Zase to samé, už dvanáct let. A správnou cestu zřejmě nikdo nezná

Poslední čtvrtfinále zvládli v roce 2005. Před dvanácti lety se také zrodil poslední úspěch, dvacítka tehdy brala bronz. Od té doby nic. Deset prohraných čtvrtfinále, dvakrát boj o udržení. Jak dlouho chce ještě česká juniorka čekat?

Česká dvacítka na MS v Kanadě 2016.
doporučujeme

Tucet neúspěšných šampionátů v řadě. Jistě, to jedno vítězné čtvrtfinále jednou přijde. Hned za rok, možná za deset let, ale přijde. Ostatně, teď byli čeští mladíci blízko, s Kanadou sehráli perfektní utkání. A až první zápas play off reprezentace opravdu zvládne, bude všude zase česká dvacítka za hrdiny. K čemu to ale je? Potíž je jinde. V koncentraci, v přístupu. Vlastně ve všem dalším.

Že český hokej nestíhá světové špičce, to je věc dávno známá a bohužel jasná i v seniorské reprezentaci. Pokud ale nominovaní hráči nechají na hřišti vše a vyždímají se ze všech sil, prohru rozumný fanoušek unese. I ve včerejším zápase s Kanadou tomu tak bylo. I když...

První obdržený gól, budiž. Špatná přihrávka se dá v juniorském hokeji odpustit. Druhá branka? Úplně zbytečná. Český centr Michael Špaček položil hůl na led při buly a to i přesto, že neměl všechny hráče stoprocentně připravené na hru. Chyby soupeř využil střelou hned z vhazování. Chvíle to byla jedna z klíčových, Kanada šla poprvé do vedení a příznivý stav většinou už nepouští. Že centr položí hůl na led a je připraven až tehdy, kdy to vidí u svých spoluhráčů, to se učí v mladším dorostu. Hloupý a jednoduchý gól, který de facto rozhodl.

Češi pak sice srovnali, ale Kanada hned v zápětí udeřila a zápas už si pohlídala. Dvacítka po utkání byla právem zklamaná. Za takový výkon zaslouží uznání. A také ho má, byla důstojným soupeřem a padla se ctí. Ale vymlouvat se na rozhodčí jako v případě útočníka Tomáše Šoustala, to je slabomyslnost, které by se měl nadějný hokejista vyhnout. V současné pozici českého hokeje by bylo lepší říct jasně: ,,Teď jsme na úrovní Švýcarska, Dánska a dalších, kdysi hokejových trpaslíků. Musíme tvrdě pracovat a doufat, že se mezi elitu jednou zase vrátíme." 

Jaké cesty vedou k tomu, aby byl i ten seniorský tým zase konkurenceschopný, to už je věc jiná. Někdy se však zdá, že tu cestu vlastně nikdo ani pořádně nezná.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kanada vyhrála mistrovství světa v hokeji. Finsko porazila v prodloužení

07.06.2021 07:54 Aktualizováno I v lotyšské Rize se stejně jako při posledním světovém šampionátu v hokeji na Slovensku před dvěma…

Američané rozstříleli Němce 6:1. Z MS si odnáší za posledních osm let…

06.06.2021 20:27 Aktualizováno Před nedělním večerním finálovým vrcholem mezi Kanadou a Finskem se v lotyšské Rize odehrálo…

Po dvou letech opět stejné finále. S Kanadou se v něm utkají Finové, kteří…

06.06.2021 08:41 Reprízu finále posledního mistrovství světa z roku 2019 bude k vidění i v roce 2021 v lotyšské Rize…

Mangiapane hrdinou Kanady. Díky němu se po počátečním trápení na turnaji…

05.06.2021 16:27 V sobotu jsou na programu letošního světového šampionátu semifinálové zápasy. Jako první se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama