Peníze, nebo smrt? V prostředí anglického fotbalu se rozhořela ostrá debata

Kvůli aktuální koronavirové pandemii se dozajista stane, že některé fotbalové národní soutěže se nedohrají a některé ano. Už nyní je jasné, že vítěze sezóny 2019/20 nepoznají kvůli vládním opatřením ve Francii a v Nizozemsku a otázkou zůstává třeba budoucnost fotbalové sezóny v Itálii. Například v Česku pořád existuje snaha přerušenou sezónu dohrát a stejnou debatu o restartu ligy vedou v Anglii. Nyní se bývalý fotbalista Manchsteru United Gary Neville nechal třeba slyšet, že snaha o dohrání Premier League je hnána pouze za penězi a o zdraví hráčů a členů realizačních týmů tamním fotbalovým funkciomářům vůbec nejde.

Premier League
doporučujeme

Jsou to slova dost možná odpovídající aktuální koronavirové bilanci v Británii, kde nemoci COVID-19 zemřelo už přes 21 000 lidí. A to to číslo stoupá o stovky dalších mrtvých denně. Přesto to ale tamní fotbal neodradilo od projektu nesoucí název "Project Restart" spočívající ve snaze dohrát Premier League. V tomto plánu je příprava hráčů nejprve ve skupinách a od polovin y května by měly být na programu přípravné duely. V červnu by se pak měl ke slovu již dostat onen zbytek sezóny.

I když vedení Premier League plánuje 26 000 testů na koronavir v hodnotě 4 miliony liber (přes 120 milionů korun), zmiňovaná anglická fotbalová legenda Gary Neville není rád, že je čistě o ekonomické rozhodnutí, co se týče dohrání Premier League. Zároveň se zdráhá bavit o tom, co se stane, až se v restartované sezóně nakazí první fotbalista, nebo až to s ním bude ještě horší, pokud nezůstane jenom u nakažení. „Lidé zvažují rizika. Kolik bude muset v Premier League v důsledku hraní fotbalu zemřít lidí, aby to bylo už nepřijatelné? Jeden hráč? Nebo jeden člen realizačního týmu? Nebo bude stačit jeden z nich na jednotce intenzivní péče? Jak velké riziko musíme podstoupit?" vyřkl několik dosud nezodpovězených otázek konkrétně v rozhovoru pro Sky Sports Football Show. Následně také připomněl slova šéflékaře FIFA o tom, že v době nepřipravenosti světa na koronavirus by fotbalové ligy nedohrával.

O restartu soutěže se podle Nevilla hovoří jenom kvůil vidině velkých ekomických ztrát. „Kluby nainvestovaly do této sezony ohromné peníze. Stovkám hráčům končí smlouvy. V sázce je hodně, vezměte si třeba i takový Leeds, to je obrovská věc. Ve hře jsou masivní odměny, a to zamlžuje mysl lidí, kteří jsou pak ochotni jít do rizika," připomíná situaci aktuálně druhého týmu druhé anglické ligy, který by v případě postupu do elity získá balík peněz, o kterém se mu dosud ani nesnilo.

Právě v nižších anglických ligách chtějí sezónu dohrát stůj co stůj, neboť podle Nevilla na ně ekonomická krize dopadne daleko více.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trpišovský vs. Gerrard. Slávisté se v osmifinále EL utkají s dalším…

26.02.2021 16:48 Od senzačního postupu fotbalové pražské Slavie přes Leicester do osmifinále Evropské ligy UEFA…

Fantazie! Pražská Slavia v Evropské lize pokořila anglický špičkový tým a…

25.02.2021 23:40 Aktualizováno Fotbalová pražská Slavia píše na evropské scéně další pohádkový příběh. V rámci play-off Evropské…

Tři nejbližší zápasy Sparty se kvůli covidu neodehrají. Její ředitel se…

24.02.2021 18:50 Kvůli zvýšenému výskytu koronaviru v A-týmu fotbalové pražské Sparty, který tak proto musel být…

Problém pro fotbalovou Spartu. Její stíhací jízdu za Slavií utnul…

23.02.2021 19:51 Po nedávném příchodu trenéra Pavla Vrby do Sparty se letenský tým výkonnostně vzchopil a zahájil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama