Poborský se vyjádřil ke svému úmyslu kandidovat na šéfa FAČR. Cítí se být připraven

Během minulého týdne se jako první rozhodl veřejně oznámit, že hodlá kandidovat na post předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) a v případě vítězství na letošní valné volební hromadě, která proběhne v červnu, pak převzít šéfování českému fotbalu po Martinu Malíkovi. Nyní se k tomuto svému kroku vyjádřil blíže a uvedl například, že se v následujících týdnech a měsících hodlá setkat s co njevětším počtem lidí v českém fotbale a stejně tak i s tváří Fotbalové evoluce (Fevoluce) Vladimírem Šmicerem.

sport

Bývalý fotbalový reprezentant, jenž s národním týmem vybojoval stříbro na Euru 1996 v Anglii a bronz na Euru 2004 v Portugalsku, začal o kandidatuře na šéfa českého fotbalu uvažovat již krátce po říjnovém zatčení dvaceti osob v tuezemském fotbale včetně tehdejšího místopředsedy FAČR Romana Berbra. Všichni jsou podezřelí mimo jiné z ovlivňování zápasů. "V tu chvíli hnutí dostalo další obrovskou facku. Jelikož mi to není lhostejné, od té doby o tom velice intenzivně přemýšlím. Nenápadně jsem si zmapoval fotbalové hnutí. Ve chvíli, kdy jsem dostal důvěru napříč okresy, kraji, profesionálním i neprofesionálním fotbalem a nabyl pocitu, že mám reálnou šanci, rozhodl jsem se do toho jít. Kdybych cítil, že ten zápas je prohraný, nešel bych do toho," prohlásil v pondělí na on-line tiskové konferenci Karel Poborský.

"Od té doby, co jsem to vystřelil, mám spoustu naprosto pozitivních reakcí. Od bývalých spoluhráčů, od celého sportovního prostředí. Až mě to příjemně překvapuje. Ozývají se mi i velcí sponzoři FAČR, že by si se mnou rádi sedli a probrali se mnou moje vize. Cítím obrovskou podporu a vítězství je reálné. Těch pozitivních věcí je tolik, že jsem z toho až nervózní," pokračoval dále bývalý hráč Sparty, Slavie či třeba Manchesteru United.

Současný šéf Elitní mládeže v FAČR má pak za to, že by dosavadní šéf asociace Martin Malík po nejnovějším českém fotbalovém skandálu FAČR vést neměl. I proto se rozhodl do tohoto boje jít. "Martin Malík je můj nadřízený, udělal a dělá pro fotbal spoustu dobrých věcí. Ale jakožto první a jediný nadřízený Romana Berbra je s tím natolik ztotožněný, že pro mě není člověk, který by dnes měl vést FAČR a celé hnutí. I to byl pro mě jeden z velkých motivů, proč jsem šel do kandidatury," nechal se konkrétně slyšet Poborský.

Ten by rád během následujících tří měsíců oslovil co největší počet lidí v českém fotbale od klubů až po šéfy okresních a krajských fotbalových svazů. "Chystám se na celou LFA, na velké kluby, představit se a nabídnout jim, co vlastně přináším. Profesionálních hráčů je 1500, k tomu stojí masa amatérských sportovců a na ty nehodlám zapomínat. Takže jako první se spojím s předsedy na okresech, krajích. Čekají mě tři měsíce obrovské práce, na kterou se těším. Cítím, že se zvedla nějaká vlna, to mě zavazuje a nabíjí směrem k volbám," řekla osmačtyřicetiletá fotbalová legenda.

Ráda by se setkala s další fotbalovou legendou, s jejím vrstevníkem Vladimírem Šmicerem, který je hlavní tváří hnutí Fevoluce. To teď nabízí kandidátky v současných volbách do okresů proti asociačním kandidátkám. "Prožili jsme toho s Vláďou tak strašně moc, že ho nevidím jako mého soupeře. F-evoluce je pro mě nové hnutí, které pustilo do fotbalu čerstvý vítr odspodu. Vidíme, že teď probíhají volby na okresech, občas uspějí, občas ne. Určitě je to pro mě pozitivní iniciativa. S Vláďou jsme si volali a potkáme se v nejbližších dnech. Vyndáme karty na stůl a uvidíme," uvedl Poborský, jenž dodal, že si dokáže představit, že svedou se Šmicerem v červnu boj o post šéfa českého fotbalu.

Na tuto roli se cítí být Poborský podle svých slov připravený a to i proto, že ještě před prací v asociaci šéfoval fotbalovým Českým Budějovicím. "Už jsem pod vrcholem delší dobu. Byl jsem ve výkonném výboru, mám to odpracované, zažité. Jsem i v baráku (na Strahově) na denní bázi, ta oddělení mám nakoukaná, znám ty lidi. Volby jsou pro mě určitě nejtěžší zápas, který mě čeká. Ale jsem přesvědčen, že jsem připraven," řekl.

Jeho cílem je především spojit lidi ve fotbale a vrátit mu tak u veřejnosti důvěryhodnost. "Spojoval jsem hráče na hřišti, spojuji je i mimo něj. Chci spojit rozvolněné konce fotbalu v jeden celek. Poslední valné hromady byly v podstatě i soubojem Česka proti Moravě. Mám dobrý pocit z toho, že teď slyším i od funkcionářů na Moravě, že nastala doba, kdy je fotbal jen jeden. Že chtějí být jednotní. To je můj cíl," uvedl a pokračoval: "Jedním z mých hlavních úkolů je vrátit fotbalu důvěryhodnost. FAČR je servisní a zastřešující organizace, musí být otevřená, transparentní, znovu nabýt důvěryhodnosti u veřejnosti. Fotbal se ze dne na den zbavil Romana Berbra, jsem rád, že to tyhle lidi konečně doběhlo. Jsem připraven tyhle věci potírat, dávat červenou kartu bez druhé žluté. Doufám, že doba, kdy jsme si dávali vlastní góly, je už pryč."

Co se týče možných personálních změn v sídle FAČR na Strahově v případě, že by se stal novým šéfem tuzemského fotbalu, o ničem takovém momentálně neuvažuje. "Slýchávám, že je třeba vymést ten chlív. To mě svým způsobem, i proto, že moje kolegy na FAČR, kteří to dělají proto, že fotbal milují, to očerňuje. Nebude to tak, že otočím fotbal vzhůru nohama. Fotbal dělá spoustu skvělých věcí, spousta lidí tam maká na 120 procent. Musíme se naučit to, že když selže jednotlivec, musíme se s ním umět vypořádat," zakončil Poborský.

Témata: Fotbal | FAČR | EuroZprávy.cz

Rakousko poprvé na ME postoupilo ze skupiny, Nizozemci potvrdili roli…

21.06.2021 21:08 Hned dvě skupiny na letošním evropském šampionátu se dohrávají v pondělí. Jako první se od 18:00…

Bude mít majitel Sparty vliv na rivala Pražanů? Křetínský hodlá vstoupit…

20.06.2021 11:53 K zajímavému kroku se schyluje v tuzemském fotbalovém zákulisí, který by mohl ještě víc proti sobě…

Španělé opět nepřesvědčili a opět remizovali. Tentokrát s Poláky 1:1

19.06.2021 23:49 Ani ve druhém kole základních skupin se Španělé nedočkali pvní výhry a tudíž tř bodů za ni. Poté,…

Maďaři doma obrali o body mistry světa Francouze, Němci ve šlágru porazili…

19.06.2021 20:45 Letošní fotbalové mistrovství Evropy se v sobotu dočkalo jednak prvního velkého překvapení a jednak…

Anglické legendy se zlobí. Lovrenův zákrok proti Schickovi penaltový nebyl

19.06.2021 13:03 Na Britských ostrovech vzbudila ohlas penalta, která byla v zápase Česka proti Chorvatsku nařízena…

V derby ostrovních rivalů gól nepadl. Švédové díky penaltě vyhráli duel se…

18.06.2021 23:08 Kromě duelu českých fotbalistů s Chorvatskem se v rámci skupiny D v pátek odehrál i očekávaný duel…

Schick se trefil z penalty, po pauze Chorvaté srovnali. Bod hraje Čechům…

18.06.2021 19:56 Aktualizováno Po vítězném úvodním zápase na ME, kdy Češi porazili Skotsko v Glasgow 2:0 mimo jiné gólem z 45…

Nizozemci si poradili s bezzubým Rakouskem, Ukrajina si připsala první…

17.06.2021 23:54 Hned dva zápasy skupiny C byly na programu ve čtvrtek v rámci letošníhob mistrovství Evropy ve…

Belgie je po Itálii dalším postupujícím do osmifinále. S Dány dokázala…

17.06.2021 21:03 Během čtvrtečního dne se v Kodani odehrál druhý zápas skupiny B v rámci druhého kola základních…

Italové kráčejí vstříc postupu do osmifinále, blízko k němu mají i Velšané

16.06.2021 23:56 Italové opět předvedli hru, na kterou se asi bude snažit najít kdokoli ve zbývajícím průběhu…

Související:

Právě se děje