Trest zrušen. Díky rozhodnutí CAS bude moct Manchester City hrát nadále poháry

Letos v únoru to vypadalo, že by se anglický celek Manchester City musel následující dvě sezóny obejít bez evropských pohárů a to proto, že podle Evropské fotbalové unie UEFA porušil klub tzv. "finanční fair play" a licenční předpisy. Právě proti tomu se vedení klubu rozhodlo odvolat ke Sportovní mezinárodní arbitrráži (CAS) sídlící ve švýcarském Lausanne. Ta v pondělí nakonec trest ze strany UEFA zrušila, přičemž nadále ale platí, že by měl klub zaplatit za své pochybení pokutu. Místo původních 30 milionů eur (cca. 800 milionů korun) má ale nově zaplatit pouze 10 milionů eur (cca. 297 milionů korun).

Méně slavný z manchesterských týmů se jmenuje City.
doporučujeme

Účastník anglické Premier League, jemuž se v letošní sezóně 2019/20 nepodařilo obhájit mistrovský titul, který naopak po dlouhých 30 letech získal Liverpool, měl podle vyšetřovatelů mezi lety 2012 a 2016 nadhodnotil příjmy od svých sponzorů nejen na svých účtech, ale i v materiálech, které předložila UEFA. Kromě toho pak v případu manchesterskému celku nepomohl ani ten fakt, že jeho představitelé nebyli ochotni spolupracovat při vyšetřování.

Klub, který vlastní šejk Mansúr ze Spojených arabských emirátů, se tedy nakonec odvolal k CAS a ta tuto žádost 8. až 10. června projednala na videokonferenci, přiemž slyšení se konalo v tajnosti. To znamená, že dosud nebylo ani známo, kteří tři členové tribunálu se tímto případem zabývali. Až nyní je CAS zveřejnila ve své tiskové zprávě.

Své rozhodnutí CAS odůvodnila tím, že Manchester City neskryl financování vlastního kapitáluz příspěvků sponzorů. Kde ale chybu udělal, tak to bylo hlavně ve spolupráci s příslušnými orgány UEFA. "Klub děkuje členům tribunálu za jejich svědomitost a spravedlivý postup," píše se v klubovém prohlášení reagující na pondělní rozhodnutí CAS.

Na něj reagovala pochopitelně také sama UEFA. Podle ní důkazy proti Manchesteru City nebyly přesvědčivé a navíc mnoho z údajných porušení bylo promlčeno. Cílem tzv. finančního fair play je pak podle UEFA to, aby kluby měly větší výdaje než příjmy a právě za tímto pravidlem si proto UEFA bude stát i nadále. "V posledních několika letech hrálo finanční fair play významnou roli při ochraně klubů a jejich finanční udržitelnosti. UEFA a Evropská klubová asociace (ECA) se zavazují dodržovat své zásady i nadále," uvedla konkrétně.

Připomeňme, že UEFA už jednou v minulosti Citizens kvůli porušení finančního fair play potrestala. Před šesti lety se tak musel anglický celek obejít bez 20 milionů eur pocházející z odměn za účast v Lize mistrů.

Manchester City pak není rozhodně jediným evropským klubem, který řešil podobný spor s UEFA u CAS. Milánskému AC předlonikvůli porušení finančního fair play hrozila roční neúčast v Evropské lize, nakonec ale i tehdy díky rozhodnutí CAS do poháru nastoupit klub mohl, o rok později si už ale trest odpykal. V případě Manchesteru City je to ale poprvé, co za jeho porušení UEFA pohrozila dvouletému zákazu startů v pohárech.

Dodejme, že díky jistému svému druhému místu v tabulce Premier League si Manchester City i v příští sezóně 2020/21 zahraje v Lize mistrů, v té jfiguruje i v tomto právě probíhajícím 2019/20. Tento ročník se dohraje v srpnu turnajem nejlepších osmi v portugaském Lisabonu a aktuálně má Manchester City před sebou odvetu ss Realem Madrid, nad kterým v prvním zápase vyhrál 2:1.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalci našli recept na maďarskou obranu až v závěru, Francie porazila…

15.06.2021 23:54 První kolo základních skupin uzavřely dva zápasy skupiny F mistrovství Evropy ve fotbale. V úterý…

Patrik Schick a gól, který ohromil svět. Práskl jsem to tam, vypověděl…

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Český fotbal opět přispěchal s geniálním momentem, který se zapíše do historie evropských…

Slováci po výhře nad Polskem vedou skupinu E. Španělé marně dobývali…

14.06.2021 23:52 Kromě zápasu Česka se Skotskem v rámci skupiny D byly v pondělí na programu v rámci evropského…

Češi vstoupili do Eura výhrou nad Skotskem. Schick ohromil svět krásným…

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Český národní tým dnes vstoupil do o rok odloženého mistrovství Evropy ve fotbale, které se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama