Češi se dočkali. Díky úžasné třetí třetině porazili Američany a radují se z bronzu

Tak se to přeci jenom povedlo. Po dlouhých 10 letech se Češi dočkali první medaile z hokejového MS. Přestože duel o bronz s Američany začal pro Čechy všelijak, jen ne dobře, a v první třetině navazovali na své výkony ze sobotního semifinále s Kanadou, především díky tahům Kariho Jalonena během zápasu se duel podařilo otočit. Nejprve se sáhlo ke změně gólmana na začátku druhé třetiny, do třetí třetiny šli Češi s pozměněnými útoky, kdy se Pastrňák prohodil s Blümelem. A právě to přineslo ve třetí třetině kýžené ovoce v podobě obratu z 2:3 na 4:3 a vedení už pak český tým neztratil, když nakonec vyhrál 8:4.

Jiří Smejkal slaví se spoluhráči gól do sítě USA v utkání o bronz.

Zpočátku zápasu to vypadalo, že jsou Češi odhodláni jít od samotného úvodu za kýženým úspěchem a ihned se dostávali do útočného pásma, tehdy to ale k ničemu nevedlo. Snažil se Červenka, i Hronek svou střelou, ta ale byla zblokována. Mimo pak pálil Kundrátek, který pak po pádu posunul americkou klec. Daleko nebezpečnější byli od začátku v zakončení Američané a to i přesto, že se do něj poprvé dostali až po čtyřech minutách. Konkrétně hrozil Hartman, nejprve střelou z pravého kruhu, pak tečí před Vejmelkou. Češi si museli vzpomenout na své předešlé účasti v bojích o medaile, ve kterých měli potíže se střelami a nejinak tomu bylo i tentokrát. Poprvé se o regulérní střelu mezi tři tyče postaral až po osmi minutách hry Šimek. Pak to zkoušel Pastrňák, ale to už byli Američané daleko nepříjemnější v českém brankovišti. Z toho nakonec vyústil první gól zápasu, když po buly a střele Peekea od modré zakončoval Kuhlman, 1:0. Pak byl vyloučen Černoch a opakovala se tak situace v zápase s Kanadou, soupeř vyloučení potrestal, po kombinaci se puk dostal ke Gaudettovi do mezikruží, odkud propálil Vejmelku, 2:0. Češi byli poté evidentně poněkud zmražení, Bellows trefil tyčku, ale čerstvou krev do žil českým hokejistům dal gól Černocha, jenž dostal kotouč od Stránkého z rohu před branku a pak dokázal překonat Swaymana, 2:1. Mimochodem, konečně se jednalo po delší době o gól při hře pět na pět. Krátce poté bylo vidět, jak Češi ožili a začali se více ocitat ve svém útočném pásmu. Blízko druhému českému gólu byl Blümel, ale ten z brejku Swaymana nepřekonal. Pak dostali krátce před odchodem do kabin Češi možnost přesilovky, ale místo toho, aby ji využili, sami inkasovali, když se u pravé tyče opět prosadil Kuhlman, 3:1 pro USA.

Oživit své mužstvo chtěl očividně i realizační tým v čele s Karim Jalonenem a proto tak místo Karla Vejmelky do branky vyslal po přestávce Marka Langhamera. Ten zůstal jednak nepřekonán po první Hartmanově střele, ale i po následné americké přesilovce. Ještě před tím měli svou početní výhodu Češi, kterou si přenesli z první třetiny ale tu nevyužili. Co se týče zmiňované americké opočetní výhody, tak v ní při svých střelách neuspěli ani Gaudett, ani Jones, ani Schmidt. Naopak sami Američané mohli inkasovat hned po návratu před tím vyloučeného Hertla na led, když právě tento forvard San Jose jel dopředu spolu s Černochem, ale žádné zakončení z toho nakonec nebylo. Pak se po čase dostali Češi na delší dobu do útočného pásma, ale tehdy při svých pokusech neuspěli ani Smejkal, ani Černoch. Po Hronkově nahození od modré taktéž neměl góman Swayman žádný problém, stejně tak jako s následnou Vránovou střelou. Ještě před tím neplechu v americké obranném pásmu udělal svou zadovkou na Hertla Blümel, ale ani tehdy z toho nebezpečí nebylo. Postupem času bylo však znát, že funguje větší spolupráce meezi obránci a útočníky v českém týmu a z toho vzešel druhý český gól. Ve 33. minutě totiž před branku nahazoval Sklenička od modré, před brankou se v tu chvíli pohyboval Smejkal, jenž nakonec úspěšně dorazil, 3:2 pro USA. Pak mohl českou radost záhy zchladit Bordeleau, ale neuspěl, stejně jako na druhé straně střelou od modré Šimek. Blízko ke čtvrtému americkému gólu byl Boldy, jenž donutil počase Laghamera k zákroku stelou z mezikruží a když pak skóre nezměnil ani Peeke pokusem od modré, po dvou třetinách je tak stav 3:2 pro USA a Češi zůstávali ve hře.

Stejně jako jako do druhé třetiny kdy realizační tým poslal do branky místo Vejmelky Langhamera, tak i do třetí třetiny se rozhodl Kari Jalonen jít se změnami v sestavě. Prohodil Pastrňáka s Blümelem a přineslo to hned své ovoce. Poté, co se poprvé v třetině dostal do útočné třetiny Pastrňák, napřáhl a poprvé v této části hry rozradostnil české fanoušky, když vyrovnal na 3:3. A i tehdy se jednalo o gól při hře 5 na 5. Za chvíli pálil od modré rychle po buly v útočném pásmu Červenka a ten dokonal obrat na 4:3. A skvělý úvod třetí třetiny pokračoval i nadále. Pastrňák tu byl s dalším nebezpečím, když jel brejku společně s Hynkem Zohornou, nejprve z toho gól nebyl, ale Češi tehdy motali Američanům hlavu natolik, že se puk bvrátil po chvíli opět k Patsrňákovi a ten už byl tehdy úspěšnější, 5:3. Velice aktivní Pastrňák tu byl pak s dalším kontrem, který se pak snažil dorážkou zakončit Smejkal. Že hráli Češi skutečně famózně ve třetí třetině, to bylo vidět už na zlepšené statistice střela pak i na tom, že Langhamer si ve třetí třetině připsal první zákroky až po sedmi minutách. Češi pak měli možnost navýšit své vedení během čtyřminutové přesilovky, tu ale nevyužili, přestože zakončoval Kundrátek a Pastrňák nabízel puky Krejčímu a Hetlovi. Přestože se pak Kämpfovi povedlo s pukem dostat až před Swaymana, nepodařilo se mu tehdy zakončit, jeo chvíle ale přišly později. Ještě před tím Červenka zase pálil rychle po buly, Boldy pak na druhé straně pálil od modré. Následovalo sice vyloučení Hertla, ale právě během něj ujel do brejku Smejkal, jenž si ce nejprve neuspěl, ale jeho akci zakončil úspěšnou dorážkou Kämpf, který tehdy zaznamenal první trefu na MS, 6:3. Poté se Američané rozhodli čtyři a půl minuty ke hře bez gólmana, ale úspěšní při ní nebyli, protože už po návratu vyloučeného Hertla se do prázdné klece trefil opět Kämpf, jenž tak zvýšil na 7:3. Už tehdy v podstatě jasné, že je ovítězi rozhodnuto a nevadilo ani to, že se Bordeleauovi povedlo snížit. V úplném závěru zápasu totiž šli "hvězdy a pruhy" do čtyř a právě v této přesilovce dokonal svůj hattrick v zápase gólem na konečných 8:4 Pastrňák.

Radost tak mohla na české střídačce propuknout naplno. Zvlášť, když se jednalo o radost z prvního cenného kovu z hokejového MS pro český tým po dlouhých deseti letech a na ukončení této smutné dekády se výrazně podílel finský stratég českého týmu Kari Jalonen. Díky jeho změnám během tohoto zápasu, díky svým nesporným zkušenostem z finského hokeje, díky své povaze, která přinesla klid i sebevědomí do mužstva a díky tmu, že po celou turnaje držel nad svými svěřencemi ochrannou ruku. Ze zkušeností a jiného pohledu na hokej ze strany Kariho Jalonena může těžit český hokej ještě více a ještě hodně dlouho.

Mistrovství světa v hokeji - utkání o 3. místo (Tampere) - (29.5.2022):

ČR - USA 8:4 (1:3, 1:0, 6:1)
Branky a nahrávky: 16. Černoch (Flek, M. Stránský), 33. Smejkal (D. Sklenička, Kundrátek), 41. Pastrňák (Hertl, Zohorna), 43. Červenka (Krejčí), 44. Pastrňák (Jordán, Hertl), 55. Kämpf (Smejkal), 59. Kämpf (Šimek), 60. Pastrňák (Hertl, Červenka) - 10. Kuhlman (Meyers, Peeke), 13. Gaudette (Boldy, Tynan), 20. Kuhlman (Schmidt, Lafferty), 59. Bordeleau (Watson, Hayden). Rozhodčí: Lawrence (Kan.), Heikkinen - Sormunen (oba Fin.), Van Oosten (Kan.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 9737.

Úvodní sestavy:

Česko: Vejmelka (Langhamer) – Kempný, Hronek, Ščotka, Kundrátek, Sklenička, Šimek, Jordán – Červenka, Krejčí, Pastrňák – Zohorna, Hertl, Blümel – Vrána, Kämpf, Smejkal – Černoch, Flek, Stránský – Špaček. Trenér: Kari Jalonen

USA: Swayman (Mann) – Se. Jones, Hughes, Peeke, Schmidt – Boldy, Galchenyuk, Hartman – Tynan, Gaudette, Bellows – Kuhlman, Farrell, Meyers – Hayden, Watson, Lettieri – Bordeleau, Barber, Lafferty. Trenér: David Quinn

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Zlínu se případný administrativní návrat do extraligy vzdálil. Hamrla…

29.06.2022 10:52 Návrh města Zlína, jež je spoluvlastníkem zlínského hokejového klubu, na to, aby se novým…

Bude přeci jen příští sezónu extraligy hrát Zlín? Ve hře je odkup…

22.06.2022 17:11 Všeobecně se očekávalo, že by nadcházející extraligová sezóna 2022/23 byla bez tradičního účastníka…

Král poblahopřál Hadamczikovi ke zvolení. Snad se mu podaří hokeji vrátit…

19.06.2022 17:23 Od sobotní volební konference je novým prezidentem Českého hokejového svazu ledního hokeje (ČSLH)…

Novým prezidentem Českého svazu ledního hokeje byl zvolen Hadamczik

18.06.2022 19:05 Novým prezidentem Českého svazu ledního hokeje byl zvolen Alois Hadamczik. Bývalý trenér…

Král o Dědkovi: I on je stíhaný. Najevo mezitím vyšel střet zájmů…

17.06.2022 17:02 Dalo se čekat, že reakce na slova majitele hokejových Pardubic Petr Dědek, který ve čtvrtek uvedl,…

Dědek se ve vedení českého hokeje nakonec neobjeví. Kvůli Královi se…

16.06.2022 22:21 V sobotu se, jak známo, bude na mimořádné volební valné hromadě volit nový šéf Českého svazu…

Bříza nakonec z boje o hokejový trůn odstoupil. Chce se věnovat organizaci…

13.06.2022 17:06 Sobotních voleb, během kterých se na mimořádné volební valné hromadě Českého svazu ledního hokeje …

Nakonec se jich sešlo šest. Mezi kandidáty na šéfa českého hokeje je třeba…

09.06.2022 17:16 Celkem šest uchazečů jde nakonec do boje o nejvyšší post v tuzemském hokeji, tedy o post prezidenta…

Překvapivý přestup. Místo do zahraničí míří Peter Mueller z Brna do…

08.06.2022 16:44 Nečekaný přestup zaznamenala ve středu tuzemská hokejová extraliga. Opora hokejistů Komety Brno,…

Další kandidát do boje o post šéfa českého hokeje. Hlásí se člen výkonného…

07.06.2022 21:20 Již kvarteto zájemců o nejvyšší post v tuzemském hokeji je známo. Po Dominiku Haškovi, Aloisi…

Související:

Právě se děje

reklama