Roman Berbr rezignoval na post místopředsedy FAČR. Končí také komise rozhodčích

Poté, co v pátek kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zadrželo 20 osob z fotbalového prostředí včetně místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra, v pondělí právě v reakci na tuto informaci mimořádně zasedl výkonný výbor FAČR. Výsledkem mimořádného jednání nakonec je, že sám Roman Berbr rezignoval na svůj post místopředsedy, stejně tak jako že valná hromada FAČR odvolala komisi rozhodčích pro nejvyšší soutěže vedenou Jozefem Chovancem.

Fotbal, ilustrační fotografie

Kromě funkce místopředsedy FAČR opouští Roman Berbr i další své funkce, jakými byly člen výkonného výboru či předseda Plzeňského krajského fotbalového svazu. „Jak je obecně známo, pan Berbr byl vzat do vazby a momentálně k němu může pouze jeho právní zástupce. Rezignace byla doručena prostřednictvím jeho právního zástupce sem na sekretariát,“ řekl k tomu na pondělní tiskové konferenci generální sekretář fotbalového svazu Jan Pauly.

Pondělní mimořádná valná hromada FAČR také rozhodla v souvislosti s odvoláním komise rozhodčích v čele s Jozefem Chovancem, že místo ní bude prozatímně jmenovaný orgán, do jehož čela zasedne šéf Ligové fotbalové asociace (LFA) Tomáš Bárta. Ten bude navíc do komise rozhodčích delegován právě z LFA. Kromě Jozefa Chovance pak ve svých funkcích skončili místopředseda dosavadní rozhodcovské komise Martin Wilczek a další dva její členové Pavel Mareš a Jiří Kureš. „Bude sestavena komise nová. Půjde o prozatimní komisi, která bude fungovat po omezenou dobu tak, aby byl zajištěn chod ligových soutěží poté, co vláda České republiky ukončí aktuální koronavirová opatření,“ řekl k tomu Malík.

Dále pak byli odvoláni členové Řídící komise pro Čechy, které předsedá bývalá mezinárodní rozhodčí a zároveň životní partnerka Romana Berbra Dagmar Damková. O té pak zatím není známo, zda rezignovala na svůj post ve výkonné radě. „V tuto chvíli mám podklady pouze k tomu, že rezignoval jen Roman Berbr,“ prozradil Malík.

Připomeňme, že během víkendu rozhodl pražský Obvodní soud o tom, že do vazby budou z 19 obviněných vzati čtyři osoby, tedy Roman Berbr, sportovní ředitel druholigového Slavoje Vyšehrad Roman Rogoz a jejich pobočníci Michal Káník a Tomáš Grimm.

Malík: Ve výsledku jsme vinni všichni. Nakonec ale celý výkonný výbor nerezignoval

Samotný předseda FAČR Martin Malík nadále ve své funkci po nejnovější aféře zůstává, přestože se natejil nijak tím, že i o tomto kroku uvažoval. "Zabýval jsem se i svojí rezignací," nechal se slyšet konkrétně na pondělní tiskové konferenci."Jak ukazují události posledních hodin a dnů, chyby v českém fotbale totiž jednoznačně jsou. Je mi jedno, že historicky byly, není mi jedno, že zde jsou nyní. A věřte mi, že je mi smutno z toho, že se chyb jako hlava fotbalu u nás dopouštím i já," pokračoval.

Dodal pak, že kdyby z funkcí odešel celý výkonný výbor, byl by to znak zbabělosti.

Podle Malíka je nyní prioritou to, aby se podobná situace ve fotbalové asociaci v budoucnu neopakovala a hlavně aby měla Ligová fotbalová asociace po ruce takový nástroj, který by zaručoval absolutní nezávislost rozhodčích. Stejně tak by měla být daleko efektivnější kontrola komise, především pak co se týče jejího rozdělování sudích do zápasů. „Nebudu zde lhát, nemám nyní konkrétní recept na takový nástroj, ale jsem připraven na diskuzi, jsem otevřen názorům,“ uvedl Malík.

Ten by rád ve spolupráci se státními orgány zařídil vznik orgánu uvnitř policie, jenž by se specializoval na ovlivňování zápasů a to nejen ve fotbale. Vedle toho se chystá k mimořádným kontrolám financování krajských svazů, přičemž zaostřeno v tomto ohledu bude hlavně na Plzeňský krajský fotbalový svaz.

Tím nejhlavnějším úkolem je ale podle předsedy FAČR Malíka navrátit u fanoušků i další veřejnosti důvěru k českému fotbalu. „Ve výsledku jsme vinni my všichni,“ nechal se slyšet na tiskovce.

Češi si z Kazaně odváží povinnou výhru nad Bělorusy. Navzdory ne příliš…

11.10.2021 23:58 Pro české fotbalové reprezentanty je úkol pro zbytek kvalifikace na MS 2022 jasný. Po páteční…

Nejen Holeš neletí do Kazaně. Před duelem s Bělorusy Šilhavý povolal další…

09.10.2021 20:25 Trable kouče českého fotbalového národního týmu Jaroslava Šilhavého stále neberou konce. Před…

Bouře na Ostrovech. Anglický klub převzali Saúdové a účastníci Premier…

09.10.2021 18:08 Během tohoto týdne je hlavním tématem anglického fotbalu v těchto dnech ta skutečnost, že účastníka…

Češi bučeli na poklekávající fotbalisty Walesu, všímají si incidentu…

09.10.2021 12:56 Samou chválu si vysloužil za svůj výkon velšský fotbalový národní tým v pátečním kvalifikačním…

Hráče od vakcíny odrazují konspirační teorie, tvrdí fotbalový trenér

09.10.2021 11:19 Trenér anglické reprezentace Gareth Southgate se domnívá, že někteří fotbalisté se nenechávají…

Čechům v souboji o druhé místo nepomohl ani vlastní gól. S Velšany…

08.10.2021 23:58 Aktualizováno Čeští fotbalisté měli v pátek večer na program v pražském Edenu jeden z veledůležitých soubojů v…

Šilhavý má další problém. Tréninku se nemohl zúčastnit Holeš a je otázka…

07.10.2021 20:00 Jen den před výkopem dalšího a tentokráte opravdu veledůležitého kvalifikačního zápasu mezi Českem…

Do prvoligového fotbalu se vrací Pánik. Extrenér Zlína či Ostravy bude…

07.10.2021 18:48 Hned den poté, co se poslední klub tabulce fotbalové Fortuna ligy Karviná rozhodl odvolat ze svých…

Kauza Kamary vyústila ve Skotsku v tvrdé tresty za rasismus. Co bude…

06.10.2021 19:56 Kauza mezi hráčem Glasgow Ragers a slávistou Ondřejem Kúdelou, která vypukla letos na jaře a která…

Po Hoftychovi a Kučerovi další trenér přes palubu. Karvinou už nebude…

06.10.2021 16:13 Fotbalová Fortuna liga v této sezóně 2021/22 zaznamenává ve středu další konec trenéra. Poté, co…

Související:

Právě se děje

reklama