Po příštím šampionátu u národního týmu Říha skončí! Nahradí ho Pešán

Ještě hokejový světový šampionát v příštím roce ve Švýcarsku a konec. Trenér hokejového národního týmu Miloš Říha, pro kterého byla předešlá sezóna 2018/19 premiérovou právě v roli reprezentačního kouče, bude podle nejnovějšího vyjádření prezidenta Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Tomáše Krále ta následující 2019/2020 pro změnu tou poslední. Po turnaji ve Švýcarsku by ho pak měl nahradit čerstvý reprezentační šéftrenér Filip Pešán. Kromě toho pak bude působit bývalý kouč Liberce i jako generální manažer pro juniorskou reprezentaci. „Pokud nenastane nějaké neočekávaná událost, bude to právě Filip Pešán, kdo po Miloši Říhovi po příští mistrovstvím světa ve Švýcarsku reprezentaci převezme," zaznělo z úst Tomáše Krále na jeho čtvrteční tiskové konferenci.

Miloš Říha, současný kouč hokejového národního týmu
doporučujeme

Právě o Pešánovi se jako o možném trenérovi národního A-týmu spekulovalo už po loňském světovém šampionátu v Dánsku, když se hledal nástupce Josefa Jandače. Nakonec se ale na reprezentační lavičku dostal Miloš Říha starší, když v užším výběru porazil Václava Varaďu. Šedesátiletý stratég, jenž v minulosti trénoval nejen extraligové Pardubice, ale třeba také tehdy ještě účastníka KHL Slovan Bratislava, se se svazem dohodl na dvouleté spolupráci.

Na letošním nedávném mistrovství světa v Bratislavě měl Říha za cíl po dlouhých sedmi letech pro český hokej vysněnou medaili. Přestože hra českého týmuj veřejnost bavila a dostala se do bojů o cenné kovy, nakonec na ně nedosáhla, neboť v napínavém souboji o bronz nestačil český tým  na Rusy, se kterými podlehl až v nájezdech.

Říhovým násupcem se Pešán stane ve svých 41 letech, který devět let úspěšně trénoval severočeský Liberec, který dovedl k vysokým příčkám i k extraligovému titulu. Před nedávnem se stal novým reprezentační šéftrenérem, přičemž v této funkci nahradil Slavomíra Lenera a vedle toho pak bude pomáhata Václavu Varaďovi coby generální manažer u juniorské reprezentace.

„Během nadcházejících dvanácti měsíců si Filip Pešán vyzkouší práci na svazu resp. u reprezentace a vyhlédne si další své kolegy, se kterými by mohl u reprezentačníhoch výběrů působit," pokračoval na čtvrtečním brífinku Král. „V jiných zemích bylo už dlouho předem jasné, kdo se kdy národního týmu ujme. U nás v minulosti nebylo možné, abychom mohli s některým kvalitním trenérem počítat už dopředu. Teď to ale nastalo a Filipa si pro A reprezentaci připravujeme i tím, že bude dělat svazového šéftrenéra," dodala hlava českého hokeje.

„Miloš má svůj realizační tým. Ale už před letošním MS mi volal a nabídl externí spolupráci, že bych sledoval týmy z druhé skupiny. Musel jsem to ale odmítnout, protože jsem měl spoustu práce se seznamováním se s prací šéftrenéra svazu. Pokud ale přijde nabídka za rok znovu, rád ji zvážím," nechal se pak slyšet Pešán, který už zkušenosti s koučováním národního týmu má. V sezóně 2017/18 totiž stál u kormidla reprezentace dvacetiletých.

„Koučovat národní tým je pro mě velkou motivací. Teď se ale chci soustředit na práci šéftrenéra svazu, kde bych chtěl navázat na výbornou práci Slávy Lenera. Chci pokračovat v projektech nastolených svazem, které k mému překvapení skvěle fungují. Chci se vzdělávat, studovat a poznávat další možnosti, jak úspěšně řídit tým. Musím si pečlivě nastudovat všechny projekty, které už na svazu běží. Nechci od boku střílet nějaké desatero, co bude potřeba činit. Nejprve musím současný stav důkladně poznat," zakončil Pešán.

Kromě toho se na svazu také dohodla změna v současném realizačním týmu Miloše Říhy staršího. Vedle dosavadních členů Roberta Reichela, Karla Mlejnka a Zdeňka Orcta se v něm objeví i jeho syn Miloš Říha mladší. „Miloš Říha starší tento návrh přednesl na čtvrteční valné hromadě Českého hokeje a byl mu schválen. Respektujeme právo trenéra vybírat si své nejbližší spolupracovníky,“ řekl k tomu Král.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopad Prymulových omezení na sportovních akcích: hokejová extraliga…

23.09.2020 19:16 Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (nestraník za hnutí ANO) oznámil ve středu nová…

Pouhý den před startem extraligy je tu problém. V klubu Vítkovic jsou…

16.09.2020 16:43 Ve čtvrtek měla podle původního plánu začít nová sezóna hokejové Tipsport extraligy dvěma…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama