DĚJIŠTĚ HOKEJOVÉHO MS: Seznamte se s halami v Paříži a Kolíně nad Rýnem

Paříž/Kolín nad Rýnem - V pátek začne již 81. mistrovství světa v ledním hokeji a samozřejmě i tohoto světového šampionátu se zúčastní čeští hokejisté, kteří by chtěli vylepšit své umístění z předešlého šampionátu v Moskvě, kde tehdy ještě svěřenci kouče Vladimíra Vůjtka staršího skončili ve čtvrtfinále a nyní hlásí boj o medaile, na kterou naši reprezentanti naposledy dosáhli v roce 2010, kde v Kolíně nad Rýnem získali zatím poslední zlatou medaili. I letos se šampionát bude konat v Kolíně nad Rýnem, vedle toho i v Paříži. Pojďme si nyní představit haly v obou těchto pořadatelských městech.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hokej, ilustrační foto

Paříž (Accorhotels aréna)

V pařížské čtvrti Bercy se nachází hala s názvem Accorhotels aréna. Ta byla otevřena veřejnosti v roce 1984, tedy v době, kdy starostou města pod Eiffelovou věží byl Jacques Chirac, pozdější francouzský prezident. Protože je tato hala o kapacitě něco přes 20 000 míst multifunkční, mimochdem se jedná o největší multifunkční arénu ve Francii, konalo se tu nejen několik sportovních akcí, ale  několik koncertů, třeba hned v únoru 1984 tu vystoupila německá skupina Scrorpions. Co se týče těch sportovních akcí, které se zde v minulosti konaly, tak těmi byly například halový světový šampionát v atletice, mstrovství světa v házené či dokonce mistrovství světa v hraní videoher. Tuto halu navíc před několika dny využil i ke své kampani současný prezidentský kandidát Emmanuel Macron.

Vedle centrálního sportoviště tu můžeme především díky autorům této stavby, architektům Michelu Andraultovi, Pierru Paratovi a Aydinu Guvanovi obdivovat i sály. Kolemjdoucí si mohou všimnout toho, že stavba je ve tvaru pyramidy či spíše jejího základu z betonu, se zelení okolo a není bez zajímavosti, že ve střešní knstrukci nalezneme i koleje určené pro dopravníky a jeřáby, které by mohly přestavět vntiřní zařízení tohoto stánku. Ten prošel před dvěma lety rekonstrukcí a díky tomu se tak tedy do této haly vedje přes oněch zmiňovaných 20 000 lidí. V případě hokejového zápasu se však do této arény vejde o sedm tisíc lidí méně.

Letos to nebude poprvé, kdy země galského kohouta bude hostit hokejový světový šampionát. Už v roce 1930 se mistrovství světa v ledním hokeji konalo v Chamonix, v roce 1951 pak tuto akci hostila Paříž, ovšem jinde než ve čtvrti Bercy. Co se týče tedy hokejového MS, bude to pro tuto pařížskou halu premiéra. Odehrají se zde všechny duely skupiny B, ve které se nachází i svěřenci kuoče Josefa Jandače, a také dva čtvrtfinálové duely.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O HALE:

Kapacita: 13 437 diváků

Rok otevření: 1984 (po rekonstrukci 2015)

Zápasy: 30 (základní skupina B, dvě čtvrtfinále)

Kolín nad Rýnem (Lanxess Arena):

Nejen všechny duely skupiny A, ale především pak i ty duely, kterým letoší šampionát vyvrcholí, se odehrají v německém Kolíně nad Rýnem a to konkrétně v tamní hale zvané Lanxess Arena. Právě zde získali čeští hokejisté svou poslední zlatou medaili z mistrovství světa pocházející z roku 2010. Do této arény se vejde celkem 18 500 diváků a přesně tolik jich před sedmi lety sledovalo tehdejší finálový zápas, ve kterém se Češi utkali s Ruskem. Mimochodem, je to vůbec ta největší kapacitam která je v současnosti na starém kontinentě možná, co se tedy týče hokejových arén.

Stejně jao v hale v Paříži, tak i zde je možnost sledovat kromě hokeje i jiné sporty jako například špičkovou házenou či basketbal. Tato hala je mladší než ta pařížská, jelikož se její vnější plášť tvořený 8 tisíci metry čtverečnými skla pochází z roku 1998 a 76 metrů vysoký ocelový oblouk je to, co nese střechu.

A ještě jeden diametrální rozdíl mezi oběma halami, kde se tedy bude hrát světový šampionát. Zatímco pro pařížský stánek to bude mistrovství světa v hokeji vůbec, v Kolíně nad Rýnem jsou do této haly chodit na hokej již zvyklí a to nejen proto, že zde hraje své domácí zápasy německý ligový klub Kölner Haie. Světový šampionát se tu konal totiž hned třikrát a to v letech 1955, 2001 a 2010, přičemž u posledních dvou datech můžeme nalézt zlatý úspěch našich hokejistů. Kromě všech zápasů skupiny A se zde odhrají dvě čtvrtfinále, ale hlavně obě semifinále a finále.Krátce před začátkem turnaje to vypadá, že tady pořadatelé nebuduo mít s naplněním stadionu potíže, na rozdíl od svých francouzských kolegů.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O HALE:

Kapacita: 18 500 diváků

Rok otevření: 1998 

Zápasy: 34 (základní skupina A, dvě čtvrtfinále, dvě semifinále, zápas o třetí místo a finále)

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhá Říhova nominace žádného nováčka v týmu nepřinesla. Vrací se však…

06.12.2018 15:23 Praha - Zdálo se, že reprezentační dres obránce Ondřej Němec ani útočník Milan Gulaš už neobléknou,…

Od roku 2021 bude o jednoho účastníka NHL více. Bude jím Seattle

04.12.2018 20:16 Seattle/Praha - Již 32 klubů se bude účastnit nejslavnější hokejové soutěže světa, tedy kanadsko…

V širší nominaci na juniorské MS se objevuje i Chytil. Zda se turnaje…

03.12.2018 15:25 Praha - Celkem 28 hráčů se objevilo v širší nominaci kouče Václava Varadi na blížící se mistrovství…

Plekanec dohraje sezónu v Kladně se střídavými starty v Brně

26.11.2018 17:53 Kladno - Česká hokejová veřejnost se v pondělí konečně dozvěděla, v jakém klubu dohraje aktuální…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama