Z vyšetřovacích spisů vyplývá, jak Berbr úkoloval šéfa rozhodčích Chovance

Jozef Chovanec byl bez pochyby skvělý fotbalista, trenér se zkušenostmi, ovšem jako funkcionář, jenž měl na starosti rozhodčí v českém profesionálním fotbale, podle všeho selhal na celé čáře. Jak totiž vyplývá z vyšetřovacích spisů týkající se kauzy kolem již bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra, jenž byl kvůli údajné zpronevěře a korupci zatčen policií loni v říjnu, právě Berbr ovládal prostřednictvím osoby Jozefa Chovance komisi rozhodčích. Alespoň s takovou infomací přišly v těchto dnech Seznam Zprávy.

Fotbal, ilustrační fotografie

Právě redaktoři tohoto serveru měli možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu, s nímž pracují kriminalisté a jenž nese název "akce Šváb". Právě v těchto dokumentech jsou k dispozixi i přepisy odposlechů a textových zpráv mezi Romanem Berbrem a Jozefem Chovancem, tehdejším šéfem komise rozhodčích.

Legendární fotbalista měl být tím, koho si měl Berbr podle krminalistů ovinout kolem prstů a vodit ho tak, jak si sám přeje. "Berbr psal Chovancovi, co kde má říkat, kdo budou členové jeho komise, kdo pomocní odborníci komise, s kým se má stýkat či mu psal scénáře, jak má jednat. Zároveň mu předával pokyny, že nesmí nikde sdělit, že se stýká s Romanem Berbrem," poznamenal si jeden z vyšetřovatelů ve spisu.

Vyšetřovací spis podle všeho nabzí velmi zajímavé čtení především tehdy, kdy cituje hovory mezi Berbrem a Chovancem. "Josef, když už si ten Hrubeš a Příhoda včera udělali ze všech pr**l, tak mám nápad. Co kolo, to prů**r s videorozhodčíma. Dej mě v po návrh na odvolání Hrubeše, stejně ho má připravené Filípek a já ho v ut na VV odvolám. Řízněte do toho, stejně tvůj nikdy nebude," měl 1. září 2018 úkolovat například Berbr již bývalou hlavu mužů s píšťalkou. Ve zprávých se píše o Josefovi, i když se Chovancovo křestní jméno píše Jozef. PO pak znamená "pondělí", UT "úterý" a VV "výkonný výbor". Na tento Berbrův úkol měl Chovanec podle spisu odpvědět: "Ahoj to je dobrý nápad.. Jsem v Liberci na zápase s Ostravou."

Tento hovor měl pokračovat následujícími Berbrovými slovy: "D je taky pro a v po vydá Dukla něco na veřejnost a Šádek je podporuje…s*al bych na něj, nikdy již nebude náš." Písmenem D má být označena partnerka Romana Berbra Dagmar Damková, která byla tehdy mimo jiné členkou výkonného výboru.

Zasaďme do kontextu, že tento hovor se měl týkat ligového duelu mezi Spartou a Duklou, který skončil 2:0 pro letenské, přičemž v duelu sudí Pechanec nenařídil penaltu po ruce sparťanského Martina Frýdka. Po tomto utkání pak měl být sudí Příhoda sedící tehdy u videa zkritizován za to, že nedodal hlavnímu sudímu dostečně průkazné záběry.

Je s podivem, že právě Berbr takto úkoloval Chovance, přestože k tomu ze své pozice neměl žádnou kompetenci. Stejně tak nebylo v jeho kompetenci řešit odvolání Romana Hrubeše, jenž stál za videosystémem VAR v českém fotbale.

