Jandač by svěřil národní tým dvěma jménům. Jedno z nich už ale angažmá u repre odmítlo

Praha - V úterý se potvrdila spekulace, jež si žila svým vlastním životem několik dní. Kouč Josef Jandač po letošním mistrovství světa v hokeji, které se bude v květnu konat v Dánsku, jako hlavní stratég u hokejového národního týmu skončí a v příští sezóně povede spolu se svým dosavadním reprezentačním asistentem Jiřím Kalousem Magnitogorsk, tedy jednoho z účastníků ruské KHL. Dosud se ke svému blížícímu se konci v národním týmu sám Jandač nikterak nevyjadřoval, nyní promluvila a mimo jiné také uvedl, koho by rád u kormidla coby svého nástupce.

Přidejte svůj názor

Hokej, ilustrační foto
doporučujeme

„Mám před sebou poslední velkou akci s reprezentací, na tu se soustředím a pak se rozejdeme s veškerou úctou,“ řekl ke svým posledním následujícím týdnům, které Jandače coby hlavního kouče národního týmu čekají. „Trénovat nároďák pro mne bylo jasně nejvíc. Jde ale o to, že mi končí smlouva a z předchozích akcí jsme nepřivezli žádnou medaili," je si vědom Jandač. Ten tak za každou cenu nestojí o pokračování v současném reprezentačním angažmá, což by mohlo podle něj vést k velkému tlaku, pod který by se dostal celý český hokej.

Následně vysvětlil, jak to bylo s jeho angažováním v ruském Magnitorsku, kde bude působit od příští sezóny společně se svým asistentem Jiřím Kalousem, jenž s ním spolupracuje i nyní v reprezentaci. „V Magnitogorsku mně sami nabídli, jestli bych si nechtěl přivést nějakého kolegu, se kterým se mi dobře dělá a věřím mu. Jsme s Jirkou na sebe zvyklí. Vím, co od sebe můžeme očekávat. Dobře vytváří servis, přípravy i rozbor hry soupeře," chválí spolupráci se svým parťákem Jandač a pokračuje: "Nabídka z Magnitogorsku mě potěšila, práce v KHL mě zajímá. Určité možnosti jsem měl už dřív, teď nastala vhodná doba udělat takové rozhodnutí. Probíral jsem to s rodinou, to pro mne byla vždycky priorita. Děti už jsou větší, zvládneme to."

Pro Josefa Jandače to nebude první zkušenost s ruskou KHL. Působil totiž v již zaniklém pražském Lvu. V Magnitorsku mimochodem působil doposud jako hlavní trenér Viktor Kozlov, jenž po příchodu Jandače bude dělat tomuto berounskému rodákovi asistenta. A právě Kozlov pomohl Jandačovi k tomu, aby se on sám stal součástí tohoto ruského klubu. „Výhra by byla, kdybych přežil celé dva roky, tedy dobu, nakdy mám smlouvu. To by znamenalo, že bude výsledek. A když nebude, tak půjdu pryč. Tam to sundávají rychle, řekl Jandač, který je tak doposud jediným potvrzeným cizincem v realizačním týmu Metallurgu. „Myslím, že jsem připravený natolik, abych mohl plnohodnotně vést v ruštině trénink," doufá Jandač.

V ruském týmu by se mohl setkat s českým hokejistou Janem Kovářem, jemuž však ale po letošní sezóně skončila smlouva a novou ještě s klubem neuzavřel. „Nabídku ale dostal, v klubu si ho váží. Další kariérní kroky má ale Kovy vysloveně ve své moci. Nemám rád nějaké přemlouvání, půjde o jeho svobodné rozhodnutí," ví o aktuální situaci českého útočníka Jandač. Ten mohl koučovat v KHL i poté, co skončil coby asistent tehdejšího reprezentačního kouče Vladimíra Růžičky po zlatém světovém šampionátu 2010.

Právě tehdy to už už vypadalo, že by mohl vést ukrajinský Kyjev, ovešem čáru přes rozpočet udělalo nepřidělení licence a navíc ještě náročné stěhování. „Až nyní nastala zase vhodná konstelace," ví kouč, jenž by si přál, aby na jeho místo v reprezentaci usedl někdo ze současných koučů Plzně respektive Brna, tedy buď Martin Straka či Libor Zabránský. „Pro mne jsou ta jména naprosto jasná – Martin Straka, Libor Zábranský. Jsou to výrazné osobnosti jak z hlediska hráčské minulosti, tak mají úspěchy i teď na trenérském poli. Jsou to pro mne ti správní Češi, kteří budou mít k národnímu týmu vztah," řekl k nim konkrétně.

Zdroje deníku Sport: Straka nabídkutrénovat národní tým nepřijal

Během úterního dne se však situace kolem budoucnosti národního týmu vyvinula tak, že právě z dvojice nejvíce uvažovaných nástupcích Josefa Jandače zřejmě s největší pravděpodobností vypadl plzeňský stratég Martin Straka. Alespoň podle zdrojů deníku Sport se právě Martin Straka na reprezentační střídačku nechystá. „Nechtěl bych se k tomu vyjadřovat, je to záležitost svazu," řekl k nabídce ze strany Českého svazu ledního hokeje sám naganský šampion.

Že Straka, jenž je vedle kouče plzeňských Indánů i jejich majitelem a generálním ředitelem, nabídku vést národní tým opravdu odmítl potvrdil  deníku Sport jeden ze zdrojů pohybujícího se právě kolem západočeského extraligového celku. „Je to přesně tak. Měl by toho moc, nestíhal by to všechno,“ řekl onen zdroj.

Vypadá to tak, že nejžhavějším kandidátem na nástupce Josefa Jandače je tak Libor Zábranský, trenér i majitel brněnské Komety.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velké změny v reprezentacích! Hokejovou dvacítku už nepovede Varaďa,…

23.01.2020 19:15 Po čtvrtečním jednání výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje se pořadně zatřáslo v…

Skvělý Třinec! Na nejstarším hokejovém turnaji v Davosu si zahraje finále

30.12.2019 23:11 Čeští hokejoví fanoušci vzhledem k tomu, co Třinec předváděl na Spenglerově poháru minulý rok, od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama