Výjimka pro fotbalovou ligu? Hniličkova agentura projedná s vládou její dřívější start

Po jednání vlády byl v úterý zveřejněn pětifázový scénář postupného uvolňování vládních opatření, jež byly zavedeny kvůli tomu, aby se nešířil koronavirus. Z tohoto vládního scénáře vyplývá, že sportovní akce s maximálním počtem 50 zúčastněných osob budou moct začít nejdříve 8. června, což, jak uvedl sám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se týká i profesionálních fotbalových soutěží, které se ale budou muset do konce tétos sezóny obejít bez diváků. Fotbalová liga by ale nejraději začala ještě o něco dříve než 8. června. Národní sportovní agentura v čele s Milanem Hniličkou tak právě možný dřívější start soutěže projedná s vládou.

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

Je to právě Národní sportovní agentura (NSA), která nově přebírá postupně od ministerstva školství agendu státní politiky ve sportu a proto tak zrovna ona bude s vládou řešit situaci ve fotbale. Mimochodem, o budoucnosti českých fotbalových soutěží v těchto dnech NSA jednala s jejich zřizovatelem Ligovou fotbalovou asociací, konkrétně s jejím šéfem Dušanem Svobodou. "Určitě o tom budeme s vládou jednat. V současné době probíhají diskuse s předsedou LFA Dušanem Svobodu. Máme signály, že některé evropské ligy by měly začít v řádu týdnů bez diváků, takže si dokážu představit podobný model i v České republice. Vše ale bude záležet na aktuální bezpečnostní situaci," řekl mluvčí agentury Jakub Večerka.

Připomeňme, že tuzermské dvě nejvyšší profesionální fotbalové soutěže jsou pozastaveny již od poloviny března, kdy váda sáhla k opatřením proti šíření koronaviru. Od příštího pondělí už ale mohou začít profesionální fotbalisté začít s trénováním, i když ve skupinách za dodržení hygienických opatření a dvoumetrových rozestupů. Zápasy by se ale měly hrát, jak už bylo výše řečeno, nejdříve až 8. června. Pokud se nerozhodne o dřívějším restartu soutěží, budou tak fotbalisté trénovat sedm týdnů.

"Myslel jsem si, že by se mohlo začít hrát kolem 15. května, to jsem viděl jako reálné, že by to mohlo jít (dohrát). Někdo mi říkal, že hraniční je začít 30. května. Samozřejmě se to může změnit, kéž by to rychle ustupovalo a mohlo se hrát dřív. Ale 8. června je hraniční. Nesmí se nic stát, pokud by nějaký mančaft šel do karantény, což se snad nestane, tak se to stejně nemůže dohrát," nastiňuje kouč Jablonce Petr Rada černé scénáře.

Dohrát tuzemské soutěže by šlo i tehdy, pokud by se začaly hrát i 8. června, ovšem nestihly by se do konce června, jak usiloval z počátku šéf LFA Dušan Svoboda. Nic by se ale nstalo, kdyby se souotěže dohrály až v červenci, neboť jak Evropská fotbalová unie UEFA, tak Mezinárodní fotbalová federace FIFA jsou pro prodloužení sezóny 2019/20 až do července, neboť srpen by pak byl určen pouze předkolům evropských fotbalových pohárů.

Přestože vláda ustanovila, že by se mohly sportovní akce konat maximálně s 50 zúčastněnými osobami, fotbal by v tomto ohledu mohl dostat výjimku, neboť v takovém případě by se žádný zápas konat nemohl. "Pokud vše půjde dobře, tak si myslím, že je reálné, aby se od 8. června mohly začít zápasy bez diváků hrát. Budeme mít nějakou toleranci určitého počtu osob v rámci těchto akcí, jsou tam samozřejmě trenéři a další," sdělil ministr Vojtěch.

Dodejme, že česká nejvyšší fotbalová soutěž se přerušila v době, kdy vede ligu Slavia osm bodů před druhou Plzní. K tomu, aby se liga dohrála, je zapotřebí odehrát nejen posledních šest kol základní části,, ale ještě následnou nadstavbu a baráž.

Češi jdou v osmifinále Eura na Nizozemce. Rozhodly o tom výsledky ve…

23.06.2021 20:37 Česká fotbalová reprezentace po středečních zápasech skupiny E už vědí koho na letošním mistrovství…

Sterling otevřel skóre hlavičkou. Anglie si vedení 1:0 v duelu s Českem…

22.06.2021 22:53 Aktualizováno V úterý večer má na programu česká fotbalová reprezentace pod vedením kouče Jaroslava Šilhavého…

Na Čechy bez Mounta a Chilwella. Kvůli kontaktu s nakaženým musejí do…

22.06.2021 19:31 Do úterního večerního duelu s Českou republikou, který uzavře pro oba týmy jejich působení ve…

Dánové zažili večer snů. Nad Ruskem vyhráli a k postupu jim pomohli i…

21.06.2021 23:54 Fotbalisté Dánska zažili večer, na který jen tak nezapomenou. V zaplněné kodaňské aréně totiž…

Rakousko poprvé na ME postoupilo ze skupiny, Nizozemci potvrdili roli…

21.06.2021 21:08 Hned dvě skupiny na letošním evropském šampionátu se dohrávají v pondělí. Jako první se od 18:00…

Bude mít majitel Sparty vliv na rivala Pražanů? Křetínský hodlá vstoupit…

20.06.2021 11:53 K zajímavému kroku se schyluje v tuzemském fotbalovém zákulisí, který by mohl ještě víc proti sobě…

Španělé opět nepřesvědčili a opět remizovali. Tentokrát s Poláky 1:1

19.06.2021 23:49 Ani ve druhém kole základních skupin se Španělé nedočkali pvní výhry a tudíž tř bodů za ni. Poté,…

Maďaři doma obrali o body mistry světa Francouze, Němci ve šlágru porazili…

19.06.2021 20:45 Letošní fotbalové mistrovství Evropy se v sobotu dočkalo jednak prvního velkého překvapení a jednak…

Anglické legendy se zlobí. Lovrenův zákrok proti Schickovi penaltový nebyl

19.06.2021 13:03 Na Britských ostrovech vzbudila ohlas penalta, která byla v zápase Česka proti Chorvatsku nařízena…

V derby ostrovních rivalů gól nepadl. Švédové díky penaltě vyhráli duel se…

18.06.2021 23:08 Kromě duelu českých fotbalistů s Chorvatskem se v rámci skupiny D v pátek odehrál i očekávaný duel…

Související:

Právě se děje