Berbr napsal Chovancovi i řeč, navrhoval také rozhodčí do jednotlivých zápasů

A není to jediná věc, nad kterou by měl při pohledu do vyšetřovacího spisu nejedenn fotbalový fanoušek kroutit hlavou. Berbr měl připravit i řeč Jozefa Chovance členům výkoného výboru, které tak přesvědčoval k tomu, aby ho zvollili do čela komise rozhodčích. "Jednání na VV: 1. Mam chuť to dělat - oslovil mě předseda 2. Chci přinést klid mezi rozhodčí a kluby 3. Řídit spíše managersky - obklopit se odborníky 4. Chci zlepšit postavení rozh (R) na mezinárodní scéně 5. Chci spolupracovat s nižšími složkami - Cechy + Morava (je úbytek R)," napsal Chovancovi Berbr a poslušný Chovanec to takto členům výkonného výboru nekonec i řekl.

Tyto notičky pak pokračovaly následovně: "6. Vytvořit mezi R dobrou pohodu. Do zvolení nepouštět žádná jména, kdyby někdo dotaz, skočím do toho a zastavím to. Po zvolení požádej cca o hodinu času - že jsi zatím při různých jednáních nikomu nic neslíbil, že to potřebuješ obvolat. Já do toho skočím a budu tě chtít na krátké jednání s předsedou a Zlámalem (jen Zlámal vše vybleje pak-počítej s tím)." Dodejme, že Zlámal byl tehdejším moravským místopředsedou.

Chovanec dostal od Berbra i úkol, jak se má zachovat po svém zvolení do funkce. Jak měl nerýsovana setkání, kterého se zúčastnil on, tehdejší předseda FAČR Malík, Berbr a Zlámal. "Tam se tě zeptam, jaké máš jména a co by měli dělat - to co odpovíš, pak musí být stejné za hodinu, až budeš předkládat komisy 1. Chci místopředsedu, odborníka na R - s mezinárodní historií - Martin Wilczek 2. Chci odborníka, který povede delegáty - současný ligový delegát - Pavel Mareš 3. Chci odborníka na přestupky a video - specialistu - Romana Hrubeše," napsal mu konkrétně.

Úkolování zdárně pokračovalo: "4. Chci, aby sekretářem byl Patrik Filípek - zaměstnanec Reefere departmentu FAČRu. 5. Chci, spolupracovat a chtěl bych, aby občas přišla do KR - Dagmar Damková a to z důvodů mezinárodních rozhodčích 6. Chci, aby do KR pravidelně docházel jako šéf vzdělávání a šéf konvence UEFA - Miroslav Liba."

Co se týe osby Miroslava Liby, tak ten byl tehdejším členem výkonného výboru. Nemůže pak nikoho pochopitelně překvapit, že to všechno dopadlo nakonec naprosto přesně tak, jak si to Berbr nalinkoval. A úkoly k povolebnímu jednání pokračovaly: "7. Chci od vás dnes, aby jste vzali na vědomí listinu hlavních R, listinu AR a listinu delegátů 8. Tyhle lidi jsem si vybral a chtěl bych, aby jste mě žádné jiné do KR nepodsouvali, takto bych chtěl začít. My s tím nahoře budeme souhlasit, ty pak půjdeš za Tulingrem a Filípkem, oni tě dají listiny R a pak pípneš, žes připraven a to samé řekneš na VV. Klidně si to nech napsané, jen prosím, dodržme postup, jinak nám vznikne víš kvůli komu chaos. Citlivý dotaz může být na nasazování R na utkání - tvoje odpověď… chci to již i kvůli sobě a možnému spolčování se Spartou, stejně jako je to na UEFA, reefere department dá návrh do KR a KR shálí, nebo udělá změnu."

Z toho všeho vyplývá, že Berbr měl, co se týče tehdejší komise rozhodčích, všechno ošefované. Kryl Chovance i tím, aby na veřejnosti spojován  přííliš s pražskou Spartou, ve které před tím působil jako hráč, trenér i funkcionář.

Berbr s Chovancem byli v kontaktu i po zápasech Plzně s Libercem (4:1 pro Plzeň) či Slavie s Teplicemi (3:0 pro Slavii). Tehdy druhý muž českého fotbalu zasahoval do nasazování rozhodčích do jednotlivých zápasů. V přrvně zmiňovaném duelu sudí Proske měl udělit červenou kartu plzeňskému Romanu Hubníkovi, ale ten ji nakonec nedostal. vyloučen byl naopak na druhé straně Baluta za protesty. Duel Slavie s Teplicemi měl pak coby sudíí na starost Pechanec, jenž měl za bezbrankového stavu nařídit prapodivnou penaltu pro sešívané.

"Nehrotte tu situaci s Pechancem a Proskem…jen zitra normalne pojmenovat a tot vse…mame narodak, na tohle se**m, yes!!??" měl psát tehdy konkrétně Berbr Chovancovi. Ten měl pak odpolvědět: "OK, rozumím."

Výsledek? Zatímco sudí Proske dostal stop na čtyři zápasy, Pechanec vyvázl bez trestu.

Jak pak také zmiňují redaktoři Seznam Zpráv, v inkriminovaných sezónách pak měl Roman Berbr nejen tak ledajaké vztahy jak s Viktorií Plzeň, tak i s pražskou Slavií.

Předpověď počasí na příští víkend: Oteplení z průběhu týdne by mělo vydržet

23.01.2022 06:30 Probíhající víkend ještě neskončil, díky meteorologům už ale mohou lidé vyhlížet i ten poslední…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Britové obvinili Kreml ze snahy dosadit na Ukrajině proruského vůdce

23.01.2022 11:03 Britské ministerstvo zahraničí obvinilo Kreml ze snahy dosadit do vedení Ukrajiny proruského vůdce.…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

Kauza slávisty Kúdely se bude v Lausanne řešit až v dubnu. Kvůli koronaviru

19.01.2022 17:16 Tento pátek měla Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) ve švýcarském Lausanne začít řešit fotbalovou…

O sparťanského talenta Hložka se zajímají německé velkokluby. O slávistu…

18.01.2022 20:09 Obě pražské "S", tedy Sparta i Slavia, by mohla o tomto zimním přestupovém okně přijít o své opory.…

Lewandowski vyhlášen nejlepším fotbalistou FIFA. Schick se svým gólem z…

17.01.2022 22:39 V pondělí byly ve švýcarském Curychu vyhlášeny výsledky ankety o nejlepšího fotbalistu Mezinárodní…

Ani Sparta, ani Slavia. Útočník Bassey míří za rekordní sumu z jihu Čech…

17.01.2022 21:46 Svými výkony zaujal během podzimní ligové části kdekoho v české fotbalové kotlině. A jak vidno,…

Schick uspěl u fanoušků a odborníků. V Bundeslize byl lepší než Lewandowski

13.01.2022 20:44 Český fotbalový reprezentační útočník Patrik Schick nadále udivuje fotbalovou veřejnost a připsal…

Novinky ve fotbalové Spartě: Vrba až do léta 2023 a Vindheim míří do…

10.01.2022 21:05 Pondělní den přinesl hned dvě novinky v pražské Spartě. Jednak je jasné, že kouč Pavel Vrba bude…

Kanonýr Schick zatím dres měnit nehodlá. S Leverkusem chce hrát v Lize…

09.01.2022 19:52 Protože český fotbalový útočník Patrik Schick zápas co zápas v německé Bundeslize stále jen…

Slavia prodala Kuchtu do Ruska a dostala za to balík. Pak ohlásila dvě…

05.01.2022 19:48 Fotbalová Slavia si bude muset od jara obejt bez služeb svého nejlepšího kanonýra Jana Kuchty. Toho…

Bývalý šéf polského svazu Listkiewicz doporučuje, aby Poláky vedl…

04.01.2022 21:10 Dost možná bude fotbalová Slavia během zimní pauzy shánět nejen posily do kádru, ale i na lavičku.…

Dal rozhovor bez vědomí klubu. V Chelsea tak Lukakua čeká pohovor s…

03.01.2022 19:58 V posledním nedělním ligovém zápase londýnské Chelsea za tento klub nenastoupil Romelu Lukaku.…

Související:

Právě se děje

reklama