Rusko truchlí: Zemřela legenda Sborné, hokejista Petrov. Centr slavného útoku

MAGAZÍN - Trojice Michajlov-Petrov-Charlamov byla postrachem soupeřů v 70. letech minulého století. Skauti z NHL za tento kompletní útok nabízeli miliony dolarů, opory CSKA Moskva však byly neprodejné. Vladimir Petrov, řízný centr tohoto útoku, zemřel 28. února na následky rakoviny.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vladimir Petrov, sovětský reprezentant a člen CSKA Moskva zemřel.

Na dresu nosil číslo 16 a v centru působil jako tank. Každý ze slavného útoku byl něčím nápadný, kromě hokejového umu měl Michajlov zvlášně zformovaný nos, Charlamov eleganci a Petrov se snad nikdy neusmíval. Tahle trojice dělala vrásky všem týmům a zejména naši bývalí hokejisté by o tom mohli vyprávět. Léta se říkalo, že "sbornaja mašina" vlastně nepotřebuje žádný druhý sled - stačí se opírat o trojici Michajlov-Petrov-Charlamov, ti už to nějak zvládnou.

Hráli spolu dlouho a jejich řadu roztrhl až tragický skon Valerije Charlamova. Věděli jste, že jeho kořeny sahaly do Španělska? Jeho smrt v roce 1981 de facto znamenala zánik slavné trojky, s níž ještě nějaký čas zkoušel hrát Chomutov. Petrov se s ledem rozloučil v roce 1983 s čísly, která jsou impozantní. Trojnásobný olympijský medailista, z toho dvakrát zlatý, trojnásobný vítěz kanadského bodování na MS, nejlepší střelec (1973), čtyřikrát v All Stars týmu MS. Na svém kontě měl devět titulů mistra světa, byl u slavných utkání s kanadskými profesionály, při Sérii století 1972, Summit Series 1979 a Challenge Cupu 1979. V reprezentaci za 14 let nastřílel 189 branek, 74 gólů na MS - to jej v historických tabulkách MS řadí na 4. místo.

Nahrávka ruských hokejistů před OH 2014 za účasti Petrova
(zdroj: youtube.com)

Po skončení hráčské kariéry se stal funkcionářem, v letech 1992-1994 pracoval jako předseda Ruské hokejové federace. V roce 2006 byl uveden do síně slávy IIHF, byl držitelem vysokých sovětských vyznamenání. Naposledy se divákům výrazněji připomněl při natáčení hymny ruských hokejistů před Soči 2014, kde si zazpíval s Borisem Michajlovem.

Jeho spoluhráči ho titulovali jako "hrdého a vytrvalého hráče, který se dokázal vzepřít i názorům trenérů". Podle brankáře Vladimira Tretjaka, který s ním strávil v národním týmu přes deset let byl vždy příkladem pro celý tým. Ovšem takový obránce Jan Suchý Petrova hodnotil jako "namistrovaného borce, který dokázal být i zákeřný" a nebylo neobvyklé, že ačkoliv ruský útočník nejednal vždy férově, sám dokázal v opačném případě žalovat.

Vladimir Vladimirovič Petrov se narodil 30. 6. 1947 v Krasnogorsku, skonal v důsledku rakoviny 28. února v ranních hodinách. Nemoc ho během posledního půl roku "doslova sežrala", jak popsal poslední měsíce svého spoluhráče jeho kolega z útoku někdejší kapitán sovětské sborné Boris Michajlov.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Profesionální kariéru považuji za ukončenou, řekl Jágr

31.01.2019 20:20 Kladno - Již rok je na Kladně nejen jeho majitelem, ale i jeho hráčem. Stalo se tak poté, co…

Potvrzeno. Bokroš po skandálu u slovenské "dvacítky" už pokračovat nebude

23.01.2019 11:07 Bratislava - Dosavadní trenér slovenského hokejového národního týmu hráčů do 20 let Ernest Bokroš…

Hokejové Pardubice se topí v problémech. Kvůli jízdě v opilosti skončil…

14.01.2019 18:50 Pardubice - Trápení slavného tuzemského hokejového klubu z Pardubic zřejmě nezná mezí ani konce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama