Výjimka pro fotbalovou ligu? Hniličkova agentura projedná s vládou její dřívější start

Po jednání vlády byl v úterý zveřejněn pětifázový scénář postupného uvolňování vládních opatření, jež byly zavedeny kvůli tomu, aby se nešířil koronavirus. Z tohoto vládního scénáře vyplývá, že sportovní akce s maximálním počtem 50 zúčastněných osob budou moct začít nejdříve 8. června, což, jak uvedl sám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se týká i profesionálních fotbalových soutěží, které se ale budou muset do konce tétos sezóny obejít bez diváků. Fotbalová liga by ale nejraději začala ještě o něco dříve než 8. června. Národní sportovní agentura v čele s Milanem Hniličkou tak právě možný dřívější start soutěže projedná s vládou.

Přidejte svůj názor

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.
doporučujeme

Je to právě Národní sportovní agentura (NSA), která nově přebírá postupně od ministerstva školství agendu státní politiky ve sportu a proto tak zrovna ona bude s vládou řešit situaci ve fotbale. Mimochodem, o budoucnosti českých fotbalových soutěží v těchto dnech NSA jednala s jejich zřizovatelem Ligovou fotbalovou asociací, konkrétně s jejím šéfem Dušanem Svobodou. "Určitě o tom budeme s vládou jednat. V současné době probíhají diskuse s předsedou LFA Dušanem Svobodu. Máme signály, že některé evropské ligy by měly začít v řádu týdnů bez diváků, takže si dokážu představit podobný model i v České republice. Vše ale bude záležet na aktuální bezpečnostní situaci," řekl mluvčí agentury Jakub Večerka.

Připomeňme, že tuzermské dvě nejvyšší profesionální fotbalové soutěže jsou pozastaveny již od poloviny března, kdy váda sáhla k opatřením proti šíření koronaviru. Od příštího pondělí už ale mohou začít profesionální fotbalisté začít s trénováním, i když ve skupinách za dodržení hygienických opatření a dvoumetrových rozestupů. Zápasy by se ale měly hrát, jak už bylo výše řečeno, nejdříve až 8. června. Pokud se nerozhodne o dřívějším restartu soutěží, budou tak fotbalisté trénovat sedm týdnů.

"Myslel jsem si, že by se mohlo začít hrát kolem 15. května, to jsem viděl jako reálné, že by to mohlo jít (dohrát). Někdo mi říkal, že hraniční je začít 30. května. Samozřejmě se to může změnit, kéž by to rychle ustupovalo a mohlo se hrát dřív. Ale 8. června je hraniční. Nesmí se nic stát, pokud by nějaký mančaft šel do karantény, což se snad nestane, tak se to stejně nemůže dohrát," nastiňuje kouč Jablonce Petr Rada černé scénáře.

Dohrát tuzemské soutěže by šlo i tehdy, pokud by se začaly hrát i 8. června, ovšem nestihly by se do konce června, jak usiloval z počátku šéf LFA Dušan Svoboda. Nic by se ale nstalo, kdyby se souotěže dohrály až v červenci, neboť jak Evropská fotbalová unie UEFA, tak Mezinárodní fotbalová federace FIFA jsou pro prodloužení sezóny 2019/20 až do července, neboť srpen by pak byl určen pouze předkolům evropských fotbalových pohárů.

Přestože vláda ustanovila, že by se mohly sportovní akce konat maximálně s 50 zúčastněnými osobami, fotbal by v tomto ohledu mohl dostat výjimku, neboť v takovém případě by se žádný zápas konat nemohl. "Pokud vše půjde dobře, tak si myslím, že je reálné, aby se od 8. června mohly začít zápasy bez diváků hrát. Budeme mít nějakou toleranci určitého počtu osob v rámci těchto akcí, jsou tam samozřejmě trenéři a další," sdělil ministr Vojtěch.

Dodejme, že česká nejvyšší fotbalová soutěž se přerušila v době, kdy vede ligu Slavia osm bodů před druhou Plzní. K tomu, aby se liga dohrála, je zapotřebí odehrát nejen posledních šest kol základní části,, ale ještě následnou nadstavbu a baráž.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po Bundeslize se rozjede další elitní fotbalová liga. Od 8. června začne…

23.05.2020 16:02 I ve Španělsku už vědí, jak dlouho se mají těšit na restart jejich nejvyšší fotbalové soutěže.…

Schváleno. Saúdskoarabský korunní princ může vstoupit do Premier League

22.05.2020 18:44 Možnost prodeje anglického klubu Newcastlu United investiční skupině PIF, která je v držení…

Restart ligy v ohrožení? Po Mladé Boleslavi je pozitivně testovaný na…

19.05.2020 19:08 V sobotu 23. května má začít dohrávkou Teplice vs. Liberec dlouho očekávaný restart české Fortuna…

Přijde Sparta o svého kanonýra? O Tetteha mají zájem v Turecku a nejen o…

18.05.2020 21:37 Jen krátce před restartem ligy řeší pražskká Spata hned několik nově zraněných hráčů včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy