Ve fotbale se bude moct kvůli koronaviru střídat až pětkrát za zápas, rozhodla FIFA

To, o čem se v předešlých dnech pouze hovořilo, se nyní stává skutečností. Dočasně, což znamená do konce letošního kalendářního roku 2020, bude možné až pětkrát střídat za zápas. Jak známo, dosiud mohl jeden tým za zápas tstřídat třikrát za zápas, přičemž navíc se mohlo jednou ještě střídat v případných prodlouženích. Nyní to tedy bude tak, že čtyřikrát se bude moct střídat v základní hrací době a v případném prodloužení zůstane u jednoho střídání. Důvodem je očekávaný nabitý kalendář kvůli přerušené aktuální sezóně kvůli pandemii koronaviru.

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Tato revoluční změna, o které v pátek rozhodla Mezinárodní fotbalová federace FIFA, však nemusí být využit ve šech světových fotbalových soutěží. Záleží na každém organizátorovi dané soutěže, zda tuto možnost vyššího počtu střídání využije či nikoli.

Protože se tedy očekává v následujících měsících nabitější fotbalový kalendář než kdykoli předtím, kvůli velkému vytížení fotbalistů se tak tedy FIFA k tomuto kroku rozhodla. Aby se pak kvůli této změně nenatahoval čas jednotlivých zápasů, jsou pro jednotlivá střídání určena tři tzv. "okna" plus pauza mezi poločasy.

Zda bude tato dočasná změna pravidel platit i delší dobu, o tom v následujících měsích rozhodnou nejen FIFA, ale i Mezinárodní pravoidlová komise IFAB.

Jak známo, od poloviny března je kvůli pandemii koronaviru pozastavena většina fotbalových soutěží po celém světě. Nyní se ví, že první fotbalovou soutěží, která se znovu rozjede, bude 16. května německá Bundesliga a aby tam mohli využívat onu novinku v pravidlech, musí o tom rozhodnout ještě tamní kluby. Toto rozhodnutí ale bude pouze formální, neboť se s největší pravděpodobností v Německu pětkrát za zápas střídat bude.

Kromě pravidla o střídání pak FIFA rozhodla i o dočasném nepoužívání sstému videorozhodčího VAR v zemích, ve kterých se používá a to kvůli vládním restrikcím proti šíření koronaviru. Tato novinka se tedy může týkat i Česka, ale stejně jako v prvním případě, tak i v tomto platí, že je na rozhodnutí každé soutěže, zda této možnosti využije.

V případě, že se soutěže rozhodnou systém VAR i nadále používat, musí být tento systém provozován v plném rozsahu, tedy i včetně videoasistentů.

Témata: Fotbal | FIFA | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AC Milán se bude muset v boji o Evropskou ligu obejít bez hvězdy.…

24.09.2020 17:02 V rámci 3. předkola Evropské ligy se ve čtvrtek večer nepředstaví pouze čeští zástupci z Plzně a…

Hvězdný fotbalista Suárez je podezřelý, že podváděl při zkoušce z italštiny

22.09.2020 15:17 Italské úřady mají podezření, že hvězdný uruguayský fotbalista Luis Suárez minulý týden podváděl…

Teplický Kučera oslabil svůj tým rapem. Před zápasem vystoupil v pražském…

19.09.2020 12:40 Fotbalové Teplice byly od počátku páteční předehrávky v pražském Edenu jasným papírovým outsiderem,…

Expert O2 TV sport ve studiu v přímém přenosu zkolaboval. Svěcený pohotově…

18.09.2020 21:50 Kritická situace se v pražském Edenu odehrála v pátek večer ještě před začátkem předehrávky 4. kola…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama