Nemocný český hokej čeká na medaili sedmý rok v řadě. Kdo řízne do živého?

KOMENTÁŘ – Český hokej v posledních letech tápe, spíš přímo chrápe. Nynější neúspěch vzývané generace českých juniorů odkryl ve vší nahotě naše největší slabiny: nedostatek vstřelených gólů a zbytečná vyloučení. Kdy konečně získáme medaili?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto.
doporučujeme

Neschopnost vstřelit gól. Nemoc českého hokeje, která je rezistentní vůči jakékoliv léčbě aplikované v posledních letech. Nevyhnula se ani našim juniorům na probíhajícím mistrovství světa v Kanadě. Po včerejší čtvrtfinálové prohře s Američany 1:3 se s ním čeští hokejisté předčasně rozloučili.

Ve čtyřech z pěti zápasů vstřelil český výběr jen jeden gól v základní hrací době. Pouze proti Dánům, které domácí Kanaďané potupili v základní skupině čtrnáctigólovým přídělem, se Martin Nečas a spol. zmohli na čtyři branky.

Dalším nešvarem pak byly zbytečné fauly. V průběhu šampionátu dosud žádný jiný tým neobdržel tolik dvouminutových trestů jako Češi, za pět utkání seděli na trestné lavici hned třicetkrát. Oslabeni o jednoho muže tak odehráli pětinu každého zápasu, zvlášť v soubojích s USA, Kanadou a Ruskem šlo o fatální problém.

Náš odvěký východní rival nás přitom vyškolil i v naší přesilovce. V základní skupině jsme Rusům podlehli 1:2, oba góly jsme přitom inkasovali ve vlastní početní výhodě.

Jediným postem, na kterém Češi v současnosti za světovou špičkou nezaostávají, je ten brankářský. Na juniorském mistrovství to potvrdil odchovanec brněnské Komety Lukáš Dostál. Za čtyři odchytané zápasy čelil stejně pokusům soupeře jako jeho kolegové z Finska a Švédska za pět klání, přesto je překonal v úspěšnosti zákroků (přes 95 %).

Všude jinde ale současný český hokej přinejmenším tápe, spíš přímo chrápe. Probudit jej z letargie se nedaří, na velkou medaili se čeká od seniorského šampionátu ve Stockholmu před sedmi lety. Na loňské olympiádě sice národní tým překročil čtvrtfinále, zbyla na něj ovšem pověstná bramborová medaile.

Junioři čekají na úspěch ještě déle, pokud za něj rovněž nepovažujeme loňskou účast mezi nejlepší čtyřkou. Bronz z amerického mistrovství před 14 lety je už pěkně zaprášený. Chlácholit se čtvrtfinálovými neúspěchy Kanady a Švédska z letošního měření sil se však český mládežnický hokej nemůže a ani nesmí.

Za rok totiž Česká republika juniorský šampionát pořádá. Na vlastním ledu jsou očekávání fanoušků větší než obvykle, za dvanáct měsíců tomu nebude jinak. Uvolnit ruce svázané nervozitou však už na medaili dávno nestačí. Upínat se k domácímu mistrovství, kde to přece konečně musí vyjít, také ne. Český hokej potřebuje revoluční změnu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský hokejista se odvážil zkritizovat Putina, je z toho pozdvižení

19.07.2019 14:13 Pozdvižení v ruských médiích dnes vyvolal rozhovor uctívaného ruského hokejisty Artěmije Panarina…

Po příštím šampionátu u národního týmu Říha skončí! Nahradí ho Pešán

13.06.2019 16:17 Aktualizováno Ještě hokejový světový šampionát v příštím roce ve Švýcarsku a konec. Trenér hokejového národního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama