Konec nekalým praktikám hokejových agentů? ČSLH zavádí speciální certifikát

Praha - Český svaz ledního hokeje (ČSLH) chce omezit nekalé praktiky agentů působící v tuzemském hokeji a proto tak nyní ve spolupráci s Trancparency International a iniciativou Loveckorupcniku.cz přichází se speciálním certifikátem od kterého si slibuje eliminacci nekale pracujících agentů. Ti využívali mnohdy neznalost hráčů a jejich rodičů a už tak tedy byly zaznamenáno desítky případů, kdy došlo k poškození ze strany agentů. "Škody přesahují celkem milion korun. Jde především o nevýhodné smlouvy pro mladé hráče. Rodiče jsou pak mnohdy odkázáni na civilní soudy," uvedl k problémům kolem hokejových agentů Jan Hanák, projektový manažer iniciativy Loveckorupcniku.cz

Přidejte svůj názor

Hokej, ilustrační foto
doporučujeme

Cílem speciální certifikace, kterou bude udělovat výkonný výbor ČSLH, je především zprůhlednit prostředí hlavně v nižších tuzemských hokejových soutěží. Zmiňovaný certifikát mohou získat jak právnické osoby za roční poplatek 10 000 korun, tak fyzické osoby za polovičku. Získat ho však můžou jen ti, kteří budou diponovat bezúhonností a také ti, ktteří budou registrováni v souladu s českým právním řádem.

Ten, kdo tak bude chtít získat tento speciální certifikát, má tak tedy za úkol kromě žádosti o certifikát předložit výpis z obchodního rejstříku, čestné prohlášení bez úhonnosti a podepsaný kodex etického chování. Nakonec toho všeho je nutné zaplacení poplatku. Certifikát sice není pro osoby, které provozují zprostředkovatelskou činnost, povinný, nicméně je pak agent s takovýmto certifikátem důvěryhodnější a bude mít tak tedy mezi tuzemskými agenty silnou pozici. "Pro hráče, kluby a rodiče by měl být důležitým signálem, že spolupracují se subjektem, který splňuje základní právní, odborné a etické požadavky profese. Při výběru zprostředkovatele by k tomu určitě měli přihlížet," uvedl k novince samotný prezidnt ČSLH a vedle toho také právník Tomáš Král.

K novince se vyjádřil i ředitel extraligy Josef Řezníček: "Vzhledem k naší právní úpravě může aktuálně dělat agenta v podstatě každý právník z ulice, když to řeknu takhle. Není snadné se v tom orientovat. Chceme tuto oblast zlepšit." Dodal také, že na webu ČSLH nebude jméno agenta a certifikát s ním spojený věčně. "Když se k nám dostane nějaká stížnost, budeme ji řešit. Existují tam i sankce, které mají tři stupně - napomenutí, pozastavení platnosti certifikátu a případně jeho odebrání. I z tohoto důvodu, že chceme mít vždy aktualizovaný přehled, se poplatek platí ročně."

Povinná registrace agentů, tak jak je tomu třeba v ruské Kontinentální lize či ve skandinávských soutěžích, tuzemský svaz zatím nechystá. "Co vzniká teď, chceme posléze rozvíjet, ale tohle je nejsnadnější krok. Dokážu si představit, že nebude vůbec zapotřebí posouvat se k povinné registraci. Teď potřebujeme především nasbírat nějaké zkušenosti s tímto opatřením a zjistit, jestli se nám podaří eliminovat ty podvodné agenty," řekl Řezníček.

Certifikát vítá i hráčský agent Jiří Hamal ze společnosti Global Management Group. "Čteme různě o tom, že v hokeji působí i agenti, kteří jsou označovaní jako gangsteři a banditi, ale díky certifikátu, který svaz připravil, by měl být trh mnohem čistší a transparentní. Všichni, co se tím skutečně zabývají, na tom budou pouze profitovat," uvedl Hamal.

Na novince se podílela i Trancaparency International. Její právnička Sylvie Kloboučková řekla následující: "V Transparency International jsme s ostatními právníky sestavili sedmero rad, které mají pomoci hráčům i rodičům se lépe orientovat. Základem je zajistit si o agentovi maximální rozsah informací, k čemuž má pomoci právě certifikát pro hráčské zprostředkovatele."

Jan Hanák, zakladatel a projektový manažer iniciativy Loveckorupcniku.cz, poukazuje na chování některých agentů, což mimo jiné označil za největší problém po dobu spolupráce této iniciativy s ČSLH. Dokonce neváhal přirovnat chování některých agentů ke známým "šmejdům". Říká však, že se to týká pouze jednoho až dvou procent agentů.

Loading...
Témata: Hokej ČR | hokej
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Problém hokejového svazu. V předvečer začátku soutěže mu soud odložil…

05.09.2019 18:33 Pouhý den před startem nejvyšší české hokejové juniorské soutěže Městský soud v Praze rozhodl o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama