V případě pozitivního testu půjde celý klub do karantény, řekl o restartu ligy Maďar

Restart tuzemských fotbalových profesionálních soutěží poté, co musely v polovině března přerušeny kvůli aktuální pandemii koronaviru, je naplánován Ligovou fotbalovou asociací (LFA) na 25. květen a to na základě scénáře uvolńování vládních opatření, který počítá se sportovními akcemi bez diváků a až se sto lidmi na každé z nich právě na 25. květen. Dosud se zatím nevědělo, jak se bude u fotbalových týmů postupovat v otázce testování na COVID-19 . Nyní epidemiolog Rastislav Maďar, jenž má na starosti koordinační ministerskou skupinu pro uvolňování vládních opatření, uvedl, že jednotliví fotbalisté nebudou muset procházet pravidelným testováním, pokud se ale u některého z nich objeví pozitivní test, půjde daný fotbalový klub do čtrnáctidenní karantény.

Rastislav Maďar
doporučujeme

Zda se restart ligy uskuteční opravdu 25. května, tak to ještě musí schválit ligové grémium, jež je na pořadu dne 12. května. Mělo by se hrát bez diváků, přičemž o dalších opatřeních jednal předseda LFA Dušan Svoboda s ministerstvem zdravotnictví. Z tohoto jednání vyplynulo, že epidemiolog Rastislav Maďar pouzue doporučil pravidelné testování.

Účastníky profesionálních soutěží pak především zajímalo, co se stane, pokud se objeví u některého z hráčů či členů realizačních týmů pozitivní nález. Zda v takovém případě celý tým skončí v karanténě. "Řekli jsme jim, že absolutně žádnou. Samozřejmě se z logiky věci k nim musí přistupovat úplně stejně jako k ostatním občanům této země,"řekl k tomu Maďar a pokračoval: "Proběhne klasické epidemiologické šetření, a kdyby se ukázalo, že je někdo pozitivní, jeho blízké kontakty by na nějakou dobu v karanténě skončily."

Podle Maďara by mohly fotbalové kluby v tomto ohledu zavést takový systém, jakým disponují tuzemské nemocnice. "Mají určené týmy, které se vzájemně nepotkávají. Něco podobného lze aplikovat ve fotbalovém klubu ve smyslu, že máte minimálně dva hráče na jednu pozici a bylo by dobré, kdyby se potkávali co nejméně," řekl Maďar.

Jak upozornil předseda LFA Dušan Svoboda, o následcích v případě, že se objeví u některého z aktérů pozitivní test, bude chtít ještě s ministerstvem zdravotnictví jednat. "Je to poslední a nejklíčovější otázka. Předpokládáme, že budeme testovat 1300 až 1500 lidí, a to je tak velký vzorek, že tam může dojít k záchytu. Plošné karantény pro celé týmy by byly velká komplikace, takže hledáme kompromis, který by neohrozil odehrání zápasů," řekl Svoboda.

Připomeňme, že tuzemská nejvyšší fotbalová soutěž byla přerušena v době, kdy ligovou tabulku vede Slavia o osm bodů před druhou Plzní a poté, co bylo odehráno dosud 24 kol základní části. Z ní tedy tak zbývá odehrát posledních šest kol a následovat by pak měla nadstavba, tedy boj o titutl, o záchranu a baráž.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AC Milán se bude muset v boji o Evropskou ligu obejít bez hvězdy.…

24.09.2020 17:02 V rámci 3. předkola Evropské ligy se ve čtvrtek večer nepředstaví pouze čeští zástupci z Plzně a…

Hvězdný fotbalista Suárez je podezřelý, že podváděl při zkoušce z italštiny

22.09.2020 15:17 Italské úřady mají podezření, že hvězdný uruguayský fotbalista Luis Suárez minulý týden podváděl…

Teplický Kučera oslabil svůj tým rapem. Před zápasem vystoupil v pražském…

19.09.2020 12:40 Fotbalové Teplice byly od počátku páteční předehrávky v pražském Edenu jasným papírovým outsiderem,…

Expert O2 TV sport ve studiu v přímém přenosu zkolaboval. Svěcený pohotově…

18.09.2020 21:50 Kritická situace se v pražském Edenu odehrála v pátek večer ještě před začátkem předehrávky 4. kola…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama