Razie ve fotbale! Mezi zadrženými má být i místopředseda FAČR Roman Berbr

Jako blesk z čistého nebe přišla v pátek zpráva o policejní razii v českém fotbalovém prostředí, během které útvar Národní centrály organizovaného zločinu nejen obvinilo 20 lidí, ale devatenáct z nich jich dokonce i zadrželo. Podle informací Deníku N by měl být mezi zadrženými i samotný místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr, neoficiálně nejmocnější muž tuzemského fotbalu s kontroverzní minulostí. Právě Berbra měla policie zadržet v pátek ráno, přičemž pak u něj došlo k domovní prohlídce. Vedle toho pak policie zasahovala i v sídle FAČR na Strahově. "Trestní stíhání je vedeno proti dvaceti osobám,“ potvrdila pak deníku Právo vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Česko je tak na prahu další velké fotbalové kauzy.

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

„Mohu potvrdit, že vrchní státní zastupitelství je dozorovým ve věci trestního stíhání, které dnes zahájil policejní orgán NCOZ, expozitura Ústí nad Labem. Vede v této chvíli trestní stíhání proti dvaceti osobám,"pokračovala dále vrchní státní zástupkyně Bradáčová s tím, že se jedná o „především o korupční trestné činy ve prospěch organizované zločinecké skupiny".

„Trestní řízení je vedeno v souvislosti s činností organizované zločinecké skupiny zabývající se korupcí při ovlivňování výsledků fotbalových zápasů," pokračovala.

Že se v pátek v tuzemském fotbalovém prostředí konal policejní zásah hned na několika místech, tak to potvrdil vedle Bradáčové i svazový mluvčí Michal Jurman. "V pátek 16. října od ranních hodin probíhají procesní úkony útvaru Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), jehož součástí byla také prohlídka konkrétních nebytových prostor sídla asociace na Strahově," prozradil konkrétně a pokračoval: "FAČR poskytuje v tuto chvíli maximální součinnost všem složkám Policie ČR a čeká na další pokyny a informace."

Zmiňovaný Deník N pak během dne přišel s informací, že by měl být mezi zadrženými lidmi i místopředseda FAČR Roman Berbr, ovšem Lenka Bradáčová to nechtěla nikterak komentovat, stejně jako sama policie. V pátek večer se však konala v Berbrově domě v Plzni domovní prohlídka.

Nejnovější kauza se dotýká i druhé ligy. Policie měla zadržet i "Chřestýše" z Vyšehradu

Případ by se měl týkat ovlivňování výsledků od třetí ligy dolů a proto tak nikoho nepřekvapí, že se policie vedle Berbra zajímá i o několik rozhodčí, mezi které můžeme nalézt Petra Klupáka či Miloše Vitnera. Není rozhodně bez zajímavosti, že druhý jmenovaný je zároveň i sekretářem Krajského fotbalového svazu v Ústí. Vedle něj však mají být mezi obviněnými a zadrženými má být hned několik dalších funkcionářů krajských fotbalových svazů, stejně tak i klubů.

Obviněný má být po páteční razii i další známý fotbalový boss Roman Rogoz zvaný "Chřestýš", jenž je ředitelem druholigového Slavoje Vyšehrad a jak také informuje Deník N, mezi obviněnými má být i Michal Káník, známý ze starších fotbalových kauz týkající se ovlivňování výsledků fotbalových zápasů.

Co se týče Rogoze, tak ten měl v dubnu před sedmi lety - tedy ještě jako manažer prvoligové Příbrami - nabídnout 50 000 korun jednomu z českobudějovických fotbalistů, jenž tak měl díky tomu ovlivnit výsledek prvoligového zápasu mezi Českými Budějovicemi a Příbramí. Tento nechvalně proslulý fotbalový funkcionář pak měl být také jednou z hlavních postav kauzy známou pod názvem "černá kabela Daniela Křetínského". Právě ssparťanský boss před několika llety rozpoutal derbatu ve fotbalovém zákulisí o tom, že se mělo nadržovat především plzeňskému klubu. V tomto případě však nepřišlo žádná konkrétní podezření a proto tak byl poté Rogoz z fotbalové korupce zproštěn.

I zmiňovaný Michal Káník (bývalý fotbalista Českých Budějovic, Příbrami a Plzně) je v českém fotbale starou známou firmou. Ten měl podl obžaloby figurovat ve 22členné skupině, jež taktéž měla ovlivňovat zápasy hlavně v nižších fotbalových soutěžích. Pro tuto skupinu se vžil název "sázkařská mafie", přičemž tedy měla ovlivňovat zápasy ČFL, poháru a juniorské fotbalové ligy a to v letech 2012 a 2013. Tehdy padaly částky převyšující až 200 000 korun.

V tomto Káníkově případu strakonický okresní soud odsoudil hlavního aktéra sázkařské mafie na rok za mřížemi s podmínečným odkladem na čtyři roky. Vedle toho dostal pokutu ve výši 30 000 korun. Vzhledem k tomu, že už před tím si Káník vyslechl trest za daňové podvody a byl tak tudíž v podmínce, měl jít do vězení na tři roky. Nakonec se ale do případu vložil Nejvyšší soud, jenž tento trest pro Káníka zrušil pro procesní nedostatky a proto tak musel okresníé soud začít tuto kauzu řešit znovu.

Detektivové z NCOZ v nejnovější fotbalové kauze podezírá hned třináct osob z příjímání úplatků, tři lidé jsou pak podezřívaní z přijímání úplatku ve prospěch organizované skupiny a jeden člověk pak ze zpronevěry, podplácení a přijímání úplatku. Alespoň tak o tom informovalo Vrchní státní zastupitelství.

Policejní zásah se konal po celé České republice. I v Plzni, kde vládne Berbr

Páteční policejní razie ve fotbalovém prostředí se konala na různých místech v Česku. O tom alespoň média informoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej, přičemž potvrdil, že se konala i v sídle Plzeňského fotbalového svazu, kde vládne Roman Berbr.

„Podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze a vzhledem k probíhajícímu šetření se Fotbalová asociace ČR nemůže k celé věci dále vyjadřovat," řekl pouze k této informaci mluvčí svazu Jurman. "I my máme minimum informací, takže předseda Martin Malík se vyjádří k celé záležitosti až v pondělí," dodal.

Při večerní prohlídce u Berbra policie k případu mluvit nechtěla. Berbr měl podle zdroje podplácet a zpronevěrovat statisíce

V pátek večer se v plzeňském domě Romana Berbra uskutečnila domovní prohlídka a přestože se policie nechtěla jakkoli k probíhajíícím událostem vyjadřovat, deník Právo zjistilood anonymního zdroje (dobře obeznameného s případem), že nejnovější kauza se má točit především kolem Romana Berbra, Romana Rogoze a jeho klubu Slavoj Vyšehrad. Celkem se má jednat o deset skutků, které mají co dočinění s korupcí a sázkami na konkrétní fotbalové duely. Berbr by měl být pak podele tohoto anonymního zdroje obviněn z podplácení a ze zproněvěry ve prospěch organizované zločinecké skupiny.

„Největší díl z těch skutků má Berbr a Rogoz, společně s nimi (Michal) Káník a další, kolem těch se to motá. Berbr má podplácení a nějakou zpronevěru, částek tam je hned několik, v řádech statisíců," nechal se slyšet konkrétně onen zdroj Práva. Kromě druholigového Vyšehradu by se měl případ týkat i třetí ligy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak to dopadne s důležitým zasedáním výkonného výboru FAČR? Šéf Malík má…

26.10.2020 20:43 Český fotbal prochází v posledních dnech turbulentním děním. Všechno to začalo v pátek 16. října,…

Ronaldo je vyšetřován kvůli porušení covidových opatření. Nikdo není…

26.10.2020 10:18 Hvězdný portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo z Juventusu Turín je v Itálii vyšetřován kvůli…

Kouč Vrba bez angažmá. Předčasně končí svou misi v bulharském Ludogorci…

24.10.2020 15:26 Bývalý trenér Viktorie Plzeň i české fotbalové reprezentace Pavel Vrba předčasně končí na lavičce…

Konec nejen v českém fotbale. Damková rezignovala i na funkci v komisi…

23.10.2020 12:10 Poté, co před týdnem zadrželi detektivové z Národní centrály proti organiziovanému zločinu dvacet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama