Konec spekulací. Hokejisté NHL si na olympijských hrách v Pchjongčchangu nezahrají

New York - Zimní olympijské hry 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu se budou konat bez účasti nejlepších hokejistů světa. Zástupci zámořské ligy na webu nhl.com oznámili, že kvůli OH sezónu přerušovat nebudou. Olympijský turnaj bude hráče z NHL postrádat poprvé od Nagana v roce 1998, kdy si hokejisté ze Severní Ameriky odbyli premiéru a český výběr získal historické zlato.

Přidejte svůj názor

Jakub Voráček, český hokejový útočník celku Philadelphia Flyers

"Jak už bylo dříve deklarováno, většina klubů NHL si nepřeje přerušení sezóny 2017/18 kvůli účasti hráčů na olympijských hrách," stojí v prohlášení na internetové stránce nhl.com. "Uběhlo několik měsíců a žádný smysluplný dialog se neuskutečnil, ačkoliv k němu byla NHL připravena. Místo toho nyní Mezinárodní olympijský výbor zaujal stanovisko, že účast NHL v Pekingu v roce 2022 je podmíněna startem v Jižní Koreji v roce 2018.

Rádi bychom předešli veškerým spekulacím. Začínáme pracovat na programu nové sezóny NHL, která se odehraje bez přestávky na olympijské hry. Tímto považujeme celou záležitost za oficiálně uzavřenou."

Představitelé NHL v čele se šéfem Garym Bettmanem marně čekali na konkrétní diskuzi se všemi zainteresovanými aktéry – Mezinárodním olympijským výborem (MOV), Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) a hráčskou asociací NHL (NHLPA). Za jeden stůl se nezasedlo ani poté, co IIHF minulý týden nabídla, že uhradí částku 20 milionů dolarů (asi půl miliardy korun) na cestu a pojištění hráčů. Náklady spojené s účastí hokejistů v minulosti kryl MOV, který v této praxi odmítl pokračovat.

Ve startu hvězdných jmen od počátku bránily závažné překážky. Návrh kanadsko-americké ligy, aby se stala hlavním sponzorem olympiády, MOV smetl ze stolu, což vedení NHL přijalo s velkou nevolí. Kvůli OH by se sezóna v zámoří přerušila na 17 dní a marketingovou aktivitou na olympiádě by si NHL vyplnila mezeru v programu a také by se dočkala určité kompenzace, když své hráče na akci pustila. "Jestliže nedokáží ocenit naši přítomnost, proč bychom měli jet? Své hráče jsme pod pět kruhů pustili už pětkrát a nic nám to nepřineslo," pohrozil na konci března komisionář NHL Gary Bettman, který si za léta v branži vybudoval renomé tvrdého obchodníka.

Většina majitelů klubů NHL zaujala negativní postoj rovněž z důvodu obav ze zranění svých opor a jejich následné absence v rozhodující části ročníku. Olympijské hry se budou pořádat od 10. do 25. února 2018. Kdo z hráčů si na nadřízených prosadí svolení reprezentovat, je otázkou. Doposud jen vlastník Washingtonu Ted Leonsis slíbil, že svým svěřencům nebude bránit odjet na olympiádu. Za Capitals nastupuje několik skvělých hokejistů, jmenovitě Rus Alex Ovečkin, Švéd Nicklas Bäckström či Kanaďan Braden Holtby.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po Rusech i Švédové. Češi ani na druhý pokus nepoznali v Moskvě pocit…

16.12.2018 14:34 Moskva - Ke svému poslednímu zápasu v rámci letošního moskevského turnaje nesoucí název "Pohár…

Druhá Říhova nominace žádného nováčka v týmu nepřinesla. Vrací se však…

06.12.2018 15:23 Praha - Zdálo se, že reprezentační dres obránce Ondřej Němec ani útočník Milan Gulaš už neobléknou,…

Od roku 2021 bude o jednoho účastníka NHL více. Bude jím Seattle

04.12.2018 20:16 Seattle/Praha - Již 32 klubů se bude účastnit nejslavnější hokejové soutěže světa, tedy kanadsko…

V širší nominaci na juniorské MS se objevuje i Chytil. Zda se turnaje…

03.12.2018 15:25 Praha - Celkem 28 hráčů se objevilo v širší nominaci kouče Václava Varadi na blížící se mistrovství…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama