V Británii volají po vyhazovu Sparty z Evropy. Uzavírání stadionu nepomáhá, tvrdí

Zlepšení vztahů českého fotbalu se skotskými Glasgow Rangers je a bude asi hodně dlouho stále v nedohlednu. Zvlášť poté, co některé fotbalové hvězdy minulosti i současnosti ve Velké Británii začínají volat po tom, aby Evropská fotbalová unie UEFA vyhodila pražskou Spartu z evropských soutěží a to kvůli opět domnělému rasismu, kterého se měli podle Skotů dopustit 10 000 dětí od 6 do 14 let, které výhradně sledovali čtvrteční duel na Letné mezi Spartou a Glasgow Rangers. Rasismu se děti měly podle Ostrovanů dopustit tím, že bučeli na hráče hostí Glena Kamaru při každém jeho kontaktu s míčem a prý měly bučet i na další hráče tmavé pleti.

Fotbal, ilustrační fotografie

Například bývalý fotbalista West Hamu a St. Mirrenu Anton Ferdinand je toho názoru, že by měla UEFA proti Spartě zasáhnout tvrdě a přistoupit k tomu, aby letenský klub vyhodili z evropských soutěží. „Čas nadešel! Kde jsi? Nulová tolerance evidentně není to, čeho byste se drželi. Uzavírání stadionů viditelně nefunguje. Vyhoďte je z celé soutěže," napsal směrem k UEFA konkrétně na svém twitterovém účtu.

Pro televizi BN se k aféře vyjádřil i kouč Celtiku, rivala Rangers, Niel Lennon. „Je zcela irelevantní, jestli tam (na Letné) byly děti, nebo ne. Mohli jste vidět na Stevu Gerrardovi, jak je naštvaný, že je (Spartu) nepotrestali, protože na stadion byli lidé vpuštěni. Další věc je, že to byl znovu Glen Kamara, který musel strpět rasistické útoky, jimž musel čelit už před šesti měsíci," uvedl konkrétně Lennon a pokračoval: „Je mi toho kluka líto. Celé je to nechutné."

"Podle mě to není jen skvrna na naší hře, ale na celé společnosti. Ve východní Evropě jde o zcela zásadní problém. UEFA mluví o respektu, ale kde je respekt pro toho kluka, který bojuje za svůj tým?," přidal řečnickou otázku na závěr bývalý severoirský fotbalista.

Bývalý hráč Rangers Boyd: Že se v tomto ohledu spojí Sparta i Slavia je nechutné

K rasistické kauze mezi českým fotbalem a Glasgow Rangers se v sobotu nechal svými názory slyšet i bývalý hráč skotského klubu Kris Boyd. Podle něj je největším důkazem toho, jak je v Česku zakořeněný problém rasismu to, že se proti nařčení ze strany Skotů spojili dva tuzemské pražské kluby, kterými jsou jinak úhlavními rivaly. „Sparta je největším soupeřem Slavie, a přesto jsou fanoušci ochotní dát tohle všechno stranou, stojí bok po boku, pokud jsme o možnost útoku na hráče tmavé pleti. To je obrovské zlo a nemoc. Jediný způsob, jak se toho zbavit, je tyto kluby tvrdě postihnout," uvedl Boyd konkrétně.

Zní to skoro až úsměvně, s vědomím toho, že se Kamary zastala před tím i legenda Celtiku Glasgow Niel Lennon.

„UEFA si musí uvědomit, že jsme ve válce proti rasismu a musí začít kvůli rasismu zakazovat klubům start ve svých soutěžích. Kluby, kde zuří válečně konflikty, nemohly hrát na domácí půdě, případně vůbec v pohárech. Takové řešení bych si představoval i v případě Sparty," nechal se dále slyšet Boyd a dodává tak: „Jediná cesta je vyhodit takový tým z Evropské ligy."

Pro Boyda bylo těžké sledovat to, že se rasismu dopouštěli hlavně děti a to údajně tím, že bučeli na Kamaru. „Byly to ošklivé a nechutné scény, kterých jsme byli svědky. Slyšet 10 tisíc školáků, kteří běžně bučí na hvězdu Strážců Glena Kamaru pokaždé, když se dotkl míče, z toho mi bylo těžko od žaludku. Nikdo se nenarodí jako rasista, tohle musí odněkud přijít. A na příliš mnoha místech je to pořád jakousi uznávanou normou. Vždyť tam bylo malé dítě, které mělo nápis Stojíme za Kúdelou," řekl Boyd s tím, že takové projevy rozhodně nepatří do současného světa.

Vyjádřil se i o prohlášení pražské Sparty k celé kauze, ve které se letenský kulb zastal dětí a ve které vyzvala Rangers, aby přestali české děti urážet. „Ještě znepokojivější bylo prohlášení, které český klub uvedl ve snaze ospravedlnit to, co se stalo ve čtvrtek večer. To, že na tom nevidí nic špatného a myslí si, že Rangers a Kamarův právník Aamer Anwar vidí problém, který podle nich nebyl, je ostudné," uvedl k tomu Boyd.

Po utkání naopak děti za skvělou atmosféru pochválili jak hráči Sparty, tak i jejich trenér Pavel Vrba. „Teď se musí přestat mluvit, ale lidé na nejvyšších místech musí ukázat, proč tady jsou. Je třeba trestat a vyhodit klub. A to na hodně dlouho, aby byl dostatečně odstrašujícím případem pro všechny ostatní," zakončil Boyd.

Duel Slavie s Olomoucí měl dohru. Chuligáni napadli auto funkcionáře Hanáků

28.10.2021 14:13 Středeční dohrávka 3. kola fotbalové Fortuna ligy mezi pražskou Slavií a Olomoucí neskončil…

Klubové vedení ztratilo trpělivost. Po prohře s Vallecanem už Koeman…

28.10.2021 10:17 Slavnému katalánskému velkoklubu FC Barcelona se, jak známo, výsledkově ani výkonnostně poslední…

Rána pro reprezentaci. Závěr kvalifikace odehraje zřejmě bez Schicka, je…

25.10.2021 18:35 Na nedělní bundesligové utkání mezi Leverkusenem a Kolínem nad Rýnem nebude vzpomínat český…

Bývalý fotbalista Patrice Evra přiznal, že byl v dětství sexuálně zneužíván

24.10.2021 11:50 Svého času byl jednou z velkých fotbalových hvězd, především v letech 2006 až 2014, kdy oblékal…

Vrátí se Mourinho do Premier League? Oslovil ho tamní nově nejbohatší klub

23.10.2021 11:18 V souvislosti s posledním vystoupením AS Řím v Evropské konferenční lize, ve kterém ve čtvrtek…

Češi si z Kazaně odváží povinnou výhru nad Bělorusy. Navzdory ne příliš…

11.10.2021 23:58 Pro české fotbalové reprezentanty je úkol pro zbytek kvalifikace na MS 2022 jasný. Po páteční…

Nejen Holeš neletí do Kazaně. Před duelem s Bělorusy Šilhavý povolal další…

09.10.2021 20:25 Trable kouče českého fotbalového národního týmu Jaroslava Šilhavého stále neberou konce. Před…

Bouře na Ostrovech. Anglický klub převzali Saúdové a účastníci Premier…

09.10.2021 18:08 Během tohoto týdne je hlavním tématem anglického fotbalu v těchto dnech ta skutečnost, že účastníka…

Češi bučeli na poklekávající fotbalisty Walesu, všímají si incidentu…

09.10.2021 12:56 Samou chválu si vysloužil za svůj výkon velšský fotbalový národní tým v pátečním kvalifikačním…

Hráče od vakcíny odrazují konspirační teorie, tvrdí fotbalový trenér

09.10.2021 11:19 Trenér anglické reprezentace Gareth Southgate se domnívá, že někteří fotbalisté se nenechávají…

Související:

Právě se děje

reklama