Slavia reaguje na nečinnost LFA. Zakládá fond solidarity a vzdá se části příjmů z pohárů

Fotbalová veřejnost byla v minulých dnech svědky pádů slovenských klubů, jak v případě Žiliny, která šla do likvidace, tak i v případě Petržalky, která rozpustila svůj hráčský kádr, a vedení fotbalové Slavie si toho tak nemohla nevšimnout. Proto se tak inspiruje u čtyřech německých účastníků Ligy mistrů, tedy u Dortmundu, Bayernu Mnichov, Leverkusenu a Lipsku. Ti přišli s tím, že se vzdají části příjmů z evropských pohárů, konkrétně těch přicházejících z jejich podílu na vysílacích právech, a to ve prospěch tamního fondu solidarity. A podobně tak k tomu chce nyní přistoupit i úřadující český mistr pražská Slavia. Svým krokem tak pomůže klubům první a druhé lize.

Jaroslav Tvrdík
doporučujeme

Slavia si pak vedle výše zmněného dění na Slovensku nemohla nevšimnout ani nečinnosti ze strany zřizovatele tuzemských profesionálních soutěží, tedy Ligové fotbalové asociace. Její šéf Dušan Svoboda dosud nesvolal žádnou videokonferenci majitelů a prezidentů prvoligových i druholigových klubů, přestože někteří z nich po tomto kroku volali.

Proto tak vedení fotbalové Slavie přišla s vlastní iniciativou, jak českým profesionálním klubům pomoct. „SK Slavia se vzdá 15 procent příjmů z následující dvou ročníků evropských fotbalových soutěží ve prospěch fondu solidarity s ostatními kluby první a druhé české soutěže. K tomuto závazku vyzývá i všechny další případné reprezentanty LFA v soutěžích UEFA - CHL nebo EL," napsal na svůj twitterový účet předseda představenstva pražského klubu Jaroslav Tvrdík.

Inspiroval se tak u německých účastníků Ligy mistrů, kteří k podobnému kroku taktéž sáhli, na rozdíl od německého modelu, nebude u nás o rozdělování peněz rozhodovat vedení první i druhé ligy, tedy Ligová fotbalová asociace. Nyní záleží na tom, kdo se do tuzemského fondu solidarity navrženého pražskou Slavií přidá. Peníze z tohoto fondu solidrity by pak měly pomoct všem profesionálním klubům, tedy účastníkům jak první, tak druhé ligy, které se dostaly kvůli pandemii koronaviru do finančních problémů.

Pokud se ještě vrátíme k německému fondu solidarity, tak tam od zmiňované čtveřice německých klubů přišlo pouze z jejich podílu na vysílacích právech 12,5 milionu eur, přičemž ještě kluby k tomu přidaly 7,5 milionu eur z vlastního.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři nejbližší zápasy Sparty se kvůli covidu neodehrají. Její ředitel se…

24.02.2021 18:50 Kvůli zvýšenému výskytu koronaviru v A-týmu fotbalové pražské Sparty, který tak proto musel být…

Problém pro fotbalovou Spartu. Její stíhací jízdu za Slavií utnul…

23.02.2021 19:51 Po nedávném příchodu trenéra Pavla Vrby do Sparty se letenský tým výkonnostně vzchopil a zahájil…

Na Slavii by mohlo přijít až tři tisíce fanoušků. Blatný to podpořil,…

23.02.2021 15:04 Možná to znít vzhledem k nelepšící se epimeické situaci v Česku až nepatřičně, přesto majitel…

Anglická liga se dočká fanoušků. Do ochozů budou moct od poloviny května

22.02.2021 19:50 Zatímco česká nejvyšší fotbalová soutěž si bude ještě na zaplněnější ochozy vzhledem k nelepšící se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama