Trápící se Pardubice mají nového kouče. Místo Rohlíka má klub zachraňovat Holaň

Pardubice - Tradiční tuzemský hokejový klub neprožívá v posledních dnech zrovna nejšťastnější období ve své historii. Aktuálně se totiž nachází na poslední příčce ligové tabulky a klub není v pohodě ani co se financí týče. Proto bylo na začátku tohoto roku rozhodnuto o tom, že se většinovým vlastníkem tohoto účastníka české nejvyšší hokejové soutěže stalo samo město. Nyní valná hromada akcionářů klubu, která se uskutečnila v pondělí, jmenovala jednak nového generálního manažera a zároveň předsedu představenstva Dušana Salfického, bývalého gólmana Pardubic, a také jednak nového kouče, kterým se stává Miloš Holaň, jenž tak tedy nahrazuje dosavadního trenéra Pavla Rohlíka.

Hokej, ilustrační foto
doporučujeme

Společně s Pavlem Rohlíkem ukončil své působení na parubické lavičce i Rohlíkův dosavadní asistent Michal Mikeska. Novému lodivodovi Východočechů, pětačtyřicetiletému stratégovi Miloši Holaňovi, totiž budou pomáhat Pavel Marek, jenž zároveň bude i sportovním ředitelem, a Otakar Janecký, klubová legenda. Připomeňme, že nový kouč Pardubic v dosavadní trenérské kariéře vedl i mužstva Vítkovic, Sparty nebo Mladé Boleslavi, od roku 2011 byl ale bez angažmá. "Je to krizový scénář, ale zároveň jsem zvažoval nějakou dlouhodobou koncepci. Je to mladý perspektivní trenér, ale s mnoholetou zkušeností trénování dospělých. Další věc je i jazyková vybavenost Miloše Holaně, máme v týmu teď čtyři anglicky mluvící hráče a do budoucna by se mohl objevit další," poodhalil své dojmy novopečený pardubický generální manažer a předseda představenstva Dušan Salfický a dodal: "Má takový ten drajv. Měl jsem s ním několik pohovorů a působil na mě, že má chuť, je nabitý energií a to podle mě mužstvo teď potřebuje. Trenéra, který ho oživí a do hráčů nalije sebevědomí a euforii do žil. Věřím, že klid a rozvážnost Pavla Marka a Oty Janeckého to budou doplňovat a mužstvo z té krize vyvedou."

Právě Salfický se stal novým generálním manažerem Pardubic a nahradil tak na této pozici Pavla Rohlíka, jenž právě tuto funkci zastával od října roku 2015, kdy do této pozice usedl coby dosavadní sportovní manažer mládeže. Tehdy tak tedy v pozici klubového generálního manažera nahradil Ondřeje Šebka. Téměř po roce se pak Rohlík stal i trenérem Pardubic a to poté, co celek opustil kouč Peter Drraisaitl, ovšem ani to není konec výčtu pozic, které v klubu Rohlík obsadil. V listopadu loňského roku se totiž stal navíc i předsedou představenstva. Ani jeden z těchto kroků ale nikterak nepomohl pardubickému klubu, fanoušci navíc dávali najevo, že nesouhlasí s Rohlíkem a jeho kroky a prrávě Rohlíka tak vidí za tím, kde se slavný klub právě nachází.

Na začátku ledna tohoto roku pak samo město Pardubice rozhodlo o tom, že odkoupí většinový podíl v klubu od dosavadního většinového vlastníka Romana Šmidberského, jenž do té doby vlastnil asi 51 procent akcií, jež držel od roku 2008. Nyní je tedy se 73,6 procenty akciemi majoritním vlastníkem město, o čemž rozhodla v pondělí první valná hromada v novém složení. Ta taky rozhodla o tom, že držiteli další dvou částí akcií (obě po 6,5 procentech), se stali Dušan Salfický, odchovanec pardubického hokeje a vítěz mistrovského titulu z roku 2013, který tehdy s Pardubicemi získal, jenž se nově stal klubovým generálním manažerem, a Petr Čáslava, stále aktivní hokejista hrající v pardubickém Dynamu.

Město, které mimochodem vlastní pardubický zimní stadion, si majoritní podíl v klubu nechce nechat na věčnost. Udělalo to nyní kvůli tomu, aby ekonomicky stabilizoval trápící se klub. Pak by chtělo tento většinový podíl v budoucnu prodat silnému investorovi. „Naším cílem je během dvou měsíců stabilizovat sezónu po sportovní a ekonomické stránce. Druhým krokem je připravit na novou sezónu, třetím krokem bude aktivní hledání nového silného partnera, který by převzal těžké břímě a navázal na spolupráci s městem a vyrazili bychom s klubem dál," řekl k tomu Martin Charvát, primátor města, jenž bude mít na starost i ekonomickou stránku klubu.

Nové klubové vedení má jasno v tom, že o nic jiného než ozáchanu, v současné době v klubu nepůjde. „Neházíme flintu do žita, chceme se vzpamatovat a zabojovat, abychom se vyhnuli baráži. Za sebe hovořím, že se nic nebalíme," říká bojácně Salfický, kterého doplnil pardubický primátor Charvát následujícími slovy: "Děláme maximum pro to, aby se sestup nekonal. Vždy jsem pozitivně naladěn, věřím týmu, že to zvládne. Nepřipouštím si sestup z Tipsport extraligy."

Dodejme ještě, že výměna Holaně za Rohlíka je již čtvrtou trenérskou rošádou v tomto ročníku české nejvyšší hokejové soutěže, přičemž jedna z nich se uskutečnila taktéž v Pardubicích. Jak už bylo výše zmíněno, v listopadu 2016 totiž Rohlík vystřídal Petera Draisaitla, v říjnu se měnil kouč i v Plzni, kde Michala Straku nahradil jeho bratr Martin, jenž je zároveň i majitelem západočeského klubu, společně s Tomášem Vlasákem. V listopadu pak ještě ve Zlíně skončil Rostislav Vlach, jehož nástupci se stali Robert Svoboda a Martin Hamrlík.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kanada vyhrála mistrovství světa v hokeji. Finsko porazila v prodloužení

07.06.2021 07:54 Aktualizováno I v lotyšské Rize se stejně jako při posledním světovém šampionátu v hokeji na Slovensku před dvěma…

Američané rozstříleli Němce 6:1. Z MS si odnáší za posledních osm let…

06.06.2021 20:27 Aktualizováno Před nedělním večerním finálovým vrcholem mezi Kanadou a Finskem se v lotyšské Rize odehrálo…

Po dvou letech opět stejné finále. S Kanadou se v něm utkají Finové, kteří…

06.06.2021 08:41 Reprízu finále posledního mistrovství světa z roku 2019 bude k vidění i v roce 2021 v lotyšské Rize…

Mangiapane hrdinou Kanady. Díky němu se po počátečním trápení na turnaji…

05.06.2021 16:27 V sobotu jsou na programu letošního světového šampionátu semifinálové zápasy. Jako první se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama