednečestným jednáním ze strany klubů, má jakýkoli fotbalista právo podat v klubu, ve kterém hraje, výpověď a to i tehdy, pokud by s tímto krokem vedení daného klubu nesouhlasilo. A nebo i tehdy, kdy je takováto výpověď podána účelově.

Úkolem dané národní Fotbalové asociace je pak od tohoto momentu daného hráče odregistrovat z registru smluv a učinit z něj tak volného hráče, což v případě Martina Haška už Fotbalová asociace ČR učinila. Martin Hašek má tedy v současnosti volné ruce a může si tak vyjednávat angažmá s kýmkoliv.

V každém případě, ale za svůj krok, tedy podání výpovědi, plně zodpovídá sám hráč a pokud by se rozhodčí soud přiklonil ke klubu, mohl by tak hráči uložit tvrdý finanční trest, jenž by tak kompenzoval ztráty původního klubu.

Rozhodčí soud, i když se v tomto případě jedná o Komoru pro řešení sporů FIFA, by však s největší určitostí nebyl jedinou instancí, u kterého by takový případ jako Hašek vs. Sparta skončil. Počítá se s tím, že se sporem půjde až k Mezinárodní sportovní arbitráži CAS ve švýcarském Lausanne. A to bude instance finální a přestože rozhodně s jejím konečným verdiktem nebude příliš spokojena ani jedna strana sporu, už žádná další soudní instance, která by verdikt CAS změnila, není.

Nicméně je jasné, že konečný verdikt v tomto sporu bude veřejnost znát až za několik let, nikoli za pár měsíců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vicemistr z Plzně začne svou pouť do Ligy mistrů v Nizozemsku. Narazí na…

10.08.2020 19:03 Fotbalisté FC Viktoria Plzeň se jako první český klub představí v předkolech o evropské poháry v…

Do Edenu míří další nabídka z Britských ostrovů. Nováček Premier League…

09.08.2020 22:32 Vedení fotbalové Slavie čelí několikáté nabídce z Britských ostrovů. Tentokrát se zájem týká…

Ronaldinho bude brzy propuštěn z domácího vězení, zaplatí tučnou pokutu

09.08.2020 11:47 Bývalý nejlepší fotbalista světa Ronaldinho se zřejmě v nejbližší době dočká po více než pěti…

Juventus už ohlásil Sarriho nástupce. Stal se jím Andrea Pirlo

08.08.2020 22:08 Jen několik hodin poté, co Juventus Turín ohlásil konec Maurizia Sarriho na lavičce tohoto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama