Svazový šéftrenér Lener ve funkci po devíti letech končí. Nahrazuje ho Pešán

Praha - Po dlouhých devíti letech ve funkci končí v roli svazového šéftrenéra Slavomír Lener. Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) v úterý odpoledne rozhodl oo jeho nástupci, jímž se stal dosavadní kouč libereckých Bílých tygrů Filip Pešán. Zatímco však Pešán už kormidelníkem klubu, se kterým došel v nedávno uplynuvší sezóně 2018/19 ke stříbrným medailím, nebude, na severu Čech zůstává jako liberecký sportovní ředitel. Zároveň bude nově i jako generální manažer reprezentace hráčů do 20 let.

Přidejte svůj názor

Hokej, ilustrační foto
doporučujeme

Pod svazového šéftrenéra spadá mimo jiné i Akademie Českého hokeje, stejně tak pod ním spadají i realizační týmy reprezentací všech mládežnických kategorií. „S Filipem Pešánem jsem o jeho zapojení v činnosti svazu již nějakou dobu jednal a jsem velmi rád, že jsme se domluvili,"  nechal se v úterý slyšet samotný prezident ČSLH Tomáš Král a pokračoval: „Vzhledem k jeho energii, zkušenostem a výsledkům, kterých dosahuje, nepochybuji, že naše spolupráce bude úspěšná a přinese výsledky. Její podrobnosti představíme na tiskové konferenci po skončení mistrovství světa na Slovensku."

Připomeňme, že Pešán patří mezi nejmladší kouče současnosti a ve svých 41 letech je považován za budoucnost tuzemského hokeje. Hned pět hokejových sezón vedl hokejisty Liberce, se kterými během tohoto období došel jednou k ligovému tiulu (2016) a dvěma stříbrným medailím (2017 a 2019). V roce 2018 si pak vyzkoušel i práci pro ČSLH coby kouč reprezentační dvacítky, se kterou došel až do semifinále MS, kde jeho svěřenci tehdy podlehli Kanadě a v následném boji o bronz zase nestačili hokejistům USA. Teď tedy po letech v Liberci jako trenér končí. "Má motivace je stejná, jako když jsem před čtyřmi lety nastupoval do pozice sportovního ředitele a hlavního kouče Bílých Tygrů. Tehdy jsem chtěl udělat všechno pro to, abych vrátil můj srdcový tým na pozice, kam patří. Tentokrát se budu snažit pomoci celému českému hokeji, protože mi na něm velmi záleží," řekl ke svému dalšímu kroku kariéře.

"Samozřejmě i pro mě osobně je to další krok v mé kariéře. Jsem přesvědčený, že tato nová zkušenost mě posune zase o něco dál. V Liberci zůstávám v pozici sportovního ředitele a budu i nadále zodpovědný za složení týmu i jeho výsledky. Jsem rád, že i v tomto ohledu našli obě stany společnou řeč," neskrýval potěšení z jednání ze strany Liberce Pešán. Právě v Liberci byl poprvé už v roce 2009, kdy mu bylo teprve třicet let a kdy už tehdy se stal trenérem. Po párleté pauze se do klubu Pešán vrátil zase v roce 2015.

Odcházející svazový šéftrenér Slavomír Lener je znám u veřejnosti především svým desaterem, kteréým se měly řídít realizační týmy mládežnických reprezentací. Stalo se tak v roce 2010, ovšem od té doby se mládežnický český hokej dočkal pouze jedné stříbrné medaile z roku 2014 a to zásluhou osmnáctky.

Lener však bude pracovat pro svaz nadále. Ovšem už jenom jako manažer rozvoje hokeje, vedle toho bude i součástí mezinárodního programu mládežnických reprezentací.

Lenerovo desatero, které mělo pomoci českému hokeji:

1. Trénink dynamiky a výbušnosti
2. Tlak do brány
3. Individuální trénink techniky - excelentnost, detaily
4. Přechod z obrany do útoku - rychlost, včasnost, aktivní zapojení obránce
5. Přechod z útoku do obrany - okamžité aktivní napadání všech pěti hráčů, tlak na kotouč "gap", ne systém 1-2-2 u mladšího dorostu
6. Fauly holí
7. Coaching - výchova individualit, nechat hráče tvořit
8. Komunikace
9. Trénink mimo led - denně
10. Škola, ostatní povinnosti

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize Litvínova vyústila v konec Šlégra. Nahradí ho dočasně hned trojice…

26.11.2019 16:37 Hokejový Litvínov se stává dalším extraligovým klubem, ve kterém se mění trenér. Bývalý hokejový…

Bříza o krok blíže k vedení světovému hokeji. Český hokej mu schválil…

22.11.2019 15:47 Bývalý gólman a funkcionář pražské Sparty Petr Bříza je zase blíže k tomu, aby se mohl příští rok…

Zábranský se vrací k brněnské Kometě. Nahrazuje Fialu, jenž rezignoval po…

18.11.2019 17:18 Na lavičku hokejového Brna se po nedělní rezignaci dosavadního kouče Jihomoravanů Petra Fialy vrací…

Reprezentační brankář Bartošák bude řešit osobní problémy a přerušuje…

15.11.2019 18:00 Úřadující mistři hokejové Tipsport Extraligy z Třince se budou muset od pátku obejít bez…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